Sieci domowe (cz. IV) - Sieci bezprzewodowe

Jak już wspomniano, o niezawodność transferu danych dba warstwa niska. Kiedy strumień światła podczerwonego zostanie przerwany w chwili ustawienia jakiejś przeszkody, np. książki, IrLAP może powiadomić o zaistniałym problemie wyższe warstwy, które zajmą się jego rozwiązaniem. W konsekwencji użytkownik zostanie powiadomiony o kłopotach w taki sposób, aby mógł przedsięwziąć odpowiednie środki - w tym przypadku przesunąć lub zabrać książkę. Wszystko to odbywa się bez przerwania połączenia i utraty transmitowanych danych. A oto kilka charakterystyk związanych z warstwą IrLAP:

  • Łącze punkt-punkt. Wszystkie połączenia należą do typu "jeden do jednego", np. komputer osobisty z drukarką. Typowa odległość wynosi 1 m, chociaż dostępne są już wersje zapewniające 10 m i więcej. Nie jest to protokół typowo stosowany w sieciach lokalnych, gdzie wielu nadawców transmituje do kilku odbiorców.

  • Półdupleks. W określonym czasie światło podczerwone, a więc i dane, transmituje się w jednym kierunku. Jednak w sytuacjach, w których czas transmisji nie jest czynnikiem kluczowym, może się zdarzyć "symulowanie" transmisji dupleksowej.

  • Kąt transmisji jest dosyć wąski - 15° w stosunku do osi symetrii. W ten sposób minimalizuje się interferencje z innymi urządzeniami.

  • Interferencje. IrLAP musi uporać się z zakłóceniami, których źródłem mogą być jarzeniówki, promienie słoneczne, a także inne urządzenia transmitujące na falach podczerwonych.

  • Brak detekcji kolizji. Twórcy technologii nie uwzględnili wykrywania kolizji. W takiej sytuacji oprogramowanie musi radzić sobie z przypadkami, w których błędy, spowodowane kolizją, powodują utratę danych.

    Połączenie LAP łączy trochę przestarzała relacja master-slave z różnym poziomem odpowiedzialności. Urządzeniami nadrzędnymi (master) mogą być komputery osobiste lub PDA, podrzędnymi (slave) urządzenia peryferyjne. Jednak w połączeniu, gdy jedno urządzenie jest nadrzędne, a drugie podrzędne, to drugie może mieć stos protokołów dla urządzenia zarówno podrzędnego, jak i nadrzędnego - wiele urządzeń nadrzędnych może pełnić funkcje urządzenia podrzędnego.

    Każde urządzenie IrDA dysponuje tablicą usług i protokołów dostępnych w danej chwili. Norma przewiduje dwa podstawowe stany funkcjonowania IrLAP: NDM (Normal Disconnect Mode) i NRM (Normal Response Mode).

    NDM

    NDM jest domyślnym stanem rozłączonego urządzenia. Urządzenia w tym stanie badają zajętość medium przed transmisją. Jeśli nie została wykryta żadna aktywność innego urządzenia przez okres dłuższy niż 500 ms, to wtedy medium jest postrzegane jako zdolne do ustanowienia połączenia. Ważnym aspektem NDM są jego reguły komunikacji. Klasyczny problem do rozwiązania polega na takim skonfigurowaniu połączenia, żeby obydwie strony miały takie same parametry komunikacyjne. Może on się okazać szczególnie trudny, kiedy urządzeniu brakuje interfejsu użytkownika, niezbędnego przy ustawianiu lub przeglądaniu parametrów komunikacyjnych. Wspomniane kłopoty nie występują w systemach IrDA, gdzie cała NDM używa konkretnych parametrów łącza. Podczas procesów łączenia dwie strony wymieniają informacje i szukają parametrów najlepszych dla każdej z nich.

    NRM

    NRM jest trybem funkcjonowania połączonych urządzeń. Kiedy obydwie strony prowadzą dialog, opierając się na wynegocjowanych w trakcie stanu NDM parametrów komunikacyjnych, wyższe warstwy stosu używają normalnych ramek poleceń i odpowiedzi do wymieniania informacji.

    Urządzenia nie potrzebują wszystkich usług zdefiniowanych w specyfikacji IrLAP. Dlatego określono pewne minimalne wymagania. Do najważniejszych należą: detekcja urządzenia, negocjowanie najlepszych parametrów komunikacyjnych dla obydwu stron i dokonanie połączenia, wysyłanie danych i wreszcie rozłączanie - zamykanie sesji i powrót do stanu NDM, oznaczającego gotowość do nowego połączenia.

    Zarządzanie łączem

    Warstwa IrLMP, na której spoczywa odpowiedzialność za nadzorowanie łącza, zapewnia następujące funkcje:

  • Multipleksowanie: LMP umożliwia funkcjonowanie w jednym łączu IrLAP wielu klientów IrLMP.

  • Detekcję, którą cechuje rozwiązywanie konfliktów adresów. Stosuje się ją wtedy, gdy np. dwa urządzenia mają ten sam adres IrLAP. LMP arbitralnie nakazuje zmianę adresów i wygenerowanie nowych.


  • TOP 200