Worek pomysłów

Energis Polska

Oferta Energis Polska w dziedzinie telefonii głosowej nie będzie istotnie rozbudowywana w ciągu najbliższych miesięcy. Firma ma się skupić na transmisji danych. Energis zamierza promować usługi tranzytu IP - zapowiada np. sukcesywne zwiększanie przepustowości łącza międzynarodowego do węzła wymiany międzyoperatorskiej we Frankfurcie nad Menem oraz poprawę jego niezawodności.

W połowie sierpnia br. firma uruchomiła tzw. hurtowe usługi dial-up (analogowe i ISDN) skierowane do dostawców Internetu. "Nowa usługa umożliwia firmom ISP oferowanie klientom numerów dostępowych w połączeniu z usługami dodatkowymi, np. szybkim dostępem do treści zagranicznych realizowanym z wykorzystaniem sieci IP Energisu. Możliwe są także inne scenariusze, np. wiązanie dostępu dial-up z dostępem do unikalnej treści lub innymi usługami dodanymi. Dzięki naszemu porozumieniu z TP SA klienci wciąż będą otrzymywać jeden rachunek" - mówi Jaromir Łaciński z Energis Polska sp. z o.o. w Warszawie.

W związku z osłabieniem koniunktury na rynku Energis rewiduje swoje plany dotyczące oferty hostingowej. Rozpoczynając działalność, firma liczyła, że w Polsce przyjmie się model biznesowy sprawdzony w Wlk. Brytanii i innych krajach UE, polegający na wynajmie infrastruktury połączonym z usługami zarządzania. Przewidywania te nie sprawdziły się - polscy klienci wolą korzystać z własnych urządzeń. Obecnie Energis stara się nawiązać współpracę z firmami mającymi ciekawe pomysły biznesowe. Oferuje im powierzchnię do przechowywania serwerów i innych urządzeń oraz łącza w zamian za udział w przychodach.

Tele2 Polska

Tele2 Polska planuje w najbliższych kwartałach rozbudowanie oferty telefonii głosowej. W przyszłym roku, po wprowadzeniu przez URTiP nowego planu numeracyjnego, zamierza zaoferować klientom tanie połączenia z sieciami komórkowymi. Oczywiście operator jest też zainteresowany świadczeniem głosowych usług międzystrefowych i międzynarodowych - zarówno tradycyjnych, jak i w technologii Voice over IP. "Mamy nadzieję, że uda się to jeszcze w pierwszym kwartale 2003 r." - mówi Fredrik de Lerigon, dyrektor generalny Tele2 Polska sp. z o.o. w Warszawie. Ponadto przedstawiciele firmy deklarują, że w ciągu 6-12 miesięcy abonenci Tele2 Polska uzyskają dostęp do dodatkowych usług realizowanych za pomocą infrastruktury operatora, m.in. poczty głosowej.

Równolegle będą rozwijane usługi transmisji danych i dostępu do Internetu. Ostatnio firma połączyła swoją sieć bezpośrednio z siecią TP SA. W związku z niedawnymi inwestycjami w sieć szkieletową w najbliższym czasie maksymalna przepustowość łącza w ramach pakietu podstawowego osiągnie 512 Kb/s. Tele2 Polska rozpoczęła oferowanie usług dial-up w Warszawie - w ciągu 6-12 miesięcy usługi te zostaną zaoferowane klientom we wszystkich miastach, w których działa firma. Dla klientów korzystających z serwerów pocztowych Tele2 Polska firma zamierza uruchomić usługę ochrony antywirusowej, dzięki której wirusy będą wykrywane i usuwane, zanim trafią do skrzynek pocztowych klientów. Usługa będzie płatna, lecz według zapewnień operatora - symbolicznie.

ATM SA

ATM SA kontynuuje rozwój krajowej części szerokopasmowej sieci ATMAN. Na początku lipca br., obok istniejącego węzła w Łodzi, uruchomiono nowe węzły w Krakowie i Katowicach. Oba miasta zostały przy tym połączone łączem światłowodowym, zaś przepustowości między węzłami są wielokrotnościami 155 Mb/s. W najbliższym czasie będą gotowe węzły w Poznaniu, Gliwicach i Gdańsku, a do końca roku także w innych miastach. Dostęp do sieci ATMAN jest realizowany za pomocą technologii ATM, Ethernet oraz Frame Relay. Odbiorcami usług mają być przede wszystkim lokalni ISP, dostawcy treści i firmy korzystające z outsourcingu.

Do tej pory ATMAN wymienia ruch z TP SA poprzez bramkę 155 Mb/s należącą formalnie do NASK, jednak najpóźniej do końca września br. zostanie uruchomione łącze bezpośrednie. Punkt styku umożliwi wymianę ruchu na poziomie 622 Mb/s.

W związku z ostatnimi zmianami na rynku w zakresie wymiany ruchu międzynarodowego ATMAN zrezygnował ze współpracy z Internet Partners, zwiększył swoje łącze do sieci Telia IC oraz uruchomił bezpośredni kanał do sieci Global Crossing. Firma współpracuje także z NASK, która ma bezpośredni dostęp do węzła wymiany ruchu DGIX/SEGIX w Sztokholmie. Jednocześnie trwają negocjacje z trzecim, nie ujawnionym jeszcze dostawcą. Uruchomienie nowego łącza jest planowane na koniec br. "Wprowadzenie trzeciego operatora pozwoli nam obniżyć koszty związane z utrzymywaniem nadmiaru pasma na wypadek awarii oraz podniesie wydajność dostępu do Internetu dla naszych klientów. Zmniejszy też ryzyko spadku jakości poniżej gwarantowanego poziomu wynikającego z umów SLA, co również przelicza się na pieniądze" - tłumaczy Andrzej Karpiński, dyrektor operacyjny w ATMAN w Warszawie.

W ofercie ATMAN pojawiła się ostatnio nowa usługa - ATMAN Peering.PL.


TOP 200