6 umiejętności gwarantujących pracę w IT

Podpowiadamy, jakie umiejętności warto rozwijać, aby w najbliższej przyszłości bez problemu znaleźć zatrudnienie. Wskazujemy, co cenią pracodawcy i dlaczego są to umiejętności przyszłościowe.

Jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych są obecnie programiści. Jak podaje Octagon Talent Solutions, firma zajmująca się szukaniem specjalistów i zamieszczaniem ofert pracy, zapotrzebowanie na programistów jest wysokie i nie zanosi się, aby ta sytuacja zmieniła się w najbliższych latach. Pracodawcy cenią wszystko, co wiąże się z tworzeniem produktów i usług cyfrowych.

Z uwagi na szerokie zastosowania, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się JavaScript oraz Python – inżynierowie infrastruktury IT, twórcy oprogramowania, czy nawet specjaliści marketingu cyfrowego dużo zyskują, znając te języki. JavaScript oraz Python wykorzystywane są do tworzenia skalowalnych aplikacji, rozwiązań automatyzujących pracę, usprawniających procesy biznesowe, czy też do indeksowania danych na różnych systemach.

Zobacz również:

  • Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym branżom, aby przekonać się, na jakie umiejętności jest dziś duże zapotrzebowanie.

Umiejętności gwarantujące pracę. Budowa aplikacji AR

Coraz więcej firm stawia na rozwój aplikacji rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality). Przykładowo, Apple wprowadziło platformę ARKit do tworzenia rozwiązań AR już w 2017 r., dzięki której deweloperzy mogą opracowywać aplikacje do systemu iOS. AR nierozerwalnie łączy się z technologiami mobilnymi, ponieważ smartfony wyposażone są w aparaty fotograficzne, przez które możemy zobaczyć wirtualne obiekty czy postaci nakładane na otoczenie w czasie rzeczywistym.

Najlepszym przykładem jest gra Pokemon Go do łapania wirtualnych stworków czy aplikacja IKEA, pozwalająca na umeblowanie wybranego pomieszczenia, wstawiając do niego poszczególne przedmioty i sprawdzając przy tym czy dana kanapa się zmieści, czy też jak dużo miejsca zajmie dany stół.

AR zyskuje popularność w sprzedaży detalicznej – klienci mogą korzystać z tej technologii w sklepie, pozyskując w ten sposób więcej szczegółów na temat oglądanych produktów. Technologie poszerzonej rzeczywistości to ciągle rosnący i młody rynek – według serwisu Statista.com, liczba użytkowników korzystających z AR wyniesie w 2018 r. ok. 170 milionów. W kolejnych latach ma ich stale przybywać.

Nic dziwnego, że AR zyskuje na znaczeniu i coraz częściej poszukiwani są specjaliści potrafiący projektować i opracowywać aplikacje AR. Gdzie zdobywać umiejętności i wiedzę? Dużo zależy od tego, czym chcemy się zajmować. Do AR potrzebne są różne umiejętności, przez co gotowe aplikacje często powstają za sprawą współpracy kilku lub kilkunastu osób. Będziemy potrzebować: umiejętności związanych z programowaniem rozwiązania back-endowego (tutaj przydatne platformy to Unity3D i Vuforia), modelowania 3D (np. Maya, Blender), czy tworzenia interfejsów graficznych 2D (np. pakiet Adobe CC).

Jeśli nie mamy doświadczenia w tworzeniu rozwiązań AR, pierwsze kroki warto stawiać w Unity3D i sprawdzić dostępne kursy online dla Unity3D. To da spore rozeznanie i możliwość przekonania się, czy rozwiązania AR znajdą zastosowanie w danym kontekście biznesowym.

Umiejętności gwarantujące pracę. Kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa

6 umiejętności gwarantujących pracę w IT

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa stale rośnie. Jak podaje Alpine Security, firma realizująca szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz oferująca usługi zabezpieczania danych, organizacje z całego świata potrzebują audytorów, którzy rozpoznają problemy i wąskie gardła w zabezpieczeniach, a także zaproponują stosowne rozwiązania.

