Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Supermicro SuperBlade

Obudowa i serwery SuperBlade to bardzo ciekawe rozwiązanie, mające podstawową zaletę w porównaniu z podobnymi rozwiązaniami oferowanymi przez konkurencję - jest dużo tańsze.

Trzeba oczywiście podkreślić, że rozwiązanie to nie oferuje tylu zaawansowanych funkcjonalności co pozostałe testowane produkty, jednak dla mniej zasobnych i mniej wymagających firm, jest to doskonała alternatywa. Można zaryzykować stwierdzenie, iż to oferta dla tych organizacji, które chcą zacząć przygodę z serwerami kasetowymi, nie decydując się jednocześnie na rozwiązanie z najwyższej półki.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Dell Technologies Forum 2023
Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

Mniejsze firmy, które dysponują skromniejszym budżetem, mogą spokojnie zacząć budować centrum danych oparte na rozwiązaniu firmy Supermicro.

I chociaż kasety SuperBlade nie pracują tak szybko jak kasety IBM, HP i Dell (zawierające nowsze procesory), to ich wydajność jest w stanie spełnić oczekiwania małych i średnich firm, które uruchamiają mniej wymagające aplikacje.

Obudowa Supermicro SuperBlade ma wysokość 7U i można w niej zainstalować 10 kaset. Testowane kasety zawierały dwa czterordzeniowe procesory AMD (Opteron Shanghai 2378; 2,4 GHz) i 8 GB pamięci RAM. Każda kaseta zawierała też dwa 3,5-calowe dyski SATA. Kasety pracują oczywiście dużo wolniej niż te oferowane przez pozostałe firmy, ale są za to o wiele tańsze. Obudowa, dwa gigabitowe przełączniki, dwie kasety (każda z dwoma czterordzeniowymi procesorami AMD) i zasilacze: cały taki zestaw kosztuje niewiele więcej, niż jeden serwer kasetowy oferowany przez konkurencyjne rozwiązania.

SuperBlade nie oferuje oczywiście wielu zaawansowanych opcji, takich jak karty mezzanine czy przełączniki Ethernet 10 Gb/s. Istnieje jednak możliwość zakupu dodatkowego przełącznika 1G/10G (który zawiera trzy porty uplink 10 Gb/s), czy też przełączników Mellanox 40 i 20 Gb/s.

Obudowa SuperBlade kosztuje ok.15 000 zł (cena brutto).

Podsumowanie

Każde prezentowane w tym artykule rozwiązanie można właściwie bez obaw polecić użytkownikom zamierzającym budować od podstaw centrum danych lub poszerzyć już pracujące. Jeśli szukamy solidnej platformy obliczeniowej opartej na serwerach kasetowych (i nie mamy dużych wymagań dotyczących pamięci masowych), możemy bez obaw wybrać rozwiązanie firmy Dell.

Gdy zależy nam na platformie oferującej pamięci masowe o większych pojemnościach, powinniśmy rozważyć zakup systemu HP c7000.

Jeżeli na pierwszym miejscu stawiamy nadmiarowość (czyli niezawodną pracę systemu), powinniśmy wziąć pod uwagę rozwiązanie IBM BladeCenter H.

Mniejsze firmy, które dysponują skromniejszym budżetem, mogą spokojnie zacząć budować centrum danych oparte na rozwiązaniu firmy Supermicro.

Jedno jest pewne - każde prezentowane rozwiązanie oferuje bardziej lub mniej dopracowane funkcjonalności, które pozwalają wirtualizować i konsolidować serwery. Wybierając platformę opartą na serwerach kasetowych, a nie standardowych serwerach stelażowych o wysokości 1U, możemy liczyć na to, że zapłacimy mniejsze rachunki za energię elektryczną, mając jednocześnie do dyspozycji pracujący wydajnie i niezawodnie system obliczeniowy, którym jest na dodatek bardzo łatwo zarządzać.

Kasetowe serwery Dell, HP, IBM i Supermicro do zwirtualizowanych centrów danych

TOP 200