Hyper-V w Windows 8 Server - silna konkurencja dla VMware

Jeżeli weźmie się pod uwagę sam koszt, bez uwzględnienia dostępnych mechanizmów i narzędzi zarządzania, Hyper-V już teraz jest korzystniejszym produktem wirtualizacji niż VMware vSphere. Jednak pieniądze to nie jedyny czynnik decydujący o wyborze produktu do wirtualizacji i właśnie tym innym czynnikom VMware zawdzięcza wiodącą pozycję na rynku wirtualizacji.

Pojawienie się Windows 8 Server może jednak zmienić układ sił. Lepszą pozycję Hyper-V na rynku produktów wirtualizacji mogą zapewnić istotne ulepszenia jakie znalazły się w Windows 8 Server. Może nie zapewniają one lepszej funkcjonalności niż VMware, ale fakt że są dostepne w Hyper-V bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez użytkownika, z pewnością zapewni mu pozycję rozwiązania bardziej konkurencyjnego, a w niektórych przypadkach lepszego. Lista tych istotnych ulepszeń przedstawia się następująco:

Skalowalność: Obsługa do 160 procesorów logicznych w każdym hoście, z pamięcią 2 TB dla każdego hosta; 32 procesory wirtualne na każdy wirtualny system; 512 GB pamięci dla każdej maszyny wirtualnej i nowy format VHDX - to istotne ulepszenie skalowalności w Hyper-V.

Nowy format VHDX: Nowy format dysków wirtualnych dopuszcza większe rozmiary bloków (do16TB, z 2TB dla plików formatu VHD).

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Zobacz też: Nowości w Windows Server 8

Ulepszenia w pamięciach masowych: Są to nowości w wirtualnym Fibre Channel dla maszyn wirtualnych. Klastry mogą być łączone z pamięciami SAN przez HBA (Host Bus Adapter) hosta fizycznego i istnieje możliwość utworzenia do czterech wirtualnych HBA na każdą maszynę wirtualną. Nowy mechanizm Storage Live Migration pozwala na przemieszczanie wirtualnych dysków pomiędzy różnymi typami pamięci masowej (NAS, DAS, SAN), w celu uzyskania dodatkowej przestrzeni dyskowej, bez utraty ciągłości działania ze strony użytkownika.

Ulepszenia w pracy sieciowej: Hyper-V w Windows 8 Server oferuje nowy przełącznik wirtualny, który umożliwia pracę przełączników firm trzecich z siecią Windows 8 Server. Aktualne rozwiązania VMware pozwalają jedynie na współpracę z przełącznikami Cisco. Dodano także możliwość grupowania kart sieciowych w celu tworzenia łączy zagregowanych. (VMware obsługuje łączenie kart sieciowych już od jakiegoś czasu).

Zobacz też: Cisco ułatwi zarządzanie wirtualną siecią w Windows Server 8

Ulepszona migracja maszyn wirtualnych: W Windows 8 Server nie trzeba mieć klastrowej konfiguracji Hyper-V, aby migrować maszyny wirtualne miedzy serwerami. Obecna wersja Hyper-V pozwala na przenoszenie maszyny wirtualnej z jednego serwera na inny jedynie wtedy, gdy oba są w tej samym CSV (Clustered Share Volume). Nowa wersja pozwala na przemieszczenie maszyny wirtualnej z jednego serwera na inny bez używania pamięci współdzielonej - można do tego użyć pamięci lokalnej każdego systemu i migrować korzystając tylko z Ethernetu, tak więc Hyper-V nie wymaga SAN dla tego procesu, a maszyny wirtualne mogą być przechowywane na serwerach plików. Trzeba pamiętać, że migracja na żywo nie jest zamienną opcją zapewniania wysokiej dostępności (HA) - pozwala na wykonywanie planowanych działań, a nie na obchodzenie uszkodzeń. (VMware ma produkt zapewniający podobną funkcjonalność, ale za dodatkową opłatą - vSphere Storage Appliance).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200