Przedsiębiorcy pilnie poszukują również administratorów ds. bezpieczeństwa sieci, analityków, programistów zajmujących się tworzeniem rozwiązań zabezpieczających, menedżerów czy konsultantów. Braki widoczne są praktycznie w każdym sektorze. Ciągle potrzebni są także eksperci dot. gromadzenia i przetwarzania danych osobowych – chodzi tu oczywiście o wprowadzone w tym roku RODO i związane z tym polityki bezpieczeństwa.

Kwalifikacje możemy zdobywać na przeróżnych szkoleniach oraz w serwisach oferujących kursy internetowe (np. udemy.com, lynda.com i coursera.org). Warto zwracać uwagę zwłaszcza szkolenia i kursy, które po ukończeniu gwarantują otrzymanie konkretnych certyfikatów potwierdzających dane umiejętności. W tej pracy udokumentowane doświadczenie i referencje mają duże znaczenie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ataków cyberprzestępców jest coraz więcej, i są one coraz bardziej zróżnicowane (od ransomware, przez phishing aż po cryptojacking), zapewnianie bezpieczeństwa staje się – a dla wielu firm już się stało – wysokim priorytetem.

Pracy wymagającej kompetencji z zakresu cyberbezpieczeństwa nie brakuje. Sedlak&Sedlak podaje, że w 2018 r. aż 49 proc. firm deklaruje, że ma trudności w znalezieniu i utrzymaniu takich specjalistów.

Umiejętności gwarantujące pracę. Analiza danych i Data Science

Wraz z rozwojem rynku Big Data oraz uczenia maszynowego rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią pracować z danymi. Te bowiem stały się kluczowym elementem dla wielu branż – od finansowej i bankowości, po opiekę zdrowotną. Firmy inwestują sporo energii w pozyskiwanie naukowców ds. danych (ang. data scientists).

Z opublikowanego w tym roku badania „Big Data Analytics Market Study”, opracowanego przez agencję DresnerAdvisory Services, wynika, że projekty Big Data stają się coraz ważniejsze. Jeszcze w 2015 r. tylko 17 proc. firm, głównie z branży telekomunikacyjnej i finansowej, przeznaczało środki na takie działania. W 2017 r. robiło to już 53 proc. przedsiębiorstw, a tendencja wzrostowa nadal się utrzymuje.

Jeśli chodzi o umiejętności techniczne, naukowcy ds. danych powinni opanować m.in. język programowania R, który w zasadzie powstał z myślą o pracy z danymi. R jest środowiskiem do obliczeń statystycznych, wizualizacji pozyskiwanych danych oraz ich przetwarzania; 43 proc. naukowców ds. danych wykorzystuje R do rozwiązywania problemów statystycznych (naukę można rozpocząć od tego kursu online języka R). Często potrzebna jest też znajomość języka Python, jak również (lub) Javy, Perla lub C/C++.

Python jest szczególnie interesujący, ponieważ cechuje go wszechstronność. Niemal wszystkie zadania związane z przetwarzaniem danych, w tym wizualizację danych (po wgraniu dodatkowych bibliotek), można realizować z użyciem Pythona. Szkolenie z tego języka można zacząć od kursów online, korzystając z serwisów takich jak: codecademy.com, eu.udacity.com czy coursera.org. W dużych miastach w Polsce organizowane są również bootcampy, na których możemy rozpocząć swoją przygodę z językami programowania.

Umiejętności gwarantujące pracę. Zarządzanie środowiskami chmurowymi

Firma Vyudu, zajmująca się tworzeniem oprogramowania i usług SaaS, przekonuje, że w najbliższym czasie będzie bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dysponują wiedzą i umiejętnościami z zakresu tworzenia i obsługi usług działających w chmurze. „Umiejętności związane z wirtualizacją w Amazon AWS, Microsoft Hyper-V i VMware dla prywatnego hostingu w chmurze na pewno będą w cenie i pomogą się wyróżnić z tłumu”— mówi Jeremy Williams, szef zespołu programistycznego w Vyudu. Dodatkowo poszukiwane będą kompetencje z zakresu DevOps, chmury i IPv6, jak również konteneryzacji (m.in. Docker).

