Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Tym razem testowaniu poddaliśmy obudowy oraz serwery kasetowe oparte na jednym z najnowszych intelowskich procesorów - na układzie Xeon 5600 (znanym pod roboczą nazwą Westmere). W teście wzięły udział rozwiązania produkowane przez trzech wiodących dostawców tego typu systemów obliczeniowych: Dell PowerEdge M1000e, IBM BladeCenter H i HP BladeSystem c7000. Ponadto zdecydowaliśmy się przetestować rozwiązanie Supermicro - ciekawą i dużo tańszą propozycję niż te oferowane przez trzech potentatów.

Warto zauważyć, że serwery firm Dell, i IBM kosztują co najmniej 40 tys. USD (mowa o rozwiązaniu składającym się z obudowy oraz czterech kaset/serwerów), podczas gdy za rozwiązanie firmy Superblade zapłacimy kilka razy mniej. I chociaż serwery plus obudowa firmy Supermicro (SuperBlade) nie oferują wielu zaawansowanych funkcjonalności, jakie można znaleźć w pozostałych trzech rozwiązaniach, to jest to doskonała alternatywa dla mniejszych firm, które dysponują skromniejszym budżetem i nie stać ich na drogie serwery z najwyższej półki.

Ponieważ serwery instalowane w centrach danych pracują obecnie prawie zawsze w zwirtualizowanych środowiskach, tym razem zrezygnowaliśmy z benchmarków HPC, zastępując jest testami porównawczymi opartymi na oprogramowaniu VMware i innymi testami, które mierzą wydajność wirtualnych maszyn. Głównym elementem pakietu testów VMware była aplikacja webowa open source LAMP. LAMP to skrót pochodzący od słów Linux (system operacyjny), Apache Web (serwer), MySQL (baza danych) i PHP/Perl (języki programowania).

Zobacz również:

Testy były tak przygotowane, aby odzwierciedlały pracę serwerów w rzeczywistych warunkach, wtedy gdy obsługują aplikacje WWW. I tak serwery były np. obciążane coraz większą ilością zadań WWW. Najpierw każdy serwer musiał sobie poradzić z 50 wysyłanymi do niego jednocześnie żądaniami. Ilość żądań WWW zwiększano stopniowo do maks. 200.

Takie właśnie testy uruchamiano na jednym serwerze, a następnie na dwóch serwerach pracujących pod kontrolą oprogramowania VMware ESX 4, i wtedy mierzono ich wydajność. Kolejne testy konwertowały pliki (np. plik o wielkości 155 MB konwertowano z formatu MP3 na FLV) oraz kompresowały pliki (kompresje gzip oraz bzip2). Mierzono też szybkość pracy połączeń, przez które serwery umieszczone w tej samej obudowie wymieniają między sobą dane.

Wydajny Westmere

W serwerach firm Dell, HP i IBM znajdowały się sześciordzeniowe procesory Intel Westmere-EP X5670 2,93 GHz i co najmniej 24 GB pamięci RAM. W rozwiązaniu firmy Supermicro - wolniejsze i dużo tańsze procesory AMD (czterordzeniowe procesory Opteron 2378 2,4 GHz).

Serwerowi firmy Dell towarzyszyła pamięć masowa SAN iSCSI EqualLogic PS6010XV, serwerowi firmy HP pamięć EVA 2124 Fibre Channel, a serwerowi firmy IBM pamięć System Storage DS5020.

Serwery Dell, HP i IBM uzyskały w testach wydajności prawie identyczne wyniki. Test VMware LAMP dał następujące wyniki: serwer IBM - 2125 transakcji na sekundę, serwer HP - 2110 i serwer Dell - 2104. Dużo gorszym wynikiem mógł się pochwalić serwer Supermicro. Nie ma się czemu dziwić. Serwer ten zawiera bowiem czterordzeniowe procesory (a nie sześciordzeniowe) i tylko 8 GB pamięci RAM.


TOP 200