Przełączany Ethernet dla operatorów

Zainteresowanie VPLS wynika też z faktu, że użytkownik wcale nie musi się interesować problemami styku z siecią operatora świadczącego usługę routingu w warstwie 3. W przypadku wcześniejszych sieci VPN opartych na technologii MPLS, klient musiał we własnym zakresie rozwiązywać te problemy, korzystając z protokołów trasowania, takich jak Border Gateway Protocol. W połączeniach z VPLS usługi stanowią integralną część lokalnej sieci Ethernet, i na tym polega podstawowa korzyść tego rozwiązania. Ponadto zaletą VPLS jest też fakt, że może ona obsługiwać więcej łączy wirtualnych niż prostsza technologia VLAN. O ile w sieciach VLAN można praktycznie liczyć na kilka tysięcy połączeń, o tyle w VPLS nie ma takich ograniczeń: może ich być nawet kilka milionów. Ta formuła przełączania wirtualnego wzbudza więc szczególne zainteresowanie operatorów sieciowych, znacznie większe niż administratorów LAN.

Operatorzy wdrażają Carrier Ethernet

Podstawowym celem wdrażania rozwiązań Carrier Ethernet jest migracja z systemów TDM do sieci pakietowych, łącznie z realizacją koncepcji konwergentnej sieci stałej i mobilnej. W praktyce sprowadza się to do instalowania skalowanych i szerokopasmowych - głównie optycznych - rozwiązań wirtualnych w szkielecie sieci metropolitalnej oraz modernizacji systemów transportu długodystansowego. Carrier Ethernet, którego sercem jest przełączanie VPLS/MPLS, najlepiej sprawdza się w dużych instalacjach MAN/WAN, gdzie operatorzy mają możliwość tworzenia optymalnych połączeń transportowych. Żadna z obecnie znanych technologii nie jest w stanie osiągnąć tak korzystnych proporcji między funkcjonalnością, jakością i niezawodnością sieci a kosztami jej budowy (z uwzględnieniem kosztów utrzymania, zarządzania i możliwościami przyszłej rozbudowy).

Ethernetowy wyścig dostawców infrastruktury MPLS/VPLS rozpoczął się na dobre, a rozwiązania Carrier Ethernet oferują już wszyscy liczący się producenci infrastruktury operatorskiej (Alcatel-Lucent, Ciena, Cisco, Ericsson, Nortel, Juniper Networks, Siemens i inni). Niemal wszyscy mają w swym portfolio kompletne rozwiązania systemowe potrzebne do instalowania Carrier Ethernetu w różnych opcjach wirtualnych. Zwykle są to skalowane produkty klasy operatorskiej, począwszy od małych urządzeń (wysokość 1/2U), aż do dużych i wolno stojących węzłów serwerowych, obsługujących ruch liczony w terabajtach.

Arkadiusz Możdżeń

Kierownik Działu Rozwiązań Konwergentnych, NextiraOne Polska

Aby zapewnić odpowiednią przepustowość i jakość łączy, a przy okazji nie utracić klientów korzystających ze starszych technologii z komutacją kanałów TDM, nowoczesna sieć operatora musi zostać przekształcona do architektury zoptymalizowanej pod kątem przesyłu pakietów. Do budowy tej klasy rozwiązań służy Carrier Ethernet.

Technologia ta jest kompletem usług dostepnym z poziomu oprogramowania, umożliwiającym m.in. wizualizację obejmującą tworzenie hierarchicznych map sieci, podglądów sieci, spisu zawartości sieci i logów zdarzeń oraz udostępnianie usług poprzez wybór punktów sieci, kreatorów pomagających uruchamiać usługi i gotowych formatek. Zaletą True Carrier Ethernet jest zgodność ze standardami usług, skalowalności, wiarygodności, jakości usług i zarządzania usługami. W rezultacie taki komplet funkcjonalności pozwala operatorom zoptymalizować przepustowość, rozpływ ścieżek w sieci i zapewnić niezawodność na poziomie poszczególnych łączy. Rozwiązania dostarczane przez wiodących producentów zapewniają zgodność ze standardem 802.1ad Provider Bridge Backbone i mogą dostaczać oraz transportować usługi zgodne ze standardami MEF (Metro Ethernet Forum) w technologiach MPLS/H-VPLS i PBB-TE do zapewniania stabilnych, zorientowanych połączeniowo usług. Wszystkie rodzaje usług dostępne są na dowolnym porcie urządzeń sieciowych. Dodatkową zaletą tej technologii jest jej wysoka skalowalność oraz prostota instalacji. Podłączenie usługi może realizować praktycznie każdy, nie wymaga to dużej wiedzy ani unikalnych umiejętności. Po prostym przeszkoleniu podłączenie oddziału do sieci Ethernet może być realizowane przez pracowników oddziału firmy.


TOP 200