Zielony Ethernet

Usługi optymalizacji sieci

Alcatel-Lucent wprowadził ostatnio do oferty pakiet usług Sustainable Power (zrównoważone zasilanie). Są to specjalistyczne usługi sieciowe, zapewniające analizę zapotrzebowania infrastruktury sieciowej na energię i prezentację możliwych oszczędności. Oferta Alcatel-Lucent jest kierowana głównie do operatorów sieci telekomunikacyjnych, instytucji rządowych i administracyjnych, dużych przedsiębiorstw i ośrodków akademickich.

W skład pakietu wchodzą usługi szczegółowej analizy zasilania, ochrony odgromowej, systemu uziemienia, a także projektowania planu systemów zoptymalizowanego zasilania i inne.

Jak twierdzą przedstawiciele Alcatel-Lucent, opracowana przez firmę metodologia jest uniwersalna i niezależna od tego, jakiego producenta sprzęt jest wykorzystywany w przedsiębiorstwie.

Zielone przełączniki HP

HP ProCurve wprowadziła w marcu br. nową serię przełączników 2910, które zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu niskiego zużycia energii. Urządzenia uzyskały certyfikat Miercom Certified Green Distinction Award, ponieważ zapewniają o 23% mniejsze zużycie energii w porównaniu ze średnią szacowaną dla tej klasy sprzętu.

Zielony Ethernet

DGS-1005D to pierwszy model nowej rodziny przełączników D-Link wykorzystujących firmową technologię D-Link Green, która według producenta umożliwia zmniejszenie poboru mocy nawet o 73.

Przełączniki 2910 są przeznaczone do obsługi aplikacji o szczególnie dużych wymaganiach na przepustowość, takich jak systemy UC (Unified Communications), VoIP, strumieniowa transmisja wideo, lub też do obsługi dużych baz danych i sieci pamięci masowych. Ponadto warto zauważyć, że jest to jedna z pierwszych dostępnych na rynku serii przełączników tej klasy, która opcjonalnie obsługuje nowy standard IEEE 802.3at (PoE Plus).

Technologia Cisco EnergyWise

Cisco Systems zaprezentowało ostatnio nową architekturę EnergyWise, dzięki której infrastruktura sieciowa będzie mogła być zastosowana do zarządzania zużyciem mocy przez różnego typu podłączone do niej urządzenia. Technologia ta ma wykorzystywać odpowiednie oprogramowanie zarządzające przełącznikami, a w niektórych wypadkach, również programy agenckie.

Na początek Cisco wprowadziło możliwość sterowania urządzeniami PoE zasilanymi przez sieć LAN (telefony IP, stacje Wi-Fi, kamery wideo IP itp.), które można zdalnie wyłączać, gdy nie są używane. W lutym br. firma udostępniła aktualizację oprogramowania dla przełączników Catalyst 2960, 3560, 3560-E, 3750 i 3750-E, a w połowie roku ma się pojawić podobne oprogramowanie dla Catalyst 4500 i Catalyst 6500.

EnergyWise pozwala obecnie tylko wyłączać i włączać urządzenia sieciowe, ale Cisco zapowiada udostępnienie rozwiązań, które umożliwią wprowadzanie tego sprzętu w stan uśpienia, choć będzie to wymagało modyfikacji urządzeń końcowych. Firma ma jednak znacznie bardziej ambitne plany rozszerzenia funkcji oprogramowania o możliwości zarządzania poborem mocy przez systemy i sprzęt komputerowy, taki jak PC, drukarki itp., a także sterowania innymi elementami infrastruktury: ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja itp. Kompletna platforma EnergyWise ma być gotowa w 2010 r.

Energooszczędny D-Link

D-Link już od pewnego czasu systematycznie wykorzystuje energooszczędność do promocji swoich produktów. Ostatnio firma zapowiedziała wprowadzenie kolejnej, udoskonalonej wersji własnej technologii ograniczania zużycia energii "D-Link Green". Pierwszym urządzeniem, w którym ją zastosowano, jest pięcioportowy przełącznik gigabitowy DGS-1005D, a kolejnymi będą przełączniki wyposażone w 8, 16 i 24 porty.


TOP 200