PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

System Ascom PLC

PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

Technologia PowerLine Communication firmy Ascom

System Ascom PLC umożliwia wprowadzenie nowoczesnych usług komunikacyjnych za pośrednictwem istniejącej sieci energetycznej niskiego napięcia. Tak więc Ascom PLC może transportować głos, dane oraz inne usługi do każdego gniazdka w domu. Jest przy tym łatwy w użyciu: każde gniazdko staje się interfejsem i nie potrzeba żadnego nowego okablowania. Poziom inwestycji początkowej systemu jest relatywnie niski. W razie potrzeby może być rozszerzany. W ten sposób jest szczególnie atrakcyjny dla operatorów telekomunikacyjnych nie tylko w obszarze dostępu do sieci danych, ale także w dostarczaniu nowych usług.

Na Ascom PLC składają się z dwa systemy pracujące jednocześnie: zewnętrzny (outdoor) i wewnętrzny (indoor). Łączą się one ze sobą zazwyczaj przy wejściu do instalacji budynkowej. System zewnętrzny służy do przesyłania sygnału przez linię niskiego napięcia, od transformatora do punktu dostępu w budynku. Jest podłączony do szkieletu komunikacyjnego przy stacji transformatorowej.

System wewnętrzny transportuje dane z punktu dostępu przy budynku do każdego gniazdka w prywatnej części budynku. Używany jest do pokrycia obszaru prywatnego budynkowej sieci energetycznej. Kontroler wewnętrzny (Outdoor Access Point/Indoor Master) łączy systemy wewnętrzny i zewnętrzny. Systemy te, połączone razem tworzą komórkę PLC (Power Cell).

Podział sieci PLC na dwa połączone kaskadowo, niezależne systemy ma zalety techniczne i organizacyjne. Po pierwsze, umożliwia uzyskanie wyższej przepływności, ponieważ ruch w systemie wewnętrznym - na przykład korzystanie z drukarki sieciowej - nie obciąża systemu zewnętrznego. Po drugie, dwa systemy mogą być ustawione optymalnie dla różnych parametrów transmisji. Do zalet organizacyjnych należy przede wszystkim ułatwienie podziału odpowiedzialności za połączenia za pośrednictwem sieci energetycznej. Sieć od transformatora do punktu dostępu do budynku jest własnością zakładu energetycznego, natomiast od tego punktu do gniazdka jest we władaniu właściciela budynku.

Obecnie system Ascom PLC składa się z kontrolera zewnętrznego OM (Outdoor Master), kontrolującego pracę systemu zewnętrznego i łączącego komórkę PLC z siecią szkieletową, oraz adaptera zewnętrznego (Outdoor Adapter), umożliwiającego bezpośredni dostęp użytkownika końcowego do kontrolera zewnętrznego. Z kolei punkt dostępu (Outdoor Access Point) stanowi połączenie pomiędzy systemem zewnętrznym i wewnętrznym. Obrazu całości dopełnia adapter wewnętrzny (Indoor Adapter). Jest to modem użytkownika końcowego umożliwiający podłączenie się do systemu wewnętrznego.

PLC jest medium współdzielonym. Wielu użytkowników uzyskuje do niego dostęp w tym samym czasie, wobec czego wprowadzenie ochrony prywatności ruchu każdego z klientów staje się niezbędne. System Ascom Powerline używa standardowej technologii VLAN opartej na normie IEEE 802.1Q. Umożliwia to separację strumieni danych od każdego z użytkowników, a tym samym ochronę przed niepowołanym dostępem. Każdemu użytkownikowi jest przypisany własny identyfikator VLAN. Ascom PLC szyfruje dane użytkownika przechodzące przez sieć energetyczną, chroniąc je przed nieautoryzowanym dostępem. Algorytm RC4 (Rivest's Cipher number 4) połączony z wymianą kluczy zgodnie z algorytmem Diffie-Hellmana gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.


TOP 200