IT jako usługa dla małej i średniej firmy

Wymienione wady konkurują z zaletami systemów usługowych, które trudno negować, takimi jak: żaden lub niewielki koszt kapitałowy inwestycji, przewidywalne koszty subskrypcji, eliminacja kosztów utrzymania systemu, a często też możliwość korzystania z usług klasy korporacyjnej, które dotąd były praktycznie niedostępne dla MSP.

Podstawowe funkcje IT, wykorzystywane praktycznie przez każdą nowoczesną firmę, to: strona WWW, poczta e-mail, oprogramowanie do edycji i współdzielenia dokumentów oraz zabezpieczania przed złośliwymi kodami i wyciekiem wrażliwych danych. W tym ostatnim wypadku nie jest to obecnie tylko biznesowa polityka firmy, ale wymaganie prawne.

Warto zauważyć, że wszystkie te elementy są obecnie dostępne również w formie usług. Choć przekonywanie, że korzystanie z usług jest najbardziej korzystne dla każdej firmy wydaje się nieuzasadnione, to na pewno wszystkim menedżerom małych i średnich firm planujących rozbudowę lub modernizację systemów IT należy zwrócić uwagę, że oferty usługowe są elementem godnym uwagi.

Muszą oni bowiem decydować, jak zbudować lub zmodernizować system IT w firmie, czy wykorzystać system sieciowy, komputery PC, czy inwestować we własne serwery, czy też skorzystać z zewnętrznych usług, a jeśli tak, to w jakim zakresie? W przypadku małych firm odpowiedź na to pytanie może być bardzo różna i zależy od wielkości oraz rodzaju biznesu.

Monitoring IP jako usługa

VSaaS (Video Surveillance as a Service - system monitoringu wideo oferowany jako usługa) - to nowa koncepcja i usługi tego typu dopiero zaczynają się pojawiać na rynku. Wprowadzają je głównie producenci sprzętu i oprogramowania do monitoringu, którzy widzą możliwość popularyzacji tego typu rozwiązań i uzyskania dodatkowego źródła dochodów. Oferta taka jest korzystna przede wszystkim dla małych firm, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo, nie inwestując dużych środków w zaawansowane i drogie systemy monitoringu wideo dostępne dla korporacji i dużych instytucji. Bo dla tych ostatnich ceny usług VSaaS wciąż jeszcze nie są atrakcyjną alternatywą dla własnego systemu monitoringu wideo. Z reguły oferują standardowy zestaw podstawowych usług bez zaawansowanych funkcji analitycznych. Według specjalistów tego typu oferta w praktyce spełnia jednak wymagania 80-90% małych i średnich firm.

Jak w wypadku każdej nowej technologii lub usługi, potencjalni użytkownicy mogą mieć problem z oceną jej przydatności i ekonomicznej efektywności. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, które zdaniem specjalistów mogą pomóc w ocenie i wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rozwiązania VSaaS (Video Surveillance as a Service)

- Należy sprawdzić, jak system funkcjonuje w realnych warunkach, tzn. radzi sobie z ew. problemami dotyczącymi przepustowości łączy internetowych, które nie są przystosowane do przesyłania dużych strumieni danych. Producenci stosują różne metody zapobiegania takim problemom, np. wykorzystując lokalną pamięć masową lub pamięć zainstalowaną w kamerze do przechowywania danych, jeśli łącze internetowe jest czasowo niedostępne, a także oprogramowanie, które analizuje wideo i rejestruje, a następnie przesyła tylko obrazy ruchome, co często umożliwia zasadnicze ograniczenie liczby przesyłanych informacji, a w efekcie realne wymagania na przepustowość.

- Warto wiedzieć, czy system współpracuje z lokalną pamięcią masową NAS, która jest lepszym, bezpieczniejszym i tańszym medium niż instalowana w wideokamerze pamięć flash lub nagrywarki DVR (Digital Video Recorder) lub NVR (Network Video Recorder).

- Czy oferowane rozwiązanie współpracuje ze sprzętem (kamerami) innych producentów? Bo rozbudowując lub modernizując system, warto mieć możliwość wyboru urządzeń, które najlepiej spełniają wymagania użytkownika. Warto pamiętać o standardzie ONVIF.

- Jakie funkcje ma oprogramowanie do zarządzania systemem? Choć w wypadku standardowych rozwiązań VSaaS nie należy oczekiwać zaawansowanych funkcji analitycznych, to oprogramowanie może zawierać niektóre przydatne funkcje, takie jak maskowanie nieistotnych obszarów obrazu lub określanie, które jego fragmenty mają wywoływać alarm w razie wykrycia ruchu i kiedy.

- Czy możliwa jest integracja VSaaS z systemami fizycznej kontroli dostępu? W niektórych przypadkach umożliwia to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, np. przez weryfikację, czy z karty mikroprocesorowej lub magnetycznej korzysta uprawniona osoba.


TOP 200