Platformy wirtualizacyjne – którą wybrać
-
- Paweł Szczepaniak,
- 09.12.2013

Optymalne wykorzystanie pamięci masowej
Windows Server 2012 R2 oferuje rozszerzenia w zakresie przechowywania danych oraz w warstwie sieciowej. W zakresie rozwiązań storage Microsoft wprowadził do swojego systemu technologię Automated Tiering, która pozwala na automatyczne decydowanie, które pliki są najczęściej używane. W zależności od częstotliwości dostępu do nich, system decyduje o umieszczeniu ich na odpowiednich mediach – najczęściej odczytywane – dyski SSD, inne na tradycyjnych dyskach. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie szybkości pamięci masowych przy jednoczesnej kontroli kosztów.
Wspomniany mechanizm jakości usługi dla zasobów dyskowych (Storage QoS) pozwala na skonfigurowanie wartości minimalnej i maksymalnej dla parametru IOPS (Input Output Operations Per Second) przypisanej dla każdej z wirtualnych maszyn. W przypadku wirtualnych środowisk, w których na różnych maszynach pracują aplikacje o sporym apetycie na transakcje dyskowe, możliwość zdefiniowania nieprzekraczalnych parametrów może mieć bardzo duże znaczenie. Rozwiązanie to działa tylko z obrazami dysków podłączonymi za pomocą kontrolerów SCSI.
Kolejną nowością wbudowaną w Windows Server 2012 R2 jest reduplikacja, która może przyczynić się do poważnych oszczędności w przypadku wykorzystywania Virtual Hard Disk w środowiskach wirtualnych. Bardzo często pliki VHD zawierają identyczne systemy operacyjne i aplikacje, deduplikacja redukuje więc znacznie ich zapotrzebowanie na pamięć masową.
Narzędzia do zarządzania

Mechanizm Storage Tiering w Windows Server 2012 R2
Jak wspomnieliśmy, część funkcji nie jest dostępna z poziomu podstawowych narzędzi zarządzania. Rozwiązanie Microsoft jest przy tym mniej restrykcyjne. Przykładowo z poziomu Hyper-V Managera możemy wyeksportować wirtualną maszynę, a następnie zaimportować, w celu jej sklonowania lub skopiowania. W przypadku rozwiązań VMware trzeba być podłączonym do vCenter Servera. Poza monitoringiem, vSphere Client daje dostęp do znacznie większej ilości informacji zarówno o hoście, jak i maszynach wirtualnych.
Zaawansowane, zintegrowane konsole do zarządzania oferują także rozwiązania Citriksa i Red Hata. W przypadku bezpłatnego wirtualizatora KVM także możemy skorzystać z narzędzi GUI, takich jak chociażby OpenNode.