Zdolni, innowacyjni, przed 40. - następcy Gatesa i Jobsa

Kolejne pokolenie menedżerów IT pokonuje wyższe szczeble kariery na własnych warunkach, wyznaczając na nowo pojęcie sukcesu zawodowego. Czy to od nich będzie zależał dalszy rozwój branży informatycznej? Zestawienie najbardziej obiecujących talentów przygotowała redakcja amerykańskiego wydania Computerworld z okazji czterdziestej rocznicy powstania tygodnika.

Zdolni, innowacyjni, przed 40. - następcy Gatesa i Jobsa

Hayden Hamilton

Doskonałym przykładem ścieżki zawodowej według własnych zasad jest życiorys Haydena Hamiltona, założyciela organizacji non-profit Progressive Health Worldwide i firmy GreenPrint. Już w dzieciństwie Hamilton zaczął prowadzić interesy - nim skończył 12 lat zdążył otworzyć sklepik z przekąskami i oferował m.in. usługi porządkowe w sąsiedztwie. W międzyczasie, dla zabawy, zajmował się przeróbkami w domowym sprzęcie elektronicznym. Lutownica była jego ulubioną zabawką. Na początku studiów zajął się tworzeniem stron internetowych, oczywiście odpłatnie. Jeszcze jako student wraz z kolegą otworzył księgarnię-antykwariat, która z powodzeniem przełamała monopol księgarni uniwersyteckiej i zdobyła szerokie grono wiernych klientów.

Trzy lata temu, 28-letni wówczas Hamilton, pojechał do Indii i założył firmę ProgressiveRx. Indie są pierwszym po Stanach Zjednoczonych krajem, w którym wytwarza się większość leków dopuszczonych do użytku na terytorium USA. Hamilton dostrzegł w tej sytuacji szansę i zaoferował klientom internetowego sklepu ProgressiveRx lekarstwa po znacznie niższych cenach niż w tradycyjnych amerykańskich aptekach. Rok później powstała organizacja Progressive Health Worldwide, dostarczająca tanie medykamenty afrykańskim agencjom pomocy humanitarnej. W 2005 roku Hamilton założył również firmę GreenPrint zajmującą się tworzeniem programów, które pozwalają ograniczyć zużycie papieru podczas drukowania treści publikowanych na stronach internetowych. Hasłem przewodnim GreenPrint jest: "Saving money today, trees tomorrow" (Dziś oszczędzamy pieniądze, jutro drzewa).

Następcy Gatesa i Jobsa

Hayden Hamilton to jedna z 40 osób typowanych przez dziennikarzy amerykańskiego wydania Computerworld jako rewolucjonistów IT naszych czasów - potencjalnych następców Billa Gatesa czy Steve'a Jobsa. Większość z nich reprezentuje typ odważnego przedsiębiorcy i innowatora, z zacięciem technologicznym, nieprzywiązującego wagi do tradycyjnego modelu rozwoju zawodowego. Co ciekawe, rodzicami wielu z tych osób są ludzie z wykształceniem ścisłym, technicznym i to właśnie rodziców spora część dzisiejszych innowatorów IT wskazuje jako swoich pierwszych, a zarazem największych mentorów. Poza rodziną wśród osób, które wywarły największy wpływ na ich życie, karierę i osiągnięcia jednymi z najczęściej wymienianych osób są również Bill Gates i Steve Jobs.

Zdolni, innowacyjni, przed 40. - następcy Gatesa i Jobsa

Bogdan Butoi

Jak mówi pochodzący z Rumunii Bogdan Butoi: "Informatyka to rzecz rodzinna, moja matka była administratorem baz danych, a ojciec elektronikiem specjalizującym się w komputerach". Według niego, jedną z przyczyn zainteresowania informatyką był fakt, że szczególnie w krajach komunistycznych dzieci spędzały dużo czasu w miejscach pracy rodziców. Zwykle tam po raz pierwszy miały kontakt z techniką. "W moim przypadku były to komputery. Z nudów zacząłem pisać proste programy i zajmować się kartami perforowanymi. Potem dostałem własny komputer i zapomniałem o świecie" - mówi Butoi.

Butoi ma dzisiaj 35 lat i jest CIO w spółce Animas Corp., należącej do koncernu Johnson & Johnson. Odpowiada za stworzenie systemu umożliwiającego lekarzom konfigurowanie urządzeń do badania poziomu cukru i wstrzykiwania insuliny zdalnie, za pomocą Internetu. "Nie umiem malować ani śpiewać. Swojej kreatywności daję upust właśnie dzięki IT" - twierdzi Butoi, dodając, że zdaje sobie sprawę, na ile taki system ułatwiłby życie chorym na cukrzycę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200