W raporcie „State of the SaaS-Powered Workplace”, którego wyniki bazują na odpowiedziach ponad 1800 specjalistów IT z organizacji z całego świata, firma BetterCloud informuje, że przedsiębiorstwa wykorzystywały w 2017 roku średnio 16 aplikacji SaaS – o 33 proc. więcej niż w 2016. Te same firmy informują, że do 2020 r. niemal wszystkie aplikacje służbowe będą udostępniane w modelu SaaS.

Gdzie zdobywać kompetencje związane z chmurą i oprogramowaniem SaaS? Polecamy kursy takie jak Elastic Cloud Infrastructure: Containers and Services, Essentials of SaaS oraz Architect SaaS Applications – Unique Challenges & Solutions.

6 umiejętności gwarantujących pracę w IT

Python i JavaScript mają różne obszary zastosowań, co jest dowodem na to, jak bardzo wszechstronne są te języki programowania.Jeśli mielibyśmy wskazać jedną czy dwie umiejętności techniczne, które należy obecnie rozwijać, na pewno byłyby to umiejętności programowania w językach Python i JavaScript.

Umiejętności gwarantujące pracę. Sztuczna inteligencja

„Sektor sztucznej inteligencji ma braki w każdej komórce. Szczególnie brakuje liderów technologicznych, czyli szefów produktu czy dyrektorów technologicznych, którzy wiedzą jak zarządzać zespołami składającymi się z ludzi i narzędzi SI, oraz jak współpracować z developerami i naukowcami zajmującymi się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań”— zauważa Sultan Meghji, założyciel firmy Virtova, specjalizującej się w cyfrowej transformacji.

Menedżer, który ma wiedzę z zakresu technologii i potrafi skutecznie zarządzać zespołem, powinien szukać zatrudnienia w firmach tworzących rozwiązania SI. Jednocześnie potrzebni są specjaliści – programiści, analitycy, a nawet marketingowcy, którzy rozumieją rynek SI.

Z analiz Gartnera wynika, że do 2020 r. na świecie będzie 2,3 milionów stanowisk związanych z SI, które zastąpią 1,8 milionów innych zawodów wykonywanych obecnie.

Jakie umiejętności są najbardziej potrzebne w tym obszarze? Serwis Indeed, pozwalający zamieszczać ogłoszenia o pracę i działający na globalnym rynku, wykonał odpowiednie analizy i wskazał kompetencje najczęściej poszukiwane przez pracodawców: uczenie maszynowe, Python, R, Hadoop, Java, data mining, Spark. Warto też pozyskiwać wiedzę dotyczącą narzędzia Tensorflow (polecamy ten kurs Tensorflow).

Umiejętności gwarantujące pracę. Tworzenie aplikacji mobilnych

Już od lat mamy na rynku duże zapotrzebowanie na programistów piszących aplikacje mobilne – po części dlatego, że na świecie jest ok. 2,5 miliarda użytkowników smartfonów. Co ciekawe, obecnie powstają nie tylko aplikacje skierowane na platformy iOS czy Android, które dostępne są w sklepach dostawców. Coraz częściej opracowywane są aplikacje progresywne (ang. progressive web app – PWA), oferujące w wielu przypadkach taką samą funkcjonalność, jak aplikacje mobilne, ale nie wymagające pobierania i instalacji z racji na bezpośrednią dostępność w przeglądarce internetowej.

Na PWA przenosi się coraz więcej dużych platform, np. Starbucks i Twitter, czy też Tinder, Pinterest oraz wiele usług oferowanych przez Google, Microsoft i Apple. Niezależnie jednak od tego, czy zechcemy tworzyć aplikacje PWA czy mobilne, trzeba opanować kilka technicznych umiejętności. „Twórcy aplikacji muszą biegle posługiwać się kilkoma językami programowania, w tym Java, HTML5, Objective-C, C++, C#, Python oraz Swift. Potrzebne są także umiejętności z zakresu user experience i user interface, aby tworzyć przemyślane interfejsy obsługi i projektować pozytywne, korzystne doświadczenia dla użytkowników”— zauważa Scott Stiner, dyrektor operacyjny w UM Technologies, firmie tworzącej głównie mobilne oprogramowanie.

Pracy w IT nie brakuje. Trzeba tylko znaleźć w sobie ochotę i samodyscyplinę, by zdobywać nowe umiejętności i nieustannie poszerzać wiedzę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200