Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

HP BladeSystem c7000

Wystarczy jeden rzut oka na serwer HP BladeSystem c7000 aby od razu zrozumieć, dlaczego komputer ten cieszy się tak dużym powodzeniem. Jest to wyjątkowo dobrze zaprojektowany i solidny system obliczeniowy, wyposażony w panel LCD, sześć zasilaczy i dziesięć wentylatorów. System może dynamicznie wyłączać i włączać poszczególne zasilacze, zależnie od tego, jak bardzo serwer jest obciążony. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie pobiera tylko tyle energii, ile jest mu w danym momencie potrzebne. Jest to więc wyjątkowo energooszczędny komputer.

Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Gdy zależy nam na platformie oferującej pamięci masowe o większych pojemnościach, powinniśmy rozważyć zakup systemu HP c7000.

W obudowie c7000 można zainstalować 16 kaset. HP dołącza do rozwiązania wiele programów zarządzających całym systemem obliczeniowym, które kontrolują dokładnie pracę każdego elementu wchodzącego w skład całego systemu. Użytkownik może instalować w obudowie c7000 nie tylko kasety zawierające serwer, lecz także kasety z dodatkowymi dyskami twardymi czy pamięcią taśmową.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Dell Technologies Forum 2023

Testowany serwer HP c7000 zawierał 9 kaset BL460c (procesory Intel Westmere-EP X5670 2,93 GHz i 96 GB pamięci RAM). Kasety mają podobną konfigurację do tych produkowanych przez firmy Dell i IBM, ale różnią się od nich zasadniczo pod jednym względem: kasety firm Dell i IBM zawierają dwa gigabitowe porty Ethernet i kartę mezzanine z dwoma interfejsami 10 Gb/s, podczas gdy kasety HP - dwa porty Ethernet 10 Gb/s i kartę mezzanine z dwoma interfejsami gigabitowymi. Widać z tego, iż HP uznał, że Ethernet 10 Gb/s to już standard.

System c7000 zaprojektowano na bazie architektury VC (Virtual Connect), dzięki której administrator może konfigurować połączenia sieciowe zgodnie z koncepcją wirtualnego Ethernetu. I tak wirtualne interfejsy można w ramach architektury Virtual Connect konfigurować na różne sposoby, tak aby mogły realizować określone zadania. Administrator może np. przypisywać większe przepustowości i wyższe priorytety ruchowi iSCSI niż zwykłemu ruchowi LAN. Jednak konfigurowanie całego wirtualnego środowiska sieciowego VC nie jest łatwą sprawą. Administrator musi się wykazać dużą znajomością sprawy, aby sprawnie zarządzać takim środowiskiem.

W obudowie oprócz serwerów znajdowały się dwie kasety zawierające 2,5-calowe dyski twarde SAS. HP oferuje również kasety z pamięcią SSD (układy NAND/flash). Wszystkie kasety z pamięciami masowymi mogą funkcjonować jako systemy NAS, iSCSI lub Fibre Channel. Wspierają też systemy Windows Storage Server oraz OpenSolaris. HP wprowadził do platformy c7000 wiele firmowych technologii, które stosował do tej pory w innych obszarach. Są to np. mechanizmy wirtualizacji zasobów używane w serwerach linii NonStop czy dwucalowy panel LCD (stosowany wcześniej w drukarkach), pozwalający administratorowi kontrolować i naprawiać system.

Tak jak w przypadku rozwiązania IBM, tak i tutaj użytkownik może instalować w obudowie kasetę wirtualizującą zasoby o nazwie BL490c. Kaseta ta pełni funkcję nadzorcy (hypervisor) zarządzającego wirtualnymi maszynami. Z tyłu serwera znajduje się moduł I/O Fiber-Channel, do którego dołączono macierz dyskową HP MSA 2324 (24 dyski SAS). Samej macierzy nie testowano, przechowując na niej niektóre wystąpienia wirtualnych maszyn.

HP zastosował w obszarze zasilania i chłodzenia rozwiązanie o nazwie HP Thermal Logic Technologies, które pozwala zarządzać mocą, jaką pobierają poszczególne kasety, obudowa lub cała szafa. Dołączony do rozwiązania Onboard Administrator pozwala kontrolować absolutnie wszystkie elementy testowanego rozwiązania. Administrator może np. sprawdzać temperaturę wszystkich procesorów.

Podstawowy zestaw startowy na bazie obudowy HP BladeSystem c7000 (2 serwery klasy BL460c G6 z jednym procesorem Intel E5506, 6 GB pamięci RAM oraz

jednym dyskiem hot-plug 72GB SAS i 1 GB RAM z dwoma interfejsami sieciowymi

10 Gb/s w każdym serwerze) kosztuje ok. 40 000 zł (cena brutto).


TOP 200