Wirtualizacja pamięci masowej

Kolejną usługą oferowaną przez wirtualizację jest HSM (Hierarchical Storage Management), zwana inaczej zarządzaniem cyklem życia informacji (ILM). Wraz z upływem czasu dane produkcyjne często tracą na znaczeniu i są rzadziej wykorzystywane. Nie ma zatem potrzeby szybkiego dostępu do nich (dyski Fibre Channel), ani też zapewniania im ochrony na najwyższym poziomie (RAID, mirror, snapshoty).

Ponieważ regulacje prawne nie pozwalają na całkowite usunięcie takich danych, jednym z możliwych rozwiązań jest ich przeniesienie na nośniki tańsze w przeliczeniu na gigabajt oraz wolniejsze pod względem oferowanego czasu dostępu, np. dyski SATA lub taśmy LTO. Ważne jednak, aby dopasować odpowiedni nośnik składowania danych do ich faktycznej wartości oraz ważności z biznesowego punktu widzenia.

Technologia wirtualizacji tworzy wspomnianą warstwę abstrakcji ponad heterogenicznym środowiskiem pamięci masowej, dlatego doskonale nadaje się do wdrożenia rozwiązania typu HSM. Poszczególne klasy pamięci masowej są tu definiowane przez określone czynniki, takie jak wydajność, poziom ochrony czy koszty utrzymania. Wirtualizacja pamięci masowej umożliwia migrację danych z jednej klasy pamięci masowej do innej, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi czasu dostępu lub poziomu ochrony.

Dostępne narzędzia

Rynek narzędzi do wirtualizacji pamięci masowych jest stosunkowo bogaty. Oferowane przez producentów rozwiązania obejmują wszystkie segmenty rynku, odpowiadając na potrzeby zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i firm klasy enterprise. Oprócz dostawców macierzy dyskowych, oferujących własne rozwiązania tego typu, istnieje kilka firm specjalizujących się w technologii wirtualizacji. Poszczególne narzędzia dostępne na rynku różnią się przede wszystkim docelowym miejscem implementacji w środowisku IT oraz oferowanymi możliwościami.

Warstwa wirtualizacji może wprowadzać pewne dodatkowe opóźnienia w ścieżce przetwarzania danych. Dlatego tak ważnym parametrem jest ilość pamięci cache oferowana przez produkty służące do wirtualizacji pamięci masowej.

Wirtualizacja pamięci masowej
Jednym z najstarszych na rynku software’owych produktów do wirtualizacji pamięci masowych jest oferujący szeroką funkcjonalność Symantec Veritas Storage Foundation, instalowany na serwerach produkcyjnych. To rozwiązanie ma ograniczenie wirtualizowanej przestrzeni wynikające z systemu operacyjnego, na którym jest instalowane (np. całkowita liczba LUN-ów, jakie może zaadresować system Windows). Oprogramowanie obsługuje wirtualizację dysków SCSI, FC, ATA, SATA, EIDE oraz pamięci typu DAS, NAS i SAN. Na potrzeby pamięci cache jest wykorzystywana pamięć serwera. Jej maksymalną wielkość determinują system operacyjny oraz wydajność maszyny serwerowej, a użytkownik może konfigurować ilość pamięci wykorzystywanej jako cache. Maksymalna liczba transakcji oraz przepustowość są tu ściśle uzależnione od możliwości serwera, sieci oraz pamięci masowej. Warto dodać, że Storage Foundation oferuje usługi dodatkowe w postaci kopii migawkowych wolumenów, kopii migawkowych tylko do odczytu oraz punktów kontrolnych systemu plików.

W grupie rozwiązań software’owych do wirtualizacji warto również zwrócić uwagę na: DataCore SANmelody, DataCore SANsymphony oraz IPStor firmy FalconStore. Wszystkie wymienione narzędzia instaluje się na serwerach dedykowanych, pełniących rolę virtualization appliance. Oprogramowanie SANmelody jest przeznaczone dla mniejszych organizacji i ma ograniczenie wirtualizowanej przestrzeni do 200 TB. DataCore SANsymphony nie ma już takiego ograniczenia i jest przeznaczone dla dużych organizacji, gdzie największy utworzony wolumen wirtualny może mieć nawet 2 TB. Wśród usług dodatkowych oferowanych przez narzędzia FalconStore można wyróżnić: thin provisioning, migracje danych, kopie VSS (Volume Shadow Services), mirroring synchroniczny, asynchroniczną replikację po protokole IP oraz wielościeżkowość operacji I/O. Oprogramowanie IPStore może z kolei zwirtualizować maksymalnie 2 PB pamięci masowej, umożliwiając stworzenie wirtualnego wolumenu o największej wielkości 2 TB. Obsługuje ono wiele rodzajów dysków i macierzy dyskowych (SCSI, FC, iSCSI), a najwyższa przepustowość oraz wydajność operacji I/O jest tu ściśle uzależniona od możliwości serwera, na którym działa. Maksymalna wielkość pamięci cache to 2 TB, utworzona na dyskach serwera, brakuje jednak mechanizmu pamięci cache podtrzymywanej bateryjnie (NVRAM cache). IPStore może być implementowane zarówno w ścieżce danych, jak i poza nią. Usługi dodatkowe to m.in. wsparcie dla kopii migawkowych Volume Shadow Copy Services, wielościeżkowość I/O, mirroring, replikacja, szyfrowanie oraz kompresja.


TOP 200