Platformy wirtualizacyjne – którą wybrać
-
- Paweł Szczepaniak,
- 09.12.2013

Wysoka dostępność
Bez względu na to, jak duże jest dane środowisko, jednym z najwyższych priorytetów jest utrzymanie serwerów przy pracy. Wysoka dostępność, której elementem jest wykrywanie, gdy fizyczny host jest nieaktywny i reboot jego wirtualnych maszyn na innym hoście, to funkcjonalność, której będziemy oczekiwać właściwie w każdej wielkości wdrożeniach. Taka możliwość istnieje w obu rozwiązaniach już w podstawowych ich wersjach. W przypadku rozwiązania Hyper-V w najnowszych systemach serwerowych Windows możemy dodatkowo skorzystać z możliwości oferowanych przez SMB 3.0. Dzięki temu nawet przy najmniejszych wdrożeniach uruchomimy mechanizmy HA z wykorzystaniem tanich dysków SAS, bez konieczności inwestycji w iSCSCI czy SAN.
Replikacja maszyn
W Windows Server 2012 dostępna jest także funkcja Hyper-V Replica. Pozwala ona na nielimitowaną replikację maszyn wirtualnych pomiędzy hostami bez wykorzystywania współdzielonego storage. Obsługa replikacji jest prosta i odbywa się z klienta Hyper-V Manager.
VMware wprowadza rozwiązania HA od poziomu produktu vSphere Essentials Plus. W tym rozwiązaniu można stworzyć klaster na bazie trzech hostów. Dodatkowo, aby zaoszczędzić na drogich rozwiązaniach SAN lub NAS, produkt Essesntial Plus wyposażono w oprogramowanie vSphere Storage Appliance (VSA), które pozwala na implementację HA z wykorzystaniem wewnętrznych pamięci dysków trzech hostów działających w ramach klastra. Po uruchomieniu VSA zaczynają one działać jak pojedyncza, redundantna, współdzielona pula pamięci masowej. vSphere Essential Plus oferuje także rozwiązanie do replikacji maszyn wirtualnych w trybie host to host.

Replikacja maszyn wirtualnych z wykorzystaniem vSphere Replication
Automatyzacja migracji na żywo bazująca na zużyciu zasobów pozwala na efektywne rozkładanie obciążenia pomiędzy hosty. To bardzo istotna funkcjonalność szczególnie w przypadku, gdy zwiększamy liczbę hostów i działających na nich wirtualnych maszyn. Zautomatyzowany load balancing wirtualnych maszyn jest dostępny w VMware Enterprise oraz VMware Enterprise Plus. W przypadku rozwiązania Microsoft Hyper-V wymaga wykorzystania System Center 2012. VMware pozwala także na automatyczne balansowanie obciążenia pomiędzy wieloma pamięciami masowymi – w edycji Enterprise Plus.
W najnowszych wersjach rozwiązań Citrix i Red Hata także znajdziemy narzędzia do migracji na żywo – albo wbudowane w system, albo dostępne poprzez system rozszerzeń.