Testujemy Windows Server 2012 beta

Zamiast tego wielu administratorów chętnie skorzystało by po prostu z dobrze znanego, prostego i funkcjonalnego menu start rozwijając je i wpisując polecenie w pole "run", bądź wybierając potrzebną aplikację z listy.

Polecamy Nowości w Windows Server 2012

Mamy jednak dobrą wiadomość - wciąż działają skróty klawiaturowe i w celu uruchomienia aplikacji której nazwę znamy możemy po prostu z nich skorzystać (np. edytor rejestru można otworzyć wciskając klawisze Windows i R a następnie w okienko "run" wpisując regedit).

Musimy jednak przyznać, że większość zadań związanych z zarządzaniem Windows Server 2012 można zrealizować z poziomu aplikacji Server Manager, która jest bardzo czytelna i intuicyjna.

Server Manager - centrum dowodzenia serwerami

Aplikacja Server Manager jest faktycznie swoistym centrum dowodzenia nie tylko naszym serwerem Windows 8, ale także innymi serwerami (i stacjami roboczymi) w sieci. Bezpośrednio po zainstalowaniu systemu widzimy listę zadań, które należy wykonać, by skonfigurować nasz serwer do pracy w środowisku produkcyjnym.

Testujemy Windows Server 2012 beta

Server Manager - lista zadań potrzebnych do skonfigurowania serwera jest bardzo przejrzysta

Jedną z korzyści, jakie oferuje Server Manager, jest możliwość tworzenia grup serwerów, które już istnieją w naszej sieci, i zarządzanie nimi z jednego miejsca. Możemy je wyszukiwać w Active Directory, DNS, bądź po prostu importować listę serwerów z pliku tekstowego.

Testujemy Windows Server 2012 beta

Wybieramy komputery z domeny AD do nowej grupy

Stworzenie nowej grupy serwerów pozwala na zarządzanie zadaniami dla serwerów o podobnych rolach czy atrybutach. Na przykład możemy stworzyć grupę serwerów z usługą IIS, DNS, serwerów baz danych, plików itp. Możemy też łatwo docierać do szczegółowych informacji o nich.


TOP 200