PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

LonWorks (Local operating network) firmy Echelon

PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

LonWorks - system komunikacji <i>end-to-end</i>. LNS (<i>LonWorks Network Serwices</i>) jest katalizatorem dla jednoczesnego mostowania Internetu, intranetów i sieci sterowania

Podobnie jak Intellon firma Echelon także stosuje model peer-to-peer i wykrywanie kolizji CSMA. Producent podchodzi do problemu globalnie, oferując zarówno układ scalony Neuron z wbudowanym protokołem LonTalk, jak i architekturę LonWorks Network Service, służącą do jednoczesnego mostowania sieci sterowania, Internetu oraz intranetów. LonWorks przeszedł proces standaryzacyjny ANSI.

Technologia Echelon jest stosunkowo złożona, to nie tylko jeden z protokołów komunikacyjnych. Daje ona kompletną platformę, na której można zbudować system sterowania. Głównym elementem sieci LonWorks jest protokół LonTalk - otwarty i międzynarodowy standard, z założenia stworzony specjalnie na potrzeby sterowania rozproszonego. Produkowany przez firmę układ scalony Neuron ma zaimplementowany zarówno protokół LonTalk, jak i funkcje umożliwiające stworzenie kompletnego systemu sterującego. Układ ten wspiera wiele nośników transmisyjnych, dzięki czemu do transmitowania danych można używać linii zasilających, skrętkę, światłowody czy też kable koncentryczne. Neuron zapewnia także transmisję za pośrednictwem fal radiowych i podczerwieni. Ponadto architektura LNS (LonWorks Network Services) jest w istocie wydajnym, sieciowym systemem operacyjnym, dostarczającym obiektowo zorientowanej metody do łączenia sieciowych urządzeń sterujących. Dostarcza API rozwijającego narzędzia do instalowania, konfigurowania i monitorowania sieci LonWorks. Klienci LNS mogą pracować na dowolnej platformie, przykładowo na PC, Mac lub Unix. A LNS Server wspiera w warstwie transportowej zarówno LonTalk, jak i TCP/IP.

Instytuty ANSI oraz IBI (Intelligent Building Institute) uznały LonWorksa za oficjalny protokół automatyzacji budynków. Z kolei w Unii Europejskiej jest standardem de facto sterowania urządzeniami przemysłu paliwowego. Zainteresowanie tym protokołem wyraziła m.in. firma Merloni, jeden z większych europejskich producentów urządzeń AGD. Merloni integruje LonWorksa z produktami linii Ariston Digital - pralkami, zmywarkami czy klimatyzatorami. LonWorksa wspiera wiele znanych firm, w tym Hewlett-Packard, IBM, Microsoft, Motorola, Philips i Toshiba.

Echonet

PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

Najnowszy model komunikacyjny ECHONET - v.1 - w zestawieniu z modelem OSI. ECHONET uwzględnia wiele protokołów, ale nie audio i wideo

Japońskie konsorcjum Echonet (Energy Conservation and Homecare Network Consortium) upowszechnia wersję 1.0 specyfikacji, którą można bezpłatnie kopiować w języku angielskim z serwera internetowego. Nośnikami transmisyjnymi wyszczególnionymi w tej specyfikacji są przewody instalacji elektroenergetycznej i łącza bezprzewodowe. Echonet v.1, która jest jedną z najnowszych technologii sieci domowych, cechuje otwarta architektura. Producenci mogą więc dodawać własne usługi. Jako główne dziedziny zastosowań technologii konsorcjum wymienia sterowanie energią, zabezpieczeniami i ochronę zdrowia.

Sieć domowa Echonet z założenia wyklucza połączenia audio, wideo i danych, gdyż według jej twórców transmisje audiowizualne wymagają innych warunków, jak duża szybkość transmisji czy doskonała synchronizacja. Oprócz wsparcia wspomnianych linii energetycznych nowa specyfikacja umożliwia: wykorzystanie dwu typów łączy bezprzewodowych o niskiej mocy wyjścia 10 mW i częstotliwości 400 MHz, łącza IrDA Control oraz systemu HBS (Home Bus System) na skrętce (popularny w Japonii). HBS powstał w 1988 r.

Warstwę fizyczną Echonetu można rozszerzać na inne media, jak na przykład Bluetooth, przez dodanie odpowiednich sterowników. Produkty Echonet mogą używać dowolnych, ale zdefiniowanych nośników komunikacyjnych. Tak więc łącza bezprzewodowe mogą być zainstalowane na zewnątrz mieszkania czy domu. Z kolei łącza podczerwone mogą być ustawione jako zapasowe, a dedykowane - oparte na skrętkach - używane przez aplikacje o kluczowym znaczeniu. Warstwa pośrednicząca Echonet minimalizuje różnice warstwy fizycznej i dzięki temu można tworzyć aplikacje echonetowe bez obawy o różnice w mediach. Echonet zapewnia jednolitą infrastrukturę (middleware) dla urządzeń domowych. Producenci mogą rozwijać na niej własne aplikacje.

Echonet można łatwo zestawiać i konfigurować, używając 8-bitowego mikrokontrolera, pamięci ROM o pojemności kilku kB i sterownika dla każdego medium komunikacyjnego. Jakkolwiek technologia ta nie przewiduje możliwości utworzenia sieci ogólnego przeznaczenia, to jednak dla wielu użytkowników może się okazać wyjątkowo pożyteczna. Na przykład firma ochroniarska może stworzyć przeróżne system zabezpieczeń, jeśli oczywiście elementy komunikacyjne będą zgodne z Echonetem.


TOP 200