Umiejętności jutra to cyberbezpieczeństwo, chmura i programowanie

W 2023 r. nie zabraknie zapotrzebowania na specjalistów i usługi firm, które działają w sektorze cyberbezpieczeństwa i chmury. Jak co roku, programiści również nie muszą obawiać się o brak zleceń i pracy.

Umiejętności jutra to m.in. chmura / Fot. Alexandru Acea, Unsplash.com

Umiejętności jutra to m.in. chmura / Fot. Alexandru Acea, Unsplash.com

Zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe wzrosło w 2022 r. Coraz więcej firm polega na technologii, aby wprowadzać innowacje i zabezpieczać swoją działalność na przyszłość. Natomiast pula dostępnych talentów, zwłaszcza programistów pomagających w osiąganiu tych celów, nadal się kurczy.

Wykwalifikowani specjaliści IT są w korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia i siłę negocjacyjną. W 2023 r. ta sytuacja nie powinna się zmienić, nawet jeśli czeka nas spowolnienie gospodarcze. Wiele firm może zamrozić zatrudnienie w celu obniżenia kosztów, ale prognozy na ogół wskazują, że nie będzie to dotyczyć sektora IT, a jeśli już, to w niewielkim zakresie. Dla przykładu, jak wynika z Robert Half's 2023 Salary Guide, firmy nadal mają zamiar inwestować w rozwój IT. Aż 79% CIO deklaruje, że czuje się "bardzo pewnie", jeśli chodzi o perspektywy rozwoju ich firm w nadchodzącym roku. Firmy na pewno będą stawiać bardziej na produktywność (31% wskazań w badaniu), ale też stale realizują transformację cyfrową (24%). Do tego coraz większe zainteresowanie zyskuje IoT oraz technologia blockchain.

Zobacz również:

  • Awans języka programowania Go
  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku

Umiejętności jutra: specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa

Jednym z sektorów, który wręcz domaga się specjalistów, jest cyberbezpieczeństwo. Według raportu Secureworks 2022 Boardroom Cybersecurity liczba wolnych miejsc pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na całym świecie wzrosla o 350% w latach 2013 - 2021, z 1 mln do 3,5 mln. W samej Wielkiej Brytanii obecnie ok 14 100 stanowisk w cybersecurity jest po prostu nieobsadzonych.

Sprawdź: Oculus Quest 2

Eksperci branżowi wskazują, że nawet w obliczu recesji wykwalifikowani pracownicy IT to zdecydowanie nie obszar, który należy pominąć, bo wówczas dojdzie do problemów operacyjnych, utraty zarobków i potencjalnych szkód wizerunkowych.

Chmura i kodowanie dalej w modzie

To samo dotyczy kodowania i chmury. Istnieje ciągle bardzo duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, szczególnie tych ze znajomością Javy, C++, Angular, Node.js, AWS, Google Cloud i Azure.

Zobacz: ProtonMail

Z danych opublikowanych przez Hackajob z września 2022 wynika, że programiści Java stanowią najwyższy odsetek w branży, odpowiadając 15,8% zatrudnień rynkowych w latach 2021-2022. Tylko nieco mniej popularni są specjaliści DevOps, programiści JavaScript, czy też specjaliści QA (Quality Assurance).

Rosnąć ma też zapotrzebowanie na specjalistów ds. AI/ML. Wszystko to umiejętności jutra potrzebne już dziś.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200