Platformy wirtualizacyjne – którą wybrać

Po wielu latach znacznej przewagi rynkowej rozwiązań wirtualizacyjnych VMware konkurencja ze strony Microsoftu staje się coraz bardziej widoczna. W tle głównej walki o prymat na rynku rozwiązań wirtualizacyjnych działają takie firmy jak Citrix, Red Hat czy Parallels.

Wirtualizacja to rozwiązanie, które na dobre zadomowiło się już w serwerowniach firm o różnej wielkości. Bardziej efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych i łatwość uruchamiania kolejnych usług, które zapewniają rozwiązania wirtualizacyjne to cechy, które powodują, że zdobywają one coraz więcej zwolenników. Każde porównanie platform wirtualizacyjnych powinno brać pod uwagę wiele różnych czynników – nie bazować tylko na maksymalnych możliwościach porównywanych platform. Cóż z tego, że wybrany wirtualizator będzie mógł obsługiwać 2 TB pamięci dla wirtualnej maszyny, jeśli nigdy z takiej możliwości nie będzie trzeba skorzystać. Dużo ważniejsze w praktyce mogą okazać się mniej spektakularne funkcje związane z dostępnością maszyn czy łatwością zarządzania wirtualnym środowiskiem.

Po pierwsze, należy uwzględnić typ klienta docelowego i wymagane funkcjonalności. Potrzeby są uzależnione od liczby instancji wirtualnych maszyn, co z kolei determinuje pozostałe wybory architektoniczne i konfiguracyjne. Kolejnym ważnym czynnikiem, związanym również z wielkością wdrożenia są możliwości zarządzania. Dochodzą do tego także zwykle brane pod uwagę czynniki takie jak koszt, wydajność, skalowalność czy łatwość użytkowania.

Do niedawna rozwiązanie wirtualizacyjne Microsoft uważane było za mniej skalowalne od VMware. Nie jest to obecnie prawda – obie firmy mają na koncie zarówno bardzo duże, jak i dużo mniejsze wdrożenia. Oba rozwiązania pozwalają także na rozpoczęcie przygody z wirtualizacją na niskim poziomie cenowym i funkcjonalnym oraz jego rozbudowę. Firmy oferują jednak różne sposoby na osiągnięcie tego celu. Microsoft wbudował możliwości wirtualizacji bezpośrednio w system operacyjny. Funkcjonalność wirtualizacji otrzymujemy wraz z Windows Server 2012 czy też nowym Windows Server 2012 R2 razem z systemem (darmowy Hyper-V Server). Pozwala to zbudować na przykład klastry High Availability z takimi możliwościami, jak migracja na żywo, replikacja, a nawet wirtualizacja sieci.

Wraz z rozwojem wirtualnej architektury można wyposażyć rozwiązanie w ogromne możliwości zarządzania i automatyzacji, jakie daje System Center 2012 (R2). Inne podejście prezentuje VMware. Możemy darmowo korzystać z wirtualizatora bare metal VMware ESXi, ale do uruchomienia bardziej zaawansowanych funkcjonalności, w tym wspomnianych powyżej High Availability czy migracji, trzeba przejść do płatnych wersji vSphere wyposażonych w vCenter Server.

Bezpłatnie skorzystamy oczywiście także z linuksowego KVM oraz Citrix XenServer – w pełnej funkcjonalności jedynie bez wsparcia technicznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200