Zielony Ethernet

Zielony Ethernet

Wykorzystanie małych kombajnów FRITZ!Box 7270 według ich producenta firmy AVM umożliwia uzyskanie 85 oszczędności energii w porównaniu do zestawu oddzielnych urządzeń oferujących podobną funkcjonalność.

Technologia wykorzystuje mechanizmy analizy długości okablowania i na tej podstawie automatycznie optymalizuje moc sygnału. Ponadto zawiera funkcję wykrywania stanu interfejsów i w wypadku, gdy są wyłączone - przełącza dany port w stan spoczynku o niskim poborze mocy.

Według producenta D-Link Green pozwala na uzyskanie w typowych zastosowaniach 73% oszczędności energii niezbędnej do obsługi połączeń w sieci komputerowej LAN.

Ekologiczny kombajn AVM

Firma AVM, niemiecki producent sprzętu umożliwiającego dostęp do szerokopasmowego internetu, podkreśla energooszczędność swoich produktów serii FRITZ!Box, zwracając uwagę na urządzenia wielofunkcyjne. Na przykład FRITZ!Box Fon WLAN 7270 udostępnia zintegrowane funkcje modemu ADSL, routera WLAN 802.11n, serwera plików i wydruku, centralki abonenckiej dla VoIP i linii stacjonarnej, faksu i automatycznej sekretarki oraz stacji bazowej telefonii DECT. Urządzenie jest wyposażone w funkcję Eco, która umożliwia redukcję mocy nadajnika WLAN oraz wyłączanie nieużywanych portów LAN i stacji bazowej DECT, aby zminimalizować zużycie energii.

Według producenta, średnie zużycie mocy przez FRITZ!Box wynosi 6 - 8 W, a podobny zestaw oddzielnych urządzeń wymaga ok. 50 W, czyli można uzyskać oszczędność na poziomie sięgającym 85%.

Zielone musi być ekonomiczne!

Według raportu opublikowanego przez Gartnera w kwietniu br., zainteresowanie inwestycjami w zielone technologie zaczęło ostatnio spadać i projekty tego typu mogą się stać ofiarą cięć i oszczędności. Badania objęły 620 dużych firm na świecie.

Wynika z nich, że większość przedsiębiorstw jest wciąż zainteresowana zielonymi projektami, ale tylko takimi, które mogą przynieść wyraźne oszczędności i to w krótkiej perspektywie czasowej.

Przedstawiciele firm unikają oczywiście otwartej deklaracji, że w obecnej sytuacji ekonomicznej coś takiego jak dbałość o ekologię schodzi na drugi plan. Na przykład aż 60% europejskich firm wciąż twierdzi, że zamierza zaangażować się w jakieś zielone inicjatywy, a blisko jedna trzecia deklaruje, że 15% ich budżetu IT zostanie przeznaczone w tym roku na inwestycje proekologiczne.

Coraz więcej firm zaczyna jednak postrzegać inwestycje w zielone rozwiązania, przede wszystkim jako coś, co pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania biznesu. Według analityków Gartnera, rodzi to problemy. Bo jeśli zacznie się utożsamiać te dwa pojęcia, to można skoncentrować się na pojedynczych cząstkowych projektach, które dają oszczędności w małej skali, a zapomnieć o tym, że inwestycja może przynieść duże oszczędności w skali całej firmy, mimo że zwiększy koszty w jedynym departamencie lub oddziale.

Natomiast menedżerowie IT uczestniczący w kwietniowej konferencji Storage Networking World w przeprowadzonej ankiecie praktycznie bez wyjątku przyznali, że budżety IT w ich firmach zostały zredukowane, ale jednocześnie stwierdzili, że nie dotyczy to tegorocznych inwestycji w systemy bezpieczeństwa i zielone technologie.

25% ankietowanych ma w planie uruchomienie projektów modernizacji systemu IT, która zapewni większą energooszczędność, 30% już zrealizowało taki projekt, ale w tym roku zamierza rozszerzyć jego zakres. Jednak 41% nie ma w planach na bieżący rok takich działań.


TOP 200