Serwery x86... a może platforma ARM?

Nowe generacje układów x86

Najnowsze serie procesorów serwerowych wprowadzone przez Intela to 4-rdzeniowe Xeon E3-1200 V2 oraz 8-rdzeniowe Xeon E5-4600. Prawie jednocześnie AMD zaprezentowało nowe 16-rdzeniowe układy Opteron 6284.

Procesory Xeon E3-1200 V2 są pierwszymi 4-rdzeniowymi układami serwerowymi opartymi na mikroarchitekturze Ivy Bridge, przeznaczonymi dla mikroserwerów - jednoprocesorowych komputerów o niskim poborze mocy, znajdujących zastosowanie głównie do obsługi aplikacji webowych. Są wytwarzane przy wykorzystaniu najnowszego 22-nanometrowego procesu produkcyjnego oraz technologii 3D. Natomiast Xeon E5-4600 (architektura Sandy Bridge) to układy dla 4-procesorowych serwerów klasy średniej. Nowe procesory zostały wyposażone w kontroler do obsługi interfejsu PCI-Express 3.0. Obecnie praktycznie wszyscy producenci komputerów wprowadzili do oferty modele wykorzystujące te układy.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Warto zwrócić uwagę, że procesory Xeon E3-1200 V2 zostały zaprojektowane specjalnie do zastosowań w tzw. mikroserwerach, względnie nowej kategorii komputerów, która dopiero zaczyna się rozwijać. Ich architektura wykorzystuje niektóre elementy rozwiązań stosowanych w systemach kasetowych (współdzielenie zasilania i pamięci), ale w praktyce jest to zminiaturyzowana wersja klasycznych rozwiązań stelażowych, umożliwiająca zwiększenie gęstości upakowania i możliwości skalowania systemu oraz zmniejszenie zużycia energii. "To bardzo interesujący, nowy segment rynku serwerów" - powiedział Paul Otellini, prezes Intela, choć obecnie ma niewielki, kilkuprocentowy udział. Można jednak oczekiwać, że popularność mikroserwerów będzie się zwiększała wraz ze wzrostem zapotrzebowania w centrach danych na serwery obsługujące aplikacje webowe i systemy cloud computing.

Według Della, który wprowadził mikroserwery PowerEdge C5220 z Xeon E3, mają one o 53% większą wydajność niż starsze modele z układami Xeon Sandy

Bridge, a pobór mocy został zmniejszony z 20 do 17 watów (zależnie od modelu procesory zużywają 17-45 W). Natomiast, według pomiarów prezentowanych przez Intel, w niektórych zastosowaniach można osiągnąć nawet 3,6 razy większą moc przetwarzania w przeliczeniu na szafę stelażową.

Z kolei kasetowy serwer Dell PowerEdge M820 z procesorem Xeon E5-4600 ma o 50% zwiększoną liczbę gniazd dla modułów DRAM i umożliwia instalację do 1,5 TB pamięci. A model stelażowy PowerEdge R820 o wysokości 2U, jak zapewnia producent, ma o 43% większą wydajność przy tym samym poborze mocy, co jego starsze wersje R710, a liczba obsługiwanych maszyn wirtualnych została zwiększona z 6 do 32.

Serwery x86... a może platforma ARM?

Procesory Opteron mają obecnie największą liczbę zintegrowanych rdzeni wśród dostępnych na rynku układów x86. Umożliwia to m.in. względnie łatwe uruchamianie dużej liczby maszyn wirtualnych.

Natomiast najnowsze 16-rdzeniowe procesory AMD Opteron 6284SE i 6278 zostały zaprojektowane przede wszystkim pod kątem zwiększenia mocy przetwarzania i zastosowań w serwerach przeznaczonych do aplikacji wymagających wysokiej wydajności, takich jak bazy danych. W porównaniu do starszych modeli maksymalna częstotliwość ich pracy została zwiększona z 2,6 GHz do 2,7 GHz przy utrzymaniu poboru mocy na poziomie 140 W (6284SE) i 115 W (6278). Procesory te nie obsługują jednak najnowszej wersji interfejsu PCIe 3.0. Jak wyjaśniają przedstawiciele AMD, obecnie nie widać jeszcze popytu i potrzeby stosowania takiego rozwiązania w standardowych centrach danych, choć przyznają, że znajduje ono uzasadnienie w systemach HPC (High-Performance Computing). Kontrolery PCIe 3.0 AMD planuje wprowadzić w kolejnych wersjach układów Opteron.

Procesory Opteron mają obecnie największą liczbę zintegrowanych rdzeni wśród dostępnych na rynku układów x86. Umożliwia to m.in. względnie łatwe uruchamianie dużej liczby maszyn wirtualnych. Nowe modele Opteron są instalowane m.in. w serwerach HP ProLiant i Dell PowerEdge. Wprowadzone przez HP kasetowe serwery ProLiant BL465c Gen8 z 16-rdzeniowymi procesorami Opteron umożliwiają instalację ponad 2000 rdzeni w standardowej szafie stelażowej. Jest to wynik niewiele ustępujący gęstości, którą można uzyskać przy wykorzystaniu serwerów z układami ARM lub Atom.


TOP 200