Platformy wirtualizacyjne – którą wybrać

Optymalne wykorzystanie pamięci masowej

Windows Server 2012 R2 oferuje rozszerzenia w zakresie przechowywania danych oraz w warstwie sieciowej. W zakresie rozwiązań storage Microsoft wprowadził do swojego systemu technologię Automated Tiering, która pozwala na automatyczne decydowanie, które pliki są najczęściej używane. W zależności od częstotliwości dostępu do nich, system decyduje o umieszczeniu ich na odpowiednich mediach – najczęściej odczytywane – dyski SSD, inne na tradycyjnych dyskach. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie szybkości pamięci masowych przy jednoczesnej kontroli kosztów.

Wspomniany mechanizm jakości usługi dla zasobów dyskowych (Storage QoS) pozwala na skonfigurowanie wartości minimalnej i maksymalnej dla parametru IOPS (Input Output Operations Per Second) przypisanej dla każdej z wirtualnych maszyn. W przypadku wirtualnych środowisk, w których na różnych maszynach pracują aplikacje o sporym apetycie na transakcje dyskowe, możliwość zdefiniowania nieprzekraczalnych parametrów może mieć bardzo duże znaczenie. Rozwiązanie to działa tylko z obrazami dysków podłączonymi za pomocą kontrolerów SCSI.

Kolejną nowością wbudowaną w Windows Server 2012 R2 jest reduplikacja, która może przyczynić się do poważnych oszczędności w przypadku wykorzystywania Virtual Hard Disk w środowiskach wirtualnych. Bardzo często pliki VHD zawierają identyczne systemy operacyjne i aplikacje, deduplikacja redukuje więc znacznie ich zapotrzebowanie na pamięć masową.

Narzędzia do zarządzania

Platformy wirtualizacyjne – którą wybrać

Mechanizm Storage Tiering w Windows Server 2012 R2

W mniejszych instalacjach Microsoft Hyper-V z powodzeniem możemy korzystać z Hyper-V Managera, który stanowi opcję instalacyjną Windows Server 2012. W przypadku VMware tradycyjnym narzędziem podstawowym jest VMware vSphere Client. Jest to darmowa aplikacja przeznaczona dla Windows. Niestety nie ma odpowiednika dla Linuksa ani Mac OS. W obu przypadkach możemy korzystać także z mechanizmów zarządzania z poziomu linii komend. W Windows Server 2012 R2 mamy do dyspozycji specjalny zestaw komend dla PowerShella, który pozwala nam zautomatyzować szereg czynności związanych z uruchamianiem i monitorowaniem wirtualnych maszyn.

Jak wspomnieliśmy, część funkcji nie jest dostępna z poziomu podstawowych narzędzi zarządzania. Rozwiązanie Microsoft jest przy tym mniej restrykcyjne. Przykładowo z poziomu Hyper-V Managera możemy wyeksportować wirtualną maszynę, a następnie zaimportować, w celu jej sklonowania lub skopiowania. W przypadku rozwiązań VMware trzeba być podłączonym do vCenter Servera. Poza monitoringiem, vSphere Client daje dostęp do znacznie większej ilości informacji zarówno o hoście, jak i maszynach wirtualnych.

Zaawansowane, zintegrowane konsole do zarządzania oferują także rozwiązania Citriksa i Red Hata. W przypadku bezpłatnego wirtualizatora KVM także możemy skorzystać z narzędzi GUI, takich jak chociażby OpenNode.


TOP 200