PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

PLUG-IN firmy Intelogis

Protokół PLUG-IN odnosi się do warstwowego modelu OSI. Intelogis definiuje wszystkie warstwy oprócz sesji i prezentacji:

  • warstwa aplikacji: PLUG-IN Intelogis Common Application Layer iCAL Protocol;

  • sieciowa: PLUG-IN Power Line Exchange (PLX) Protocol;

  • transportowa: PLUG-IN PLX Protocol;

  • łącza danych: PLUG-IN PLX Protocol;

  • fizyczna: PLUG-IN Digital Power Line (DPL).

    Widać z tego, że PLUG-IN wykorzystuje iCAL (CEBus Generic Common Application Language) jako protokół swojej warstwy aplikacji, lecz niewidoczna różnica wynika z modelu komunikacyjnego - Intelogis preferuje topologię klient/serwer, przez co zwiększa się rolę serwera aplikacyjnego. W niższych warstwach protokół PLX definiuje reguły operacji dla warstw: łącza danych, sieciowej i transportowej. Ale główną funkcją PLX jest określenie udziału MAC w warstwie łącza danych. PLX używa protokołu MAC składającego się z dwu odrębnych mechanizmów dostępu - DSMA (Datagram Sensing Multiple Access) i CTP (Centralized Token Passing).

    W warstwie fizycznej protokół DPL do przesyłania sygnałów cyfrowych liniami elektrycznymi wykorzystuje kluczowanie częstotliwości FSK (Frequency Shift Keying). W modulacji tego typu transmituje się sygnały cyfrowe, używając co najmniej dwu różnych częstotliwości w wąskim pasmie. Jeden kanał zapewnia przepływność 350 kb/s. Używając wielu kanałów i sygnałów nośnych można osiągnąć 1 Mb/s, a nawet więcej.

    Linie elektroenergetyczne a dostęp do Internetu

    PLC - prąd i dane w jednym gniazdku

    Dostęp do Internetu za pośrednictwem linii zasilającej

    Tą niewątpliwie ciekawą problematyką zajmowało się lub zajmuje nadal kilka ważnych firm. W Niemczech koncern RWE ma przygotowany dostęp do Internetu za pośrednictwem linii elektroenergetycznych. W zamierzeniach tej firmy ma to być konkurencja dla oferowanego przez Deutsche Telekom ADSL. Siemens ogłosił podczas ostatniego CeBITu, że nadal prowadzi prace nad technologiami umożliwiającymi komunikowanie się za pośrednictwem linii energetycznych. RWE idzie jeszcze dalej, proponując użytkownikom swój system Power Net, oparty na urządzeniach szwajcarskiej firmy Ascom. W tej ofercie użytkownik płaci rachunek w zależności od ilości przesyłanych informacji. Klienci mają w cenniku do wyboru kilka taryf: od 49 DM za 250 MB miesięcznie aż do 249 DM dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ten sposób RWE stało się - przynajmniej teoretycznie - firmą konkurującą z DT w telefonii oraz w dostępie do Internetu. DT osiągnęło już niebagatelną liczbę 850 tys. zainstalowanych linii ADSL. RWE pierwotnie obiecywało przepływność maksymalną zbliżoną do 2 Mb/s, czyli taką, z jakiej korzystają abonenci ADSL. Szlakiem RWE zamierzają podążać MVV i EnBW.

    Nieco inaczej wygląda sytuacja we Francji. Energetyczny monopolista EDF (Electricite de France) stwierdza, że dla niego jest nieco za wcześnie na oferowanie takich usług jak PLC szerokopasmowa. Jednak rynek francuski jest stosunkowo duży i należy się spodziewać, że energetyczny gigant nie zrezygnuje bez walki o zyski, jakie może ewentualnie przynieść PLC.

    Interesująco zapowiada się wdrażanie przez STOEN szerokopasmowej sieci PLC. Po udanych testach w Warszawie (na Bemowie, Jelonkach czy w Wilanowie) STOEN zamierza świadczyć już na początku 2002 r. usługi internetowe po konkurencyjnych cenach, w oparciu o wspomniany już system PLC szwajcarskiej firmy Ascom. Szybkość transmisji osiągnie początkowo 1-2 Mb/s, a w następnych latach nawet do 10 Mb/s.

    Z czysto kronikarskich względów warto jednak odnotować, że nawet w gronie konsultantów odpowiedzialnych za kompatybilność elektromagnetyczną "... wydaje się być zuchwałością przewidywanie transmisji szybkich sygnałów megabitowych liniami elektrycznymi". Na dowód przytacza się reakcję modemów 56 kb/s, które najczęściej osiągają zaledwie 45 kb/s. Są one przeznaczone do funkcjonowania z liniami telekomunikacyjnymi, których charakterystyki są dobrze znane. Co zatem będzie w przypadku większych szybkości i to w liniach o bardzo zmiennych, niekontrolowanych charakterystykach...


  • TOP 200