Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

IBM BladeCenter H

BladeCenter H to solidne rozwiązanie, łączące wysoką wydajność oraz zaawansowane funkcjonalności. Minusy tego produktu to nieco mniejsze zagęszczenie serwerów (w obudowie można umieścić mniej serwerów, niż w przypadku obudów oferowanych przez firmy HP i Dell) oraz stosunkowo wysoka cena.

BladeCenter H doskonale wspiera technologie wirtualizowania zasobów, głównie za sprawą opcji Virtual Fabric (możliwość wirtualizowania kanałów I/O) i kaset HS22V, zaprojektowanych specjalnie z myślą o wirtualizowaniu serwerów.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Jeżeli na pierwszym miejscu stawiamy nadmiarowość (czyli niezawodną pracę systemu), powinniśmy wziąć pod uwagę rozwiązanie IBM BladeCenter H.

Obudowa BladeCenter H ma wysokość 9U. Można w niej zainstalować 14 kaset, czyli o dwie mniej niż w przypadku rozwiązań firm HP i Dell. IBM nie dołączył z przodu obudowy panelu LCD, co utrudnia zadanie kontrolowania serwerów. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku tego produktu jest umieszczony pionowo napęd DVD-ROM. Każdej kasecie towarzyszy przycisk Media Tray, pozwalający sprawdzić, do którego dysku twardego jest zamapowana dana kaseta.

Z tyłu obudowy znajduje się osiem gniazd I/O (dwie grupy, w każdej cztery gniazda). W jednej grupie mieszczą się gniazda obsługujące tradycyjne, wolniejsze rozwiązania I/O (Gigabit Ethernet i 1x InfiniBand lub Myrinet). Gniazda umieszczone w drugiej grupie wspierają szybsze technologie (Ethernet 10 Gb/s i 4x InfiniBand).

Jeśli chodzi o wewnętrzne układy I/O znajdujące się na każdej kasecie serwerowej, IBM stosuje rozwiązania bliższe firmie Dell, a nie HP: na każdej kasecie umieszczono interfejsy Ethernet 1 Gb/s, a interfejsy Ethernet 10 Gb/s - na karcie mezzanine. IBM, tak jak i HP, wykorzystuje technologię "virtual interconnect": w rozwiązaniu IBM, o nazwie Virtual Fabric, interfejsy 10 Gb/s (obsługujące komunikację z kasetą) reprezentowane są przez wirtualne połączenie korzystające z usług wielu portów Ethernet.

Producent oferuje dwa podstawowe modele kaset: HS22 i HS22V. Kaseta HS22 to tradycyjne rozwiązanie: zawiera dwa dyski SAS (2,5-calowe) obsługujące technologię "hot-swap", dwa gniazda na procesory i 12 gniazd DIMM na pamięć systemową RAM.

Kaseta HS22V ma więcej gniazd DIMM (18) i nie zawiera 2,5-calowych dysków twardych, a dwa dyski o wielkości 1,8 cala, które nie obsługują technologii "hot-swap". To kaseta zaprojektowana z myślą o wirtualizowaniu zasobów i o tym, że nadzorca maszyn wirtualnych będzie rezydować w pamięci SSD, a dane będą przechowywane w sieci SAN. Należy w tym momencie przypomnieć, że HP oferuje podobną kasetę (mowa o kasecie HP BL490c), która jednak tym razem nie była testowana.

IBM wprowadził do platformy BladeCenter H dwa ciekawe, firmowe rozwiązania. Pierwsze to architektura Virtual Fabric Architecture, drugie - narzędzie (oprogramowanie) zarządzające środowiskami opartymi na serwerach kasetowych.

Virtual Fabric Architecture (opracowana we współpracy z firmami Cisco, Nortel, Qlogic i NetXen) zwiększa znacznie przepustowość połączeń sieciowych.

IBM BladeCenter Address Manager - oprogramowanie administrujące całym środowiskiem - pozwala wirtualizować połączenia Ethernet i Fibre Channel, oferując użytkownikom możliwość przypisywania (za pomocą oprogramowania) portom Ethernet i Fibre Channel (znajdującym się w serwerach kasetowych) różnych adresów.


TOP 200