Zarządzanie na wyższym poziomie

Computer Associates

Dostrajanie konfiguracji

Zarządzanie na wyższym poziomie

Network & Management System - główny moduł ca unicenter

Główny moduł pakietu Unicenter - NSM (Network & Systems Management) służy do monitorowania pracy serwerów, routerów, przełączników i innych urządzeń. System ten stanowi też warstwę integrującą wszystkie pozostałe pakiety Unicenter, choć każdy z nich może także funkcjonować samodzielnie. Obecna wersja jest oznaczona symbolem 3.0. W ciągu trzech miesięcy na rynek trafi nowa wersja 3.1, wzbogacona w narzędzia do zarządzania i monitorowania sieci bezprzewodowych - Wireless Management Option.

W drugim kwartale br. pojawi się nowa wersja Unicenter Asset Management Option 4.0 (AMO). Jedną z wprowadzonych w niej zmian będzie rozszerzenie funkcji modułu Event Policy o definiowanie automatycznych reakcji systemu na określone wydarzenia związane z konfiguracją urządzeń i oprogramowania wykorzystywanego w sieci, np. zmianę adresu IP, dodanie lub usunięcie urządzenia, zmianę jego konfiguracji itp. Co więcej, wszystkie informacje dotyczące reakcji na zdarzenia będą rejestrowane i archiwizowane, dzięki czemu będzie można łatwo sprawdzić, jakie były wcześniejsze ustawienia/parametry urządzeń czy usług.

Wśród nowości znajdą się także m.in. rozszerzone funkcje do analizy danych oraz generowania i publikowania raportów, pozwalające na konstruowanie zapytań dotyczących wszystkich parametrów przechowywanych w bazie AMO oraz określanie harmonogramu tworzenia raportów.

Rozszerzono także metody wykrywania aplikacji. Agent dla systemów Windows do skanowania systemu plików i weryfikacji listy zainstalowanych aplikacji będzie mógł także sprawdzać pozycje z listy Dodaj/Usuń programy, Menu Start i Pulpitu. Z kolei agent dla platformy Unix, który dotychczas sprawdzał jedynie listę zainstalowanych aplikacji, będzie mógł także skanować cały system plików.

W AMO 4.0 pojawi się wsparcie dla nowych wersji systemów operacyjnych: Windows XP i Windows Server 2003, Solaris 9, HP-UX 11.11. Ponadto nowa wersja będzie wyposażona w pełni funkcjonalnego agenta dla systemów Windows CE/Pocket PC (dotychczas poprzez agenta proxy). Nowością jest też agent dla systemów Palm. Jednocześnie CA rezygnuje ze wsparcia dla DOS i Windows 3.1x.

Nowa wersja AMO będzie integrować się z nowymi wersjami pakietów: SDO 4.0 (Software Delivery Option), rozwiązaniem do automatycznej dystrybucji i konfiguracji oprogramowania, oraz RCO 6.0 (Remote Control Option), oprogramowaniem do zdalnego zarządzania konfiguracją serwerów i stacji roboczych. Integracja będzie obejmowała zarówno funkcje wewnętrzne, jak i interfejs administratora. W tym samym czasie co nowa wersja AMO pojawi się też nowa wersja konsoli zarządzania Web Admin Console, wspólnej dla AMO, SDO i RCO. Nowy pakiet AMO będzie też integrować się z nową wersją pakietu z serii ServicePlus: ServiceDesk 6.0. Nowością będzie także pełna integracja z pakietem NSM (w wersji 4.0), co, oprócz naturalnych korzyści z integracji, pozwoli zarządzać AMO z poziomu portalu Unicenter Management Portal.

W najbliższym czasie zmiany czekają również pakiet SDO. Po pierwsze, wraz z wprowadzeniem wersji 4.0 (obecna ma symbol 3.1) system będzie można uruchamiać na nowych wersjach systemów: Solaris, AIX, HP-UX, Windows Server 2003. Zwiększono liczbę platform, dla których dostępny będzie agent SDO (Windows Server 2003, Windows 98/Me, Windows Server 2003, AIX, HP-UX oraz NetWare). Podobnie jak AMO, SDO otrzyma nową konsolę i możliwość integracji z pakietem ServicePlus ServiceDesk 6.0.

Nowa wersja pozwoli na tworzenie pakietów instalacyjnych, które będą w pełni zgodne z MSI - de facto standardem w systemach Windows. Ważne wydają się także zmiany w Unix Packager, który w nowej wersji umożliwi tworzenie interaktywnych pakietów instalacyjnych z oknami dialogowymi w Javie oraz dystrybucję oprogramowania do zainstalowania w postaci pojedynczego pliku. Wersja 4.0 pozwoli także na tworzenie skryptów do systemów Windows CE/Pocket PC.

Wiele zmian pojawi się również w planowanej na lato br. nowej wersji pakietu RCO. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie wielowarstwowej architektury serwerów zarządzających - bez ograniczeń co do liczby warstw. Serwery mogą tworzyć domeny dziedziczące konfiguracje od serwera nadrzędnego. Taka elastyczna konstrukcja powinna znacznie ułatwić zarządzanie w firmach o strukturze holdingu, w których każda firma ma specyficzne potrzeby.

W wersji 6.0 moduł Remote Control Viewer zostanie zintegrowany w jednym oknie z modułem Remote Control Explorer, co uprości pracę administratorów. Zdalną sesję pomiędzy zarządzaną stacją/serwerem a konsolą będzie można nagrywać i odtwarzać jako plik wideo. W trakcie sesji administrator będzie mógł prowadzić ze zdalnym użytkownikiem dialog tekstowy za pomocą narzędzia typu chat, przenosić pliki metodą "przeciągnij i upuść" oraz regulować rozdzielczość i liczbę wyświetlanych kolorów. Sesja komunikacyjna będzie mogła być szyfrowana z wykorzystaniem silniejszego algorytmu (3DES). W wersji szóstej pojawi się także rozbudowane wsparcie dla Active Directory, zaś zarządzanie licencjami zostanie przeniesione z konsoli administratora na serwery zarządzające.

We wszystkich nowych wersjach swojego oprogramowania CA odchodzi od korzystania z wymiany danych poprzez pliki przechowywane w wydzielonych katalogach sieciowych na rzecz bezpośredniej komunikacji klienta i serwera za pośrednictwem sieci, np. wykorzystując protokoły SNMP lub HTTPS. Według CA podyktowane jest to chęcią uodpornienia systemu na infekcje wirusowe.

Użytkownik dopieszczony

Wiele nowych zmian ma się pojawić w kolejnej, zapowiadanej na drugi kwartał br. wersji systemu ServicePlus ServiceDesk 6.0 (ServicePlus SD), przeznaczonego dla służb wsparcia technicznego. Dzięki pełnej integracji z Active Directory za pomocą LDAP będzie umożliwiać automatyczny import i tworzenie kontaktów, a przez to zachowanie logowania sieciowego w serwerach ServicePlus SD pracujących w środowiskach Windows i Unix. Co więcej, w wersji szóstej Service Desk umożliwi korzystanie ze swoich usług za pośrednictwem interfejsów zgodnych z Web Services.

Nowa wersja Service Plus SD pozwala też na tworzenie farm serwerów pracujących w środowiskach operacyjnych Windows NT, Sun Solaris, HP-UX, AIX i Linux.

W ServicePlus SD 6.0 zostaną także usprawnione funkcje raportowania. System będzie tworzyć jednolite raporty za pomocą zarówno motoru Microsoft Access 2000, jak i przy użyciu Crystal Reports Runtime 8.5.


TOP 200