Worek pomysłów

Operatorzy prześcigają się we wprowadzaniu nowych usług mających przysporzyć im nowych klientów, a także zwiększyć przychody z działalności nie związanej bezpośrednio z transmisją głosu.

Operatorzy prześcigają się we wprowadzaniu nowych usług mających przysporzyć im nowych klientów, a także zwiększyć przychody z działalności nie związanej bezpośrednio z transmisją głosu.

Netia Telekom

Netia zakończyła budowę podstawowej infrastruktury szkieletowej i dostępowej. Jej przedstawiciele zapewniają, że w najbliższym czasie operator będzie się koncentrować na wypełnianiu ruchem istniejącej , m.in. przez budowę nowych punktów styku z innymi operatorami oraz wprowadzanie nowych usług.

Od kilku miesięcy Netia oferuje na terenie całego kraju usługi 0800 i 0801. Nowością jest również możliwość tańszego dzwonienia z telefonów stacjonarnych na telefony komórkowe oferowana klientom połączeń międzystrefowych. Połączenia do sieci komórkowych to bardzo ważny kawałek telekomunikacyjnego tortu - TP SA uzyskuje z tej działalności większe przychody niż z połączeń międzynarodowych.

Netia uruchomiła też w ramach pakietu usług międzystrefowych usługi VoIP dla klientów biznesowych. Na razie użytkownicy muszą wybrać najpierw numer serwera dostępowego, a dopiero później numer docelowy. Ta niedogodność zostanie zlikwidowana dopiero po wprowadzeniu przez URTiP nowego planu numeracji.

Małym firmom Netia oferuje dodzwaniany dostęp do Internetu po zryczałtowanych stawkach. Dużą popularnością cieszy się wprowadzona niedawno usługa Internet Nocą. W godzinach 24.00-6.00 jej abonenci w ramach stałej zryczałtowanej opłaty rzędu 50 zł miesięcznie (netto) mogą korzystać z Internetu bez ograniczeń czasowych. "Z usługi tej korzysta nadspodziewanie dużo klientów, dla których nocne godziny są rekompensowane zwiększoną efektywną przepustowością łączy" - mówi Maciej Kocięcki, dyrektor ds. zarządzania i rozwoju produktów w Netia Telekom SA. w Warszawie. W ramach usługi dostępu do Internetu oferowany jest tryb oddzwaniania call back. Oferta jest skierowana do klientów TP SA i pozwala korzystać z dostępu do Internetu po zryczałtowanych stawkach, podobnych jak w przypadku abonentów Netii.

Większym firmom Netia oferuje dwie podstawowe usługi stałego dostępu do Internetu: BDI Standard oraz BDI PRO. W obu przypadkach transmisja może odbywać się z przepustowością od 128 Kb/s do 1 Mb/s (BDI Standard) lub 2 Mb/s (BDI Pro). Jednak w BDI Pro, jak twierdzi Netia, nie jest praktycznie stosowany tzw. overbooking. Oznacza to, że ilość ruchu w sieci Netii nie ma wpływu na prędkość transmisji. Standardowo obie usługi są doprowadzane do klienta za pośrednictwem łączy SDSL. Użytkownicy usług BDI mogą też wykupić dodatkową opcję - BDI+, umożliwiającą im zakładanie skrzynek pocztowych i serwisów WWW na serwerach Netii.

Klientom wymagającym najwyższej jakości dostępu do Internetu Netia proponuje łącza ATM dowolnej przepustowości, a tym, którzy są zainteresowani transmisją danych, Frame Relay z możliwością uzyskania parametru CIR na poziomie od 1/4 do 3/4 pojemności portu. W szczególnych przypadkach dopuszcza się nawet CIR równy pojemności portu. Firma oferuje też usługi kolokacji serwerów w bezpiecznych serwerowniach, ale administrowaniem nimi muszą samodzielnie zajmować się klienci.

NOM + Tel-Energo

NOM nie zrezygnuje w najbliższym czasie z oferty dla klientów indywidualnych. Oprócz połączeń międzystrefowych, firma zamierza wkrótce uruchomić konkurencyjne cenowo połączenia z sieciami komórkowymi oraz połączenia międzynarodowe. Niebawem w ofercie NOM mają się znaleźć usługi dodzwanianego dostępu do Internetu. Firma powstrzymuje się jednak od podawania konkretnych terminów udostępnienia nowych usług. NOM rozważa też wprowadzenie do oferty telefonii głosowej opartej na technologii VoIP, ale z tym firma poczeka do czasu ustalenia statusu prawnego tej usługi.

Tel-Energo rozpoczęło komercyjne oferowanie zapowiadanych od pewnego czasu usług transmisji danych, m.in. usługi dostępu do Internetu, tranzytu IP oraz wirtualnych sieci prywatnych (VPN) opartych na protokole IP. Zastosowany w sieci Tel-Energo protokół MPLS pozwala na zapewnianie stałego poziomu opóźnień, stałych wskaźników utraty pakietów oraz przepustowości w ramach całej sieci operatora. Cena usługi IP VPN jest zależna wyłącznie od liczby przyłączy i gwarantowanych parametrów. Tel-Energo zapowiada, że w najbliższym czasie, we współpracy z kilkoma operatorami zagranicznymi uruchomi usługi IP VPN o zasięgu międzynarodowym. Planuje też wprowadzenie do oferty usług transmisji danych połączonych z kolokacją infrastruktury klientów. W tym celu, przy jednym z węzłów dostępowych firma buduje obecnie bezpieczne centrum danych.


TOP 200