Worek pomysłów

TP SA

TP SA jest oszczędna w zapowiadaniu nowości. Wiadomo że w ciągu najbliższych kwartałów firma uruchomi kilkanaście tysięcy łączy ADSL/SDSL. "Do końca roku infrastruktura dostępowa powinna znaleźć się w zasięgu ok. 90% klientów biznesowych zlokalizowanych w głównych aglomeracjach. W przyszłym roku ADSL/SDSL będzie sukcesywnie trafiać do mniejszych miast" - mówi Jacek Kwiatkowski, specjalista ds. produktu w Departamencie Transmisji Danych należącego do Pionu Klientów Biznesowych w TP SA w Warszawie. Wprowadzenie przez TP SA technologii transmisji symetrycznej nie powinno zaszkodzić rynkowi usług Frame Relay. Oferta SDSL, przynajmniej na razie, będzie obejmować tylko Internet, z wyłączeniem zestawiania sieci VPN.

Oferta xDSL ma być wzbogacona w dodatkowe usługi i produkty. Szczegółów jeszcze nie podano, krążą jednak pogłoski o sprzedaży klientom na usługi xDSL aktywnych urządzeń sieciowych.

Telbank

Najprawdopodobniej na przełomie roku Telbank wprowadzi do oferty kilka nowych usług wykorzystujących budowany obecnie system zarządzania ruchem oparty na protokole MPLS. Pierwsza z nich to wirtualne ethernetowe łącza dzierżawione (VLL - Virtual Leased Line). Usługa ma umożliwić klientom łączenie odległych sieci LAN bez konieczności budowy sieci WAN opartych na protokole IP. W ramach nowej usługi Telbank zamierza dostarczać klientom urządzenia dostępowe, które będzie można łączyć bezpośrednio lokalnymi przełącznikami.

Usługa VLL jest przeznaczona do tworzenia połączeń punkt-punkt i raczej nie nadaje się do budowy większych sieci. Uzupełnieniem oferty Telbanku w tej dziedzinie będą zapowiadane usługi VPN oparte na "czystym" Ethernecie, działające jak inne sieci VPN powstałe z wykorzystaniem Frame Relay czy ATM. Oprócz krótszego czasu zestawiania łączy oraz znacznie niższych kosztów zaletą ethernetowych sieci VPN ma być płynna skalowalność, której poprzednie dwie technologie nie zapewniają.

Jeszcze większą elastyczność mają zapewnić klientom usługi TLS (Transparent LAN Services). Pozwolą one na przesyłanie w sieci WAN znaczników VLAN (802.1Q) i priorytetów (802.1p), dzięki temu możliwe będzie budowanie sieci WAN w pełni symulującej sieć lokalną. Przy tym, dla lepszego wykorzystania pasma, możliwa będzie kontrola bądź nawet blokowanie ruchu typu broadcast i multicast. Usługi TLS będą promowane jako rozwiązanie do budowy intranetów i ekstranetów.


TOP 200