Najciekawsze dodatki do Firefoxa

Jedną z zalet przeglądarki jest możliwość dostosowania jej do osobistych preferencji użytkowników za pomocą dodatków. Opisane poniżej wtyczki poprawiają funkcjonalność, wygląd lub dodają całkiem nowe opcje do przeglądarki Firefox. Inne są po prostu interesujące.

Oswajanie Internetu

Greasemonkey

Greasemonkey pozwala na dodanie skryptów JavaScript praktycznie do każdej strony. Skrypty działają wyłącznie na komputerze z zainstalowanym dodatkiem. Umożliwia to np. zmianę wyglądu bądź sposobu zachowań poszczególnych witryn. Przykładowo można zmusić Firefoxa do wyświetlania zawartości dwóch lub wiecej stron, jako jednej witryny. Można wirtualnie usunąć zbedne nam fragmenty serwisów lub przekonać wyszukiwarkę internetową, aby prezentowała nam wyniki wyszukiwania w dwóch kolumnach, aby lepiej wykorzystać możliwości ekranów panoramicznych. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Wystarczy tylko napisać samemu lub skorzystać z gotowego skryptu. Ciekawe gotowe rozwiązania można znaleźć na stronie userscripts.org, zaś osobom chcącym stworzyć własne polecamy: diveintogreasemonkey.org.

Opisana wersja: 0.6.7.20070131.0

http://addons.mozilla.org/firefox/748

Gmail Manager i Yahoo Mail Notifier

Obie te wtyczki służą do obsługi kont pocztowych. Po instalacji Yahoo Mail Notifier na pasku statusu przeglądarki pojawia się mała ikonka informująca o ewentualnych nowych wiadomościach na koncie pocztowym Yahoo. Ikonka ta jest też odnośnikiem do skrzynki odbiorczej Yahoo Mail.

Opisana wersja: 0.9.9.2

http://addons.mozilla.org/firefox/1264

Gmail Manager posiada kilka dodatkowych funkcji. Najbardziej przydatną z nich jest możliwość wyświetlenia podsumowania zawierającego różne informacje po wskazaniu ikony programu kursorem. Raport ten zawiera informacje dotyczące liczby nieprzeczytanych wiadomości, wiadomości sklasyfikowanych jako spam, ich objętości oraz nagłówków 10 najnowszych maili. Gmail Manager obsługuje kilka kont Google Mail.

Opisana wersja: 0.5.3

http://addons.mozilla.org/firefox/1320

StumbleUpon

Ta wtyczka pozwala na dostęp do funkcjonalności serwisu StumbleUpon z poziomu samej przeglądarki. Jest to popularny społecznościowy serwis rekomendacyjny, pozwalający użytkownikom Internetu kategoryzowanie i ocenę poszczególnych stron w sieci. Po instalacji dodatku zyskujemy dostęp do przycisków służących do oceny odwiedzanych przez nas stron (kciuk w górę, kciuk w dół) bezpośrednio z Firefoxa. Możemy także odwiedzić jedną ze stron wybranych przez system na podstawie naszych wcześniejszych ocen i ulubionych kategorii.

Opisana wersja: 2.91

http://addons.mozilla.org/firefox/138

Firefox Showcase

Firefox Showcase dodaje do naszej przeglądarki jedną z nielicznych funkcji, które stanowią przewagę Internet Explorera 7 nad Firefoxem - możliwość wyświetlania miniatur wszystkich otwartych stron. Po zainstalowaniu wtyczki, w menu Widok, pojawia się dodatkowa opcja Showcase. Pozwala ona na prezentację zawartości wszystkich otwartych okien przeglądarki w postaci miniatur, w jednym, dodatkowym oknie lub zakładce. Kliknięcie na taką miniaturkę, automatycznie przenosi nas do pełnej wersji strony. Jeśli więc nawykowo otwierasz wiele okien i zakładek, a potem tracisz czas poszukując konkretnej, otwartej strony - Firefox Showcase może oszczędzić Ci wiele czasu.

Opisana wersja: 0.9.2.1

http://addons.mozilla.org/firefox/1810

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200