Vista - wiej, póki możesz!

Podsumowanie

Dziś, na początku 2007 roku, Vista jest najwyżej taka sobie. Ma Aero, fakt. Nooo, ma jeszcze Aero. A, i Aero przecież też ma!

A oprócz tego oferuje zwalniający komputer mechanizm DRM, wymusza zakup nowego sprzętu - bo przecież nie ma sensu oglądać filmów Blu-ray w jakości zbliżonej do DVD - uniemożliwia instalację wielu pożytecznych aplikacji czy urządzeń dając użytkownikowi w zamian...

Hm. Aero?

W pigułce: kiedy przejść na nowy system?

Odpowiadaliśmy na to pytanie wielokrotnie, ale spróbujemy odpowiedzieć jeszcze raz: na razie Vistą nie powinni interesować się gracze, muzycy i posiadacze nietypowych urządzeń. Zwykli użytkownicy korzystający z Gadu-Gadu, Skype, Windows Media Playera i Winampa - mogą, o ile tylko odpowiada im wolniejsza praca i problemy z niektórymi aplikacjami (sytuacja poprawia się z dnia na dzień).

Zacytujmy to, co już pisaliśmy: Jeśli masz bardzo stary komputer pracujący pod kontrolą Windows 98, zdecydowanie - i jak najszybciej! - powinieneś przejść na nowocześniejszy system operacyjny. Za najlepsze wyjście w takich okolicznościach uznajemy sprezentowanie starej maszyny domowi dziecka i zakup zupełnie nowego sprzętu z Windows XP. Dlaczego właśnie z XP, a nie z Vistą? O tym za moment.

Jeżeli korzystasz z Windows 2000 lub Windows XP, z którego jesteś zadowolony, a twój komputer nie zalicza się do najmocniejszych i w pełni zaspokaja twoje potrzeby, nie powinieneś się zastanawiać: Vista będzie dla ciebie dobrym wyborem najszybciej za dwa-trzy lata, mniej więcej w połowie 2009 roku. Decydując się na nią wcześniej, tylko nabawisz się migreny z powodu niedziałających aplikacji i konieczności ponoszenia sporych wydatków na uaktualnianie sprzętu.

Jeśli komputer kupiłeś w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, jest na tyle nowoczesny, że bez problemu powinien poradzić sobie z Vistą. Jednak na zmianę decyduj się tylko wtedy, gdy jesteś poważnie zaniepokojony poziomem (nie)bezpieczeństwa w XP, nie korzystasz ze starych aplikacji, nie boisz się wydatków na więcej RAM-u i krótszego czasu pracy na baterii.

Jeśli natomiast właśnie zamierzasz kupić nowy komputer lub notebook, zdecydowanie powinieneś wybrać... Windows XP. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: do każdego sprzętu z XP Home i XP Professional dołączane są obecnie kupony pozwalające na aktualizację do Visty. Będziesz mógł przetestować starszą wersję systemu, sprawdzić funkcje nowszej i w razie czego się wycofać. Co prawda upgrade nie jest darmowy, ale zawsze przecież możesz przetestować trial (na razie niedostępny) i zastanowić się, czy aby na pewno następca Windows XP ci odpowiada.

Niektóre opisane w artykule zarzuty sformułowane zostały jako żarty. Należy jednak pamiętać, iż są one całkowicie prawdziwe. Zdecydowanie natomiast nie zależy nam na "dowaleniu Microsoftowi", bo jest to chwyt poniżej pasa.

Po prostu kupując Vistę pamiętaj o jednym: nie wszystko w tym systemie zostało zaprojektowane tak, by ułatwić ci życie. A jeśli lubisz marnować megaherce na coś innego niż grę w Quake - to już twoja osobista sprawa.

Z ostatniej chwili

Zgodnie z najnowszym badaniem rynku wykonanym przez firmę Net Applications, Vista - mająca swą biznesową premierę w listopadzie 2006 roku - ma obecnie 0,18 procent rynku.

Światowe komputery desktop zdominowane są przez Windows XP; system funkcjonuje na ponad 85 procentach wszystkich maszyn. Co ciekawe Windows 2000 ciągle utrzymuje ok. 5-procentowy udział. Mówi się, że to właśnie firmy stosujące tę edycję systemu Microsoftu zechcą najszybciej przejść na Vistę.

Forrester Research przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy 39 procent firm zainstaluje następcę Windows XP. Głównym powodem migracji ma być wyższy poziom bezpieczeństwa Visty.

Dla porównania Mac OS X ma ponoć ponad 6 procent rynku, z czego 4,34 procent stanowią maszyny oparte na procesorach PowerPC, a 1,88% - Maki wykorzystujące platformę x86.

Co ciekawe, Vista wygrywa już z Windows CE (Windows Mobile) i Windows 95, natomiast ciągle jeszcze przegrywa z Linuksem - ten ostatni ma ponoć 0,35 procent światowego rynku komputerów osobistych.

Vista - wiej, póki możesz!

Ranking systemów operacyjnych na świecie stworzony na podstawie badań Internetu (źródło: Net Applications)

Warto przy okazji dodać, że w Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Vista, owszem, ma ok. 0,1 procenta użytkowników, ale Linux wypada znacznie lepiej niż w badaniach międzynarodowych - stosuje go ponoć aż jeden procent krajowych internautów.

Vista - wiej, póki możesz!

Ranking systemów operacyjnych w Polsce stworzony na podstawie badań Internetu (źródło: Ranking.pl)

Jeśli ciągle jeszcze zastanawiasz się, czy Windows Vista jest dla ciebie, możemy spróbować ci pomóc. Kliknij tutaj, aby wziąć udział w naszym megaquizie, który pozwoli Ci na sprawdzenie, czy warto przesiadać się na najnowsze dzieło Microsoftu.


TOP 200