Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Dell PowerEdge M1000e

Rozwiązanie M1000e firmy Dell (obudowa plus kasety) oferuje tyle zaawansowanych funkcji co serwery firm HP i IBM, ale jest od nich lepsze pod dwoma względami: pracuje wydajniej i jest tańsze.

Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Jeśli szukamy solidnej platformy obliczeniowej opartej na serwerach kasetowych (i nie mamy dużych wymagań dotyczących pamięci masowych), możemy bez obaw wybrać rozwiązanie firmy Dell

Producent dołącza do M1000e zestaw narzędzi zarządzających całym systemem, które spisywały się bardzo dobrze. Można mieć jednak dwa małe zastrzeżenia. Narzędzia nie pozwalają kontrolować niektórych parametrów pracy serwerów oraz nie oferują opcji umożliwiających zarządzanie większym systemem obliczeniowym składającym się z kilku obudów. Każdą obudową (oraz znajdującymi się w niej kasetami) trzeba wtedy zarządzać oddzielnie. Dwie ważne zalety rozwiązania firmy Dell to cena i liczba kaset, które można umieścić w obudowie.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Obudowa M1000e ma wysokość 10U, można w niej zainstalować 16 kaset (o połowie standardowej wysokości) i może zawierać trzy zasilacze (bez nadmiarowości) lub 6 zasilaczy (z nadmiarowością) typu hot-plug, każdy o mocy 2360 watów. W obudowie M1000e można też instalować różne kasety sieciowe, z portami obsługującymi połączenia Ethernet, Fibre Channel oraz InfiniBand.

Obudowa zawiera standardowo dziewięć dużych wentylatorów, które wyglądem przypominają wentylatory stosowane w tunelach aerodynamicznych. Pomimo tego moc pobierana przez taki zestaw jest niewielka, a cały system pracuje wyjątkowo cicho.

Serwerami można zarządzać za pomocą oprogramowania OpenManage, które wspiera również opcje kontrolujące moc pobieraną przez serwery, w tym opcję pozwalającą ustalać np. maks. moc, jaką może pobierać każdy serwer.

Z przodu obudowy znajduje się dwucalowy wyświetlacz LCD, na którym można oglądać aktualny stan poszczególnych elementów całego rozwiązania. Mocną stroną systemu obliczeniowego składającego się z obudowy M1000e i serwerów kasetowych PowerEdge jest to, że towarzyszy mu wiele rozwiązań do zdalnego zarządzania (IP KVM, Intelligent Power Control, Serial over IP czy Virtual Media over IP).

Obudowa M1000e kosztuje ok. 38 000 zł. Cena serwera PowerEdge M610 (procesor Intel Xeon E5405 Quad Core) wynosi ok. 12 000 zł (ceny brutto).


TOP 200