Testujemy Windows Server 2012 beta

Każda grupa serwerów jest prezentowana jako oddzielny kafelek na głównej stronie Server Managera. Daje to nam łatwy dostęp i szybki wgląd w to, czy w danej grupie są istotne wpisy w dzienniku zdarzeń, ostrzeżenia usług, informacje liczników wydajności bądź jakieś sugestie związane z tzw. najlepszymi praktykami (BPA - Best Practice Analyzer).

Testujemy Windows Server 2012 beta

Każda grupa serwerów prezentowana jest jako jeden kafelek na głównej stronie aplikacji Server Manager

Dzięki temu możemy administrować wieloma serwerami jak pojedynczym serwerem. Konsola Server Managera ma z założenia umożliwiać zarządzanie nie tylko serwerami, ale każdą maszyną Windows w naszej sieci.

W trakcie testów pojawiło się nieco problemów z dostępem do niektórych maszyn w naszym środowisku testowym. Wynikały one głównie z braku odpowiednich dodatków w ramach standardowej konfiguracji, zaś niektóre ze stacji były niedostępne ze względu na ustawienia zapory, co również dało się szybko rozwiązać. Większość maszyn została jednak dodana bez problemów i mogliśmy łatwo przeglądać na nich zdarzenia i informacje o problemach z kafelka Server Managera. Łatwe tez było drążenie w głąb i wyszukiwanie pojedynczych zdarzeń dla poszczególnych komputerów.

Musimy przyznać, że Server Manager jest bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym na przejrzyste i łatwe zarządzanie dużą liczbą komputerów.

Hyper-V 3.0

Hyper-V 3.0 czyli najnowszy hiperwizor Microsoftu został wyposażony w wiele ulepszeń. Zwróciliśmy szczególną uwagę na dwa z nich.

Replikacja maszyn wirtualnych

Możliwości replikacji oferowane przez najnowsze Hyper-V jest zapewne największym dotychczasowym sukcesem Microsoftu związanym z wirtualizacją. W Hyper-V 3.0 możemy replikować maszyny wirtualne między lokalizacjami a wystarczy do tego zwykły Ethernet - jeśli środowiska, między którymi migrujemy maszyny należą do tej samej domeny. Oczywiście rozwiązanie VMware też to potrafi, ale jest to oferowane jako płatna opcja, podczas gdy w Hyper-V będzie to standardowa funkcjonalność.

Polecamy Hyper-V w Windows 8 Server - silna konkurencja dla VMware

Zdecydowanie poprawiono też interfejs - jest bardzo przejrzysty i zarządzanie sekwencją replikacji, śledzenie procesu czy ogólnego stanu systemu jest bardzo łatwe.

Hyper-V Extensible switch

Dzięki wprowadzeniu obsługi VLANów i list kontroli dostępu (ACL) dla poszczególnych portów wirtualnych przełączników, Hyper-V 3.0 jest dobrze przygotowany do pracy w architekturze multitenant (obsługa wielu użytkowników i aplikacji). Jeśli potrzebujemy obsłużyć wielu klientów na jednym hoście Hyper-V, prywatność i bezpieczeństwo każdego z nich będzie zapewnione na dużo wyższym poziomie niż było to możliwe dla Windows Server 2008 R2. Możemy też łatwo tworzyć nowe wirtualne podsieci


TOP 200