Zielony Ethernet

Analitycy In-Stat podkreślają jednak, że zużycie energii przez sprzęt sieciowy nabiera coraz większego znaczenia i staje się parametrem, który odgrywa coraz większą rolę przy wyborze sprzętu.

Uniwersalny standard IEEE

Organizacja IEEE (grupa odpowiedzialna za standard 802.3az) od 2007 r. przygotowuje specyfikację określaną jako Energy Efficient Ethernet. Ma ona definiować mechanizmy ograniczające pobór mocy przez przełączniki Ethernet, gdy ich porty są mało obciążone. Standard będzie dotyczył fizycznych interfejsów 100Base-T, 1000Base-T, 10GBase-T, 10GBase-KR oraz 10GBase-KX4. Według przewidywań, zostanie on opublikowany najwcześniej pod koniec tego roku.

Specyfikacja ma określić standardowy mechanizm wykrywający bezczynność portu i automatycznie przełączający układy sterujące w stan uśpienia, ograniczający zużycie energii do minimalnego poziomu - zapewniającego jednak możliwość detekcji pojawiających się żądań transmisji i szybkie obudzenie systemu.

Tego typu firmowe rozwiązania są już dostępne na rynku, ale standard IEEE ma zapewnić, że rozwiązania i sprzęt różnych producentów będzie mógł bez problemu współpracować w zakresie sterowania poborem mocy.

Studenckie pomysły na energooszczędny Ethernet

Ethernet Alliance już ponad półtora roku temu ogłosiła konkurs dla studentów na pomysły dotyczące ulepszenia technologii Ethernet. Pierwszą nagrodę zdobyła praca nt. zmniejszenia zużycia energii przez przełączniki: "PAUSE Power Cycle: A New Backwards Compatible Method to Reduce Energy Use of Ethernet Switches", którą nadesłał Francisco Blanquicet z uniwersytetu South Florida.

Zielony Ethernet

Autor zaproponował zastosowanie względnie prostych mechanizmów, które można wykorzystać w już istniejącym sprzęcie, bez jego modyfikacji. Od nowego standardu IEEE 802.3az, pomysł ten różni się tym, że IEEE opracowuje specyfikację dla nowej generacji urządzeń, a koncepcja Francisco Blanquiceta może być zastosowana w już istniejących przełącznikach.

Idea polega na wykorzystaniu standardowej funkcji, która umożliwia wyłączanie na określony czas, a później włączanie elementów przełącznika LAN, takich jak interfejsy oraz układy warstwy PHY i MAC, gdy następują przerwy w transmisji danych. Tego typu mechanizm może jednak powodować utratę niektórych pakietów. Pojawia się pytanie, czy spowoduje to opóźnienia transmisji, które będą możliwe do zaakceptowania i niezauważalne z punktu widzenia aplikacji i użytkowników. Francisco Blanquicet uruchomił testową sieć, w której czas przerw był zmieniany w zakresie od 50 do 300 milisekund. Okazało się, że wraz ze wzrostem czasu przerw wydajność przełącznika spada, ale przy 50 ms nie wpływa istotnie na jego funkcjonalność. Trzeba jednak przyznać, że praktyczna przepustowość jest nieco niższa niż w urządzeniu niewykorzystującym takiego mechanizmu oszczędzania energii.

Marketingowe kalkulatory

W internecie pojawia się coraz więcej kalkulatorów pozwalających na oszacowanie zużycia energii w sieciach wyposażonych w różne modele sprzętu. Niestety, są to najczęściej narzędzia o ograniczonej funkcjonalności, mające charakter marketingowy.


TOP 200