Serwery przyszłości

Podobnie można potraktować ideę wykorzystania układów ARM, Tilera lub Atom w serwerach. Choć ARM lub Atom są wytwarzane na skalę masową i mają określoną architekturę, to korzystające z niej serwery nie są, przynajmniej na razie, komputerami uniwersalnymi, lecz przeznaczonymi do specjalizowanych zastosowań. IBM już od lat udostępnia współpracującym z nim firmom partnerskim informacje o architekturze układów Power i umożliwia ich modyfikację właśnie pod kątem specjalizowanych zastosowań.

Procesor dopasowany do aplikacji

Intel zamierza rozwijać produkcję procesorów o konstrukcjach dostosowanych do wymagań dużych odbiorców. Jak mówią przedstawiciele firmy, jest to trend widoczny już od pewnego czasu – coraz więcej dużych korporacji, mających w swoich centrach danych tysiące lub dziesiątki tysięcy serwerów, decyduje się na samodzielne ich projektowanie i produkcję sprzętu na własne potrzeby. W ten sposób mogą one dopasować konstrukcję do specyficznych wymagań i zminimalizować koszty. W 2012 roku Intel miał 18 klientów, którzy życzyli sobie przystosowania standardowych procesorów serwerowych Xeon do ich wymagań.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Firmy dysponujące ogromnymi centrami danych, jak Facebook lub Google, już od dawna same projektują serwery i zlecają ich produkcję dostawcom takim jak Quanta. Komputery te nie zawierają elementów nadmiarowych i niepotrzebnych z punktu widzenia ich zastosowań, co umożliwia minimalizację kosztów. Jednocześnie warto zauważyć, że to właśnie Facebook i Google już eksperymentują i testują serwery z procesorami ARM i Tilera.

Serwery przyszłości

We wrześniu 2013 roku IBM zaprezentował

nowe modele komputerów mainframe zEnterprise BC12

„Mamy klientów o specjalnych wymaganiach dotyczących zmniejszenia poboru mocy. Modyfikując częstotliwość taktowania, liczbę rdzeni i inne elementy układu, budujemy dla nich odpowiednie wersje procesorów zgodne z zamówionymi parametrami” – twierdzi Diane Bryant, wiceprezes i dyrektor Intel Datacenter and Connected Systems Group. Na przykład centra danych niektórych firm są wyposażone w nowoczesny, elastyczny system chłodzenia, pozwalający na zwiększenie częstotliwości taktowania procesorów powyżej wartości nominalnych i w ten sposób zwiększenie mocy przetwarzania serwerów.

Z reguły klienci dostarczają informacji o używanych aplikacjach, rodzaju akceleratorów, które mogłyby zwiększyć wydajność serwerów, oraz ogólnych założeniach dotyczących planowanej wydajności i zużycia energii przez system. Na tej podstawie inżynierowie Intela przygotowują projekt modyfikacji standardowych procesorów i wspomagających układów scalonych umożliwiający osiągnięcie założonych celów. Czasami klienci mają bardzo specyficzne wymagania. „Jedna z firm dostarczająca usługi w chmurze zwróciła się z propozycją zoptymalizowania procesorów tak, aby maksymalnie efektywnie obsługiwały tylko jedną aplikację, która działa na tysiącach serwerów” - mówi Bryant.


TOP 200