Wideokonferencje dla małych i dużych

Zestawianie połączeń wideokonferencyjnych to jedna z najczęściej powtarzanych czynności w codziennym wykorzystywaniu firmowej komunikacji IP. Korporacje mogą korzystać z rozbudowanych systemów telepresence (teleobecności), mniejszym spółkom wystarczają zwykłe aplikacje internetowe. Wszystkim przyświecają jednak takie same cele - ograniczenie wydatków na podróże służbowe, zwiększenie produktywności i polepszenie jakości kontaktu z klientem.

Twarzą w twarz przez internet

Rynek wideokonferencji uważany jest za jeden z najszybciej rozwijających się segmentów IT. Światowy biznes wciąż szuka rozwiązań, które pomogłyby szybciej i łatwiej nawiązywać kontakty, szukać kontrahentów czy utrzymywać przyjazne relacje z klientami. Systemy wideokonferencyjne doskonale spełniają te wymagania, przyczyniając się ponadto do redukcji kosztów ponoszonych na podróże służbowe i szybszego podejmowania decyzji. Według obliczeń analityków Infonetics Research, w ubiegłym roku rynek wideokonferencji klasy korporacyjnej (w tym rozwiązania telepresence) wzrósł o 18% w stosunku rocznym, a jego wartość sięgnęła 2,2 mld USD. Przy zachowaniu podobnej dynamiki zmian, w 2015 r. będzie to już 5 mld USD.

Polecamy: VoIP - jak ominąć pułapki?

Raport Infonetics Research "Enterprise Telepresence and Video Conferencing" obejmuje zarówno najprostsze narzędzia do zestawiania wideokonferencji (telefony IP, aplikacje internetowe), jak i dedykowane systemy teleobecności (w tym tzw. uniwersalne multiroomy). Badania rynku uwzględniały m.in. takich graczy, jak: Avaya, Cisco (Tandberg), LifeSize, Microsoft, Polycom, Radvision, Teliris.

Wideokonferencje dla małych i dużych

Korzyści z przeprowadzania wideokonferencji

Specjaliści przewidują, że grupą produktów, które w największym stopniu wpłyną na globalną wartość segmentu wideokonferencji, będą kompleksowe rozwiązania sal wideokonferencyjnych, umożliwiających spotkania dużych grup ludzi, na znaczne odległości, zapewniając przy tym jak najbardziej naturalną komunikację (tzw. immersive telepresence).

Polecamy: Systemy UC - trudna droga do sukcesu

Mimo, iż że siłą napędową pozostaną systemy dedykowane największym korporacjom lub wręcz grupom przedsiębiorstw, które będą w stanie zainwestować odpowiednie środki, to w kolejnych latach z wideokonferencji wysokiej jakości mają się także cieszyć przedstawiciele średnich i małych firm.


TOP 200