Odpowiedzialność pod kontrolą

Tworzenie zleceń o podwójnej numeracji jest potrzebą chwili, wobec czego opracowano odpowiednią instrukcję, w której opisano istotę zawartego kompromisu między ekonomistami a organizatorami. Nowy sposób tworzenia zleceń doprowadza do tego, że punkt ciężkości związany z nadzorem ekonomicznym firmy przesuwa się tam, gdzie powstają zlecenia systemowe. W naszym przypadku jest to dział informatyki, odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie zleceń systemowych na podstawie informacji uzyskanych z planowania. Nadzór ten mogą prowadzić inne komórki, jeśli pojawi się lepszy sposób zabezpieczenia przed nie kontrolowanym zamykaniem zleceń na skutek nacisków z produkcji.

Tworzenie zleceń odbywa się w modułach komputerowych przeznaczonych również dla personelu technicznego. W tym procesie biorą udział pracownicy ekonomiczni i techniczni. Ci ostatni uczestniczą w uruchamianiu zleceń i wiedzą, kiedy i dla kogo wytwarzane są ich rozwiązania. W ten sposób nastąpiło zbliżenie dwóch różnych sposobów komunikacji: "języka technicznego" i "języka ekonomicznego".

Planowanie

W planowaniu produkcji należy wyróżnić dwa etapy działań:

  • planowanie według stanu zapasów

  • harmonogramowanie.
Do planowania według stanu zapasów wykorzystano moduł "sterowania zapasami".

Celem wprowadzenia tego sposobu planowania jest dostarczenie wykazów brakujących pozycji dla potrzeb montażu maszyn w wybranym okresie. Wykazy te można uzyskać po zarejestrowaniu wykonanych pozycji na innych wydziałach i znajdujących się w magazynach. Rejestracja pozycji w plikach komputerowych odbywa się na podstawie "przekazówek" międzywydziałowych i dokumentów obrotu materiałowego. Po wykonaniu tych zadań jest już możliwa kontrola stanu zapasów wybranych pozycji w odniesieniu do poszczególnych lokacji i w różnych układach.

Do harmonogramowania wykorzystywane są inne moduły komputerowe, zakupione w późniejszym okresie wdrażania. Charakterystyczne jest to, że przyjęte różne metody planowania wzajemnie się uzupełniają.

Punkty kontrolne

Przygotowanie produkcji jest procesem złożonym. Realizowane są w nim różne zadania związane z konstruowaniem, opracowaniem dokumentacji wykonawczej i opisowej, wprowadzaniem zmian modernizacyjnych itd. Realizacja tych zadań przeprowadzana jest w różnych terminach, np. dokumentacja techniczna wyrobu powstaje na kilka miesięcy przed uruchomieniem wyrobu w produkcji. W procesie tym istotne znaczenie ma ustalenie punktów kontrolnych, tzn. miejsc kontroli kondycji plików komputerowych. W punktach tych prowadzone są działania korygujące i zapobiegające ewentualnym błędom w dokumentacji.

Dobór punktów kontrolnych uzależniony jest od charakteru produkcji. W naszym przypadku podstawowy profil produkcji stanowią wyroby, których cykl wykonania jest długi (wielomiesięczny), a liczba elementów składowych sięga wielu tysięcy. Większość wyrobów jest produkowana na indywidualne zamówienia, znacznie różniące się między sobą w zakresie stosowanych komponentów i wymagań eksploatacyjnych. W konsekwencji dokumentacja jest drukowana odrębnie na każde zamówienie klienta, a taki sposób emisji dokumentacji wymaga perfekcyjnej kontroli wydruków przed wydaniem pracownikom wydziałów.

Punkty kontrolne pojawiają się:

  • po zakończeniu prac konstrukcyjno-technologicznych związanych z opracowaniem nowego typu wyrobu

  • po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych związanych z modernizacją wyrobu

  • przed wyceną zamówienia klienta

  • przed drukowaniem dokumentacji na zlecenia produkcyjne i przekazaniem jej wydziałom produkcyjnym.
Na każdym z tych etapów dokonywane jest sprawdzenie zawartości plików według odpowiedniego klucza, np. cen pozycji, kosztów, struktur wyrobu, technologii, przyrządów, kopiałów, bieżących transakcji. Do tej kontroli służy specjalne oprogramowanie (query) uruchamiane przez oficerów systemu komputerowego. O randze i potrzebie stosowania tego typu rozwiązań świadczy fakt, że obecnie jest zredagowanych ok. 300 zestawów programowych, umożliwiających kontrolę danych w różnych układach.

Dodatkowe obowiązki

Wprowadzenie systemu zintegrowanego zobowiązało niektóre grupy do wykonania dodatkowych prac, np.

  • marketing zobowiązano do zdefiniowania wymagań klienta w plikach komputerowych w taki sposób, aby był czytelny dla inżyniera i kontroli wysyłkowej

  • konstruktor ma obowiązek wpisywania terminów ważności pozycji ( w porozumieniu z działem planowania) i ustalenia punktów kontrolnych związanych z opracowaniem dokumentacji

  • planistę zobowiązano do wpisania klasy księgowania

  • magazynier i planista wydziałowy mają obowiązek wprowadzać dane dotyczące przychodów i rozchodów

  • kontroler ma obowiązek opisywać wyrób gotowy z podaniem odstępstw

  • serwis zobowiązano do rejestrowania interwencji klienta.
<hr size=1 noshade>Andrzej Polak jest pełnomocnikiem zarządu ds. zarządzania w Fadroma SA we Wrocławiu i konsultantem firmy ORGAP.


TOP 200