Worek pomysłów

W jej ramach klienci otrzymują dostęp wyłącznie do sieci, z którymi ma ona bezpośrednie punkty styku, jednak z wyłączeniem NASK, TP SA i łączy zagranicznych. Konstrukcja taka sprawia, że jest to oferta przeznaczona dla dostawców Internetu oraz firm tzw. dostawców treści. W ten sposób ATMAN umożliwia im tanią i bardzo sprawną możliwość wymiany ruchu między sobą bez konieczności posiadania punktów styku z innymi sieciami. "Znamy swoje miejsce na rynku. Wciąż przestrzegamy zasady, aby nie konkurować z naszymi klientami i dostawcami o klienta końcowego" - rozwiewa ewentualne obawy Andrzej Karpiński.

Internet Partners

W związku z wprowadzonymi przez TP SA ograniczeniami w sprzedaży łączy dzierżawionych Internet Partners podjął decyzję o budowie własnej, ogólnopolskiej sieci dostępowej. Od maja br. we wszystkich najważniejszych aglomeracjach miejskich trwa budowa sieci radiowej. Usługi radiowego dostępu do Internetu uruchomiono w pięciu miastach: Warszawie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. "Liczymy, że nowy inwestor pozwoli na sfinansowanie sieci w pozostałych lokalizacjach. Zamierzamy dotrzeć z naszą ofertą wszędzie tam, gdzie klienci są zdani na jednego operatora" - twierdzi Marcin Sikorski, dyrektor ds. sprzedaży w Internet Partners sp. z o.o. w Warszawie.

Urządzenia do budowy sieci radiowej dostarczyła firma Aperto. Działają one w paśmie 5,9 GHz i umożliwiają transmisję typu punkt-wielopunkt o realnym zasięgu do 10 km. W większości miast do pokrycia całej ich powierzchni wystarczą więc dwie, trzy anteny. Po stronie klienta wymagana jest antena kierunkowa o wymiarach ok. 15 x 15 cm. Niestety rozwiązanie nie oferuje emulacji portów telekomunikacyjnych (np. E1), stąd nie nadaje się do budowy sieci tradycyjnej telefonii głosowej. Oczywiście możliwe są rozwiązania VoIP.

W związku z wyłączeniem sieci Ebone, z której zasobów Internet Partners korzystał przez długi okres, firma musiała poszukać innych partnerów w dziedzinie łączy zagranicznych. Obecnie współpracuje z amerykańskim Sprintem (622 Mb/s) i British Telecom (155 Mb/s). Niewykluczone, że liczba partnerów wzrośnie.

Internet Partners konsekwentnie dąży do rozbudowy usług głosowych. Na razie tylko w Warszawie, z wykorzystaniem własnej centrali cyfrowej Siemensa, oferuje klientom biznesowym łącza ISDN. Klienci muszą jednak wykupić co najmniej jeden pakiet PRA (30 linii) lub 4 porty w przypadku VoIP. Pod koniec br. firma zamierza wprowadzić kilka nowych usług w ramach oferty dial-up. Na razie nie zdradza jednak szczegółów.

Dialog

Telefonia głosowa to wciąż najważniejsze źródło przychodów Dialog SA. Firma oferuje połączenia lokalne i międzystrefowe (prefiks 1041). Świadczy także usługi oparte na VoIP. Co ciekawe, w przeciwieństwie do pozostałych operatorów, klienci Dialogu nie muszą dodzwaniać się do bramki VoIP, aby skorzystać z tańszych połączeń międzynarodowych (wybierają nie dwa, lecz cztery zera przed numerem kierunkowym kraju docelowego). Klienci sieci Dialog mają ponadto możliwość korzystania z poczty głosowej i faksowej dostępnej w sześciu opcjach!

Udział transmisji danych w przychodach Telefonii Dialog SA powiększa się. Nie bez znaczenia jest fakt, że firma ta opracowała bodaj najpełniejszą w kraju ofertę dial-up. Za zryczałtowaną stawkę 89 zł netto w sieci Dialog można korzystać z usług dial-up bez ograniczeń - dotyczy to zarówno łączy analogowych, jak i "podwójnych" ISDN. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z oferty standardowego naliczania czasu połączenia lokalnego. W przypadku połączeń między 23.00 a 8.00 klienci Dialogu korzystają z bardzo niskich stawek. Ponadto, w przypadku wszystkich usług dial-up, opłata jest naliczana nie od momentu odpowiedzi modemu dostępowego, lecz od chwili potwierdzenia logowania w sieci. "Klienci są bardziej zadowoleni, a my mamy mniej reklamacji" - tłumaczy Bartosz Max, dyrektor ds. rozwoju usług w Telefonii Dialog SA we Wrocławiu. Firma wykazała się także innowacyjnością w dziedzinie ISDN. Oprócz zwykłego dostępu dodzwanianego jest więc dostęp quasi-stały polegający na zestawianiu połączenia od Internetu w momencie wywołania z aplikacji, a także w pełni stały, ze stałym numerem IP.

W ramach usług dla dużych firm Telefonia Dialog oferuje na razie łącza HDSL o przepustowości 2 Mb/s. Trwają również prace nad uzupełnieniem oferty łączami wykorzystującymi technologie ADSL i SDSL. Dialog rozpoczął oferowanie usług budowy sieci IP VPN - podobno trwają już pierwsze projekty. Przygotowuje też usługi dla wymagających klientów oraz operatorów ISP i ASP. Na razie nie podaje jednak szczegółów.


TOP 200