Wielka Brytania chce być liderem w krypto i blockchain

Wielka Brytania wprowadzi własne stablecoiny, mimo że jeszcze kilka miesięcy temu Izba Lordów twierdziła, że nie znalazła żadnego przekonującego dowodu za tym, aby wdrożyć własne CBDC.

Wielka Brytania stawia na krypto / Fot. Sabrina Mazzeo, Unsplash.com

Wielka Brytania stawia na krypto / Fot. Sabrina Mazzeo, Unsplash.com

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi stablecoiny jako uznaną formę płatności. Chce tym samym uczynić kraj "globalnym centrum technologii kryptowalutowych" - podało tamtejsze Ministerstwo Skarbu.

Sprawdź: YT Vanced

Zobacz również:

  • OpenAI otwiera pierwsze biuro w Europie - znamy już lokalizację
  • Aresztowano sprawców zuchwałego włamania do sieci Etherum

Stablecoiny to rodzaj waluty cyfrowej, która zapewnia stabilność cen i jest zabezpieczona aktywem rezerwowym, którym w tym przypadku byłby funt brytyjski. Oczywiście brytyjski stablecoin byłby regulowany przez rząd, zapewniając firmom "pewność, jakiej potrzebują, aby myśleć i inwestować w perspektywie długoterminowej".

Zobacz: Boty Discord

"Moją ambicją jest uczynienie Wielkiej Brytanii globalnym centrum technologii kryptowalutowych, a środki, które przedstawiliśmy, pomogą zapewnić firmom możliwość inwestowania, wprowadzania innowacji i rozwijania się w naszym kraju. To część naszego planu, aby dopilnować, że branża usług finansowych w Wielkiej Brytanii zawsze znajduje się w czołówce technologii i innowacji" - powiedział w oświadczeniu Rishi Sunak, kanclerz skarbu Wlk. Brytanii.

Sektor kryptowalut z pewnością wymaga nieco większej regulacji, niemniej na ogół sprowadza się to do tego, aby jeszcze bardziej opodatkować przedsiębiorców i inwestorów. Wielka Brytania po prostu dostrzega rosnące zainteresowanie tym sektorem i zdaje sobie sprawę, że może tutaj pozyskiwać kolejne miliony funtów z podatków.

To także droga do przyjęcia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Konsultacje w tej sprawie rozpoczęto już w kwietniu 2021 r., ale na razie politykom brakuje wystarczającej wiedzy i doświadczenia, aby realnie ocenić czy takie przedsięwzięcie ma szansę powodzenia i zostanie pozytywnie przyjęte przez społeczeństwo. CBDC pozwala bowiem na jeszcze większą kontrolę nad finansami obywateli i zaglądania im do portfeli (historie transakcji itp.).

Sprawdź: JPG to PDF

Jednocześnie kraje europejskie coraz częściej zdają sobie sprawę, że muszą zareagować na rozwój kryptowalut, ponieważ te stają się coraz większym zagrożeniem dla tradycyjnych banków. Przykładem są transakcje międzynarodowe, które za pośrednictwem blockchaina można realizować o wiele szybciej i taniej, niż za pomocą banków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200