YT Vanced zostanie usunięta. Czy są alternatywy?

Aplikacja YouTube Vanced zostanie wycofana z rynku. Twórcy zdecydowali, że ją usuną, bo Google grozi pozwem.

YT Vanced / Fot. Materiały własne

YT Vanced / Fot. Materiały własne

YT Vanced (YouTube Vanced) pozwala użytkownikom Androida na oglądanie filmów z YouTube bez reklam i bez płacenia abonamentu. Obecnie jednak twórcy aplikacji poinformowali, że przestaną świadczyć swoje usługi. Google wysłał im bowiem nakaz zaprzestania działalności - w przeciwnym razie sprawa trafi do sądu.

Sprawdź: YouTube MP3

Zobacz również:

  • 100 milionów na YouTube

Na Twitterze YT Vanced znajdziemy informację: "Aplikacja zostanie wycofana. W nadchodzących dniach linki do pobierania na stronie zostaną usunięte. Wiemy, że nie jest to coś, co chcielibyście usłyszeć, ale musimy to zrobić. Dziękuję wszystkim za wspieranie nas przez lata".

Istniejące wersje YT Vanced będą nadal działać, ale mniej więcej za dwa lata stanie się ona nieaktualna, ponieważ Vanced nie będzie już publikować żadnych aktualizacji.

YT Vanced miało wielu fanów

Jak podają twórcy aplikacji, obecnie zainstalowane wersje będą działać dopóki nie staną się nieaktualne za ok. dwa lata - czytamy na Twitterze.

YouTube Vanced była, i ciągle jest, bezpłatną aplikacją na Androida. Oferowała funkcje YouTube Premium, ale bez konieczności opłacania abonamentu, co oczywiście nie spodobało się firmie Google. Zapewniała m.in. blokowanie reklam, odtwarzanie treści w tle, funkcję "obraz w obrazie", pełny ciemny motyw, czy możliwość przywrócenia liczby "nielubienia".

Twórcy aplikacji nie zamieścili oficjalnego pisma z Google'a, niemniej media branżowe twierdzą, że programiści Vanced otrzymali odpowiedni nakaz o zawieszeniu działalności, w tym usunięcie wszystkich odniesień do YouTube'a. Poproszono także o zmianę logo aplikacji.

Alternatywy dla YT Vanced

Aplikacja YT Vanced nie była jedyną tego typu w sklepie Google Play. Obecnie znajdziemy dwie inne bezpłatne aplikacje: NewPipe i SkyTube. Umożliwiają korzystanie z najwyższej jakości YouTube bez żadnych opłat. Ich istnienie jest jednak również zagrożone, ponieważ Google z pewnością wcześniej czy później wystosuje podobne pisma do twórców tych narzędzi.

Zobacz: Emotka

Warto dodać, że w zeszłym roku Google zmusiło dwie inne bezpłatne aplikacje do przejścia w tryb offline. Były to boty discordowe i muzyczne Groovy Discord i Rythm. Obie aplikacje umożliwiały użytkownikom Discorda słuchanie muzyki z filmów na YouTube.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200