Najciekawsze dodatki do Firefoxa

Firebug

Firebug jest bardzo przydatnym narzędziem: pozwala na bieżąco obserwować efekty działania elementów umieszczonych w kodzie strony. Program, w zależności od konfiguracji otwiera się w osobnym oknie lub poniżej standardowego ona przeglądarki. Podświetlenie dowolnego znacznika HTML, fragmentu styly CSS, czy skryptu JavaScript powoduje podświetlenie efektu jego działania na odwiedzanej stronie. Zaznaczenie obiektu na stronie powoduje zaś podkreślenie odpowiedzialnego za niego elementu kodu. Możliwe jest także dokonywanie zmian w źródle strony i obserwowanie ich efektów w czasie rzeczywistym. Firebug ten posiada wbudowany debugger języka JavaScript.

Opisana wersja: 1.01

http://www.getfirebug.com

Web Developer

Web Developer to kolejne narzędzie, w pewnym stopniu zbliżone do wymienionego wcześniej Firebuga. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi programami jest to, że - o ile Firebug skupia się na zawartości strony - o tyle Web Developer na jej interakcji z użytkownikiem, a w zasadzie interakcji strony z przeglądarką użytkownika. Opisywane narzędzie pozwala m.in. na dodawanie, modyfikowanie i edycję plików cookie umieszczanych na komputerach osób odwiedzających stronę oraz śledzenie wpływu tych zmian na działanie i wygląd strony. Tak samo jak w przypadku Firebuga, tutaj również wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym.

Opisana wersja: 1.1.3

http://addons.mozilla.org/firefox/60

MeasureIt

Po instalacji tego dodatku w pasku stanu pojawia się mała ikona linijki. Kliknięcie na niej skutkuje lekkim zaciemnieniem zawartości okna przeglądarki, a kursor zamienia się w krzyżyk pozwalający na precyzyjne zaznaczanie obszarów na stronie. Kiedy już zaznaczymy interesujący nas obszar, w pasku stanu zostaną podane jego dokładne wymiary w pikselach.

Opisana wersja: 0.3.6

http://addons.mozilla.org/firefox/539

ColorZilla

Działa podobnie do MeasureIt, z tym, że pozwala na odczytanie poszczególnych wartości składowych RGB koloru, znajdującego się pod kursorem. Wtyczka podaje również wartość heksadecymalną wskazanego koloru. Ponadto, ColorZilla zaznacza granice i podaje dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych obszarów, tabel, czy innych elementów wyróżnionych w kodzie strony.

Opisana wersja: 1.0

http://addons.mozilla.org/firefox/271


TOP 200