Zarządzanie na wyższym poziomie

Hewlett-Packard

Usługi jak z automatu

Od mniej więcej dwóch lat HP forsuje ideę zarządzania nie tyle infrastrukturą, ile usługami IT. Do tej pory logi i sygnały docierające do konsoli były dzielone funkcjonalnie i geograficznie, lecz nie było informacji o ich znaczeniu z punktu widzenia usługi wyższego rzędu. Rozwiązaniem tego problemu jest pakiet Service Navigator. Przy jego użyciu administrator definiuje usługę, a następnie określa, z jakich zasobów korzysta (serwer, aplikacja, sieć, dyski itp.).

Obecnie prace są prowadzone w kierunku automatyzacji definiowania zasobów na niższym poziomie. Chodzi o to, aby urządzenia i aplikacje samoczynnie dostarczały podstawowych informacji o sobie, aby administrator mógł skupić się na definiowaniu i monitorowaniu działania usługi, a nie ręcznym wpisywaniu i zaktualizowaniu niezliczonych nazw i parametrów. HP współpracuje w tym celu z głównymi dostawcami infrastruktury. Docelowo HP zamierza przenieść funkcje zarządzania i monitorowania - w uproszczonej formie - także do pakietu ServiceDesk, co pozwoli na skuteczniejszą reakcję służb serwisowych.

Ucho przy serwerze

Zarządzanie na wyższym poziomie

Podstawowy interfejs HP Open View Operations

We wprowadzonej niedawno nowej wersji pakietu HP OpenView Operations for Windows/Unix pojawiły się moduły do monitorowania dostępności i wydajności serwerów .Net - Application Center 2000, BizTalk Server, Commerce Server 2000, Host Integration Server, Internet Security & Acceleration Server i Mobile Information Server. Pakiet Operations zintegrowano z InsightManagerem - oprogramowaniem do zarządzania serwerami i stacjami PC poprzez interfejs WMI (monitorowanie temperatury procesorów, obrotów wiatraczków itp.).

Wraz z modułem Spy dla Active Directory na rynek trafiły analogiczne moduły dla serwerów aplikacji Bea WebLogic i IBM WebSphere. Ponadto w pakiecie Operations pojawiło się pełne wsparcie dla Active Directory (Active Directory Spy). Dzięki temu stało się możliwe automatyczne wykrywanie nowych tzw. polis dla użytkowników i umieszczanie ich w strukturze katalogów.

Niedawno odbyła się premiera kolejnej wersji pakietu Performance Insight, będącego bazą danych na temat wydajności różnych elementów sieci. W wersji 4.5 pojawiły się nowe tzw. Report Packi dla następujących protokołów i systemów: MPLS, Cisco Ping, Cisco Service Assurance Agent i Juniper NetFlow. W wersji 4.0 były dostępne następujące moduły: Frame Relay, ATM, Interfaces (błędy na portach, zliczanie pakietów itp.) oraz Devices (bufory urządzeń, zajętość procesorów - głównie pod kątem planowania).

PerfView - przeglądarka zdarzeń związanych z wydajnością systemów - zmieniła nazwę na Performance Manager. System ten może czerpać dane nie tylko z agentów typu Reporter, ale także pakietów: Internet Services i Operations. Działający wcześniej jako aplikacja Windows Performance Manager ma obecnie formę apletu Javy współpracującego z serwerem IIS. Ciekawostką jest to, że interfejs w Javie jest na razie dostępny jedynie dla wersji Windows - wersja dla Unixa, zastępująca istniejącą aplikację działającą w środowisku Motif, powinna pojawić się pod koniec br.

Sieci bez tajemnic

W lutym br. wprowadzono nową wersję flagowego produktu z serii HP Open-View - NNM (Network Node Manager 6.4). Położono w niej nacisk na ułatwienie korelacji zdarzeń/alarmów pochodzących z różnych źródeł oraz możliwość ich łatwego definiowania.

Dotychczas definiowanie korelacji i alarmów w Network Node Managerze wymagało posługiwania się pakietem ECS Designer do tworzenia wzorców w języku skryptowym. Nowy moduł do definiowania korelacji Composer nie wymaga od użytkownika niczego poza znajomością zagadnień sieciowych. W nowym pakiecie istnieje możliwość tworzenia korelacji/alarmów jedynie poprzez wskazywanie wartości progowych i filtrowanie. Przykładowo, można ustalić, że wzrost temperatury pewnego urządzenia powyżej pewnego progu nie jest powodem do alarmu, jeżeli podwyższony stan nie trwa dłużej niż 10 min.

Od około roku HP oferuje moduł rozszerzający funkcjonalność NNM - pakiet Extended Topology. Jego rolą jest monitorowanie sieci głównie w drugiej warstwie modelu OSI i raportowanie zdarzeń do NNM. Niedawno ukazała się jego kolejna wersja (2.0) Extended Topology sprawdzająca, jakie urządzenia zostały wykryte przez NNM i zbierająca ich parametry, m.in. dostępne łącza fizyczne, podsieci VLAN, protokoły routingu itp. Dzięki temu, gdy jakieś urządzenie sieciowe ulegnie awarii, NNM ma zapis z ostatniej "inwentaryzacji" i na jej podstawie decyduje np. jak przekonfigurować sieć, aby usługi nadal były dostępne.

Transakcje wzdłuż i wszerz

Zarządzanie na wyższym poziomie

Monitor OPENView Internet Services

W lutym br. ukazała się nowa wersja pakietu do monitorowania usług i protokołów internetowych - Internet Services (4.5). Do agentów obsługujących tradycyjne protokoły, m.in. SMTP, POP3, IMAP, HTTP, HTTPS, HTTP Transaction, DHCP, DNS, FTP, NNTP, WAP, RADIUS itp., oraz kilku protokołów strumieniowego przesyłania dźwięku/obrazu dołączyły agenty śledzące ODBC, Mail Round Trip (monitorowanie całej sesji SMTP/POP lub SMTP/IMAP), SMS oraz proste transakcje SAP R/3. W każdym przypadku chodzi o badanie wydajności w czasie rzeczywistym z punktu widzenia użytkownika, a nie lokalnego środowiska. Próbniki badające czas odpowiedzi mogą być rozmieszczane w różnych punktach sieci LAN/WAN i poza nimi, a wyniki są konsolidowane na serwerze centralnym.

W tym roku wprowadzono pakiet Transaction Analyzer 1.1, który służy do monitorowania dostępności i wydajności usług Web Services. Moduły monitorujące są rozmieszczone w wielu miejscach: przy przeglądarce, na serwerze WWW, na serwerze aplikacji i przy bazie danych. System dokładnie zlicza, ile czasu zajmuje wykonywanie poszczególnych operacji: nawiązanie połączenia, wywołanie servletu, nawiązanie sesji z bazą, zapytanie SQL itd. Agenci korzystają z logów systemu i aplikacji - rozwiązanie współpracuje ze środowiskami serwerów aplikacji Bea, WebSphere, COM+ (.Net) oraz serwerami WWW: iPlanet, Apache, IIS.

Narzędzia monitorujące z serii Open-View wymieniają wzajemnie informacje za pośrednictwem wywołań RPC.


TOP 200