Vista - wiej, póki możesz!

1. Problematyczny mechanizm DRM

W Windows Viście zastosowano znacznie bardziej restrykcyjny niż w XP mechanizm zarządzania prawami autorskimi. Podsumowując w olbrzymim skrócie dyskusję między Guttmannem i Microsoftem możemy powiedzieć, że użytkownik powinien się spodziewać:

- wyższych kosztów zakupu komputera i gorszej wydajności przy tych samych komponentach w porónaniu do Windows XP (czego zresztą udało nam się dowieść w PCWK 02/2007)

- braku możliwości odtwarzania zawartości HD w wysokiej rozdzielczości, jeśli sprzęt lub oprogramowanie zostanie uznane za "niegodne" tego zaszczytu; podobne zabezpieczenia znajdują się również w sprzętowych odtwarzaczach Blu-ray i HD DVD, jednak w komputerze - urządzeniu wybitnie wszechstronnym - są one wyjątkowo uciążliwe.

Vista - wiej, póki możesz!

Plik EXE chronionego potoku platformy Media Foundation zajmuje przynajmniej tyle samo czasu procesora, co WMP11 odtwarzający plik MP3. Wiadomo, DRM lubi szybkie CPU...

Rad

Rad został odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie w 1898 roku. Jest on pierwiastkiem silnie promieniotwórczym i może pobudzać niektóre związki chemiczne do świecenia.

Na początku XX wieku wykorzystywano go do produkcji farb luminescencyjnych (fluorescencyjnych) stosowanych m.in. w zegarkach - po pomalowaniu nimi wskazówek świeciły one w ciemności. Jako że o promieniotwórczości wiedziano wtedy niewiele, farby nanoszono ręcznie, za pomocą pędzelków; robiły to głównie kobiety. Pędzelki te dość szybko ulegały zniszczeniu, dlatego pracownice pomagały sobie ustami, by włosie nie rozjeżdżało się na wszystkie strony.

Efekty były dość przerażające. Kobiety zaczęły dość szybko słabnąć, chorowały, traciły włosy, ich skóra pokrywała się ranami itd. (choroba popromienna). Mimo niebywałej rotacji pracowników w manufakturach, fakty skojarzono dopiero po kilku latach...

Przeznaczeniem komputera jest służyć swojemu właścicielowi. Zaimplementowany w kernelu Visty mechanizm obsługi DRM sprawia, iż w wielu sytuacjach system operacyjny posłucha raczej głosu Microsoftu i wielkich wytwórni niż użytkownika komputera.

Jak dotąd nikt nie wie, czy DRM w Viście należy porównywać raczej do mechanizmu zmuszającego kierowcę do zapinania pasów przed uruchomieniem silnika, czy raczej do wpływu radu gromadzącego się powoli w organizmie i stopniowo go wyniszczającego (patrz też ramka obok). Niezależni badacze sugerują raczej tę drugą analogię: DRM ogranicza nie tylko wolność użytkownika do rozporządzania swą własnością, ale też niszczy jego zaufanie do Redmond i jeszcze bardziej zniechęca go do wielkich wytwórni fonograficznych i filmowych.

2. Vista ma zylion wersji

Ten akapit możemy rozpocząć kolejnym żartem rysunkowym:

Vista - wiej, póki możesz!

Którą wersję Visty pan wybiera? (źródło: Joy of Tech)

W momencie premiery system Windows XP udostępniono w dwóch wersjach. XP Home odpowiadało funkcjonalnie linii Windows 95/98/Me i przeznaczone było przede wszystkim dla użytkowników domowych. Edycja Professional natomiast miała zastąpić Windows 2000 - jej docelowymi odbiorcami były firmy i tzw. klienci biznesowi, którzy teoretycznie potrzebują dużo większej władzy nad systemem operacyjnym. Z biegiem lat miały się również pojawić edycje 64-bitowe oraz multimedialne (Media Center Edition).

Tymczasem z Windows Vistą już na starcie masz do wyboru sześć wersji różniących się możliwościami i ceną:

- trzy do domu - Home Basic, Home Premium i Ultimate;

- dwie do firm - Business i Enterprise;

- jedna do krajów rozwijających się - Starter.

Nawet biorąc pod uwagę, że edycja Starter nie będzie dostępna w Polsce, sytuacja jest dość niepokojąca. Microsoft wyraźnie chce zniechęcić użytkowników indywidualnych do samodzielnego wyboru systemu operacyjnego lub też po cichutku sugeruje im zakup najdroższej edycji Ultimate ("Kup Ultimate, dostaniesz wszystko w zestawie, nie będziesz musiał martwić się ograniczeniami").

Nieciekawie wygląda też sprawa z Home Basic - można podejrzewać, że jako odpowiednik XP Home będzie powszechnie instalowany w komputerach sprzedawanych w supermarketach. Świeżo upieczeni użytkownicy nowych maszyn mogą być zawiedzeni, że zamiast znanego z gazet interfejsu Aero dostaną tylko "wyrób aeropodobny", bez możliwości uaktywnienia przezroczystości.

I nawet jeśli ostatecznie pojawi się crack pozwalający na uruchomienie Aero z wszystkimi wodotryskami nawet w edycjach Home Basic czy Starter, prawdopodobnie będzie to nielegalna ingerencja w system operacyjny, ścigana z całą surowością prawa.

Więcej o cenach poszczególnych wersji Windows Visty - tutaj i na następnych stronach artykułu.


TOP 200