Serwery Linux klasy korporacyjnej

Firmy i instytucje publiczne są skłonne do wdrażania swoich krytycznych aplikacji na bazie rozwiązań linuksowych, ale oczekują od dostawców oprogramowania długoterminowego wsparcia technicznego i produktowego, a także scentralizowanych narzędzi do zarządzania systemami w środowisku fizycznym, wirtualnym i w chmurze. O tych klientów walczą między sobą Red Hat, SUSE, Canonical (ze swoim Ubuntu) oraz Mandriva.

Na rynku komercyjnych dystrybucji Linuksa dla serwerów mamy dwóch znaczących graczy –Red Hat z systemem Red Hat Enterprise Linux (RHEL) oraz SUSE, oferujący klientom biznesowym SUSE Linux Enterprise Server (SLES). Obie firmy zaangażowane są w rozwój darmowych dystrybucji. W przypadku Red Hata jest to projekt Fedora, natomiast SUSE sponsoruje rozwój systemu openSUSE. „Otwarte” dystrybucje stanowią poligon doświadczalny dla technologii i aplikacji, które trafiają później do komercyjnych wydań Linuksa.

Do tego elitarnego grona próbuje dołączyć firma Canonical – wydawca i sponsor dystrybucji Ubuntu. Systemy Red Hat i SUSE oferowane są w modelu płatnej subskrypcji, podczas gdy Ubuntu w wersji dla stacji roboczych i serwerów jest w pełni darmowy. Canonical zarabia na usługach wsparcia dostarczanych w ramach pakietu usług Ubuntu Advantage. Obejmuje wsparcie techniczne dla systemu, ochronę prawną w ramach programu Ubuntu Assurance dla użytkowników wolnego oprogramowania i dostęp do scentralizowanego narzędzia zarządzania Landscape świadczonego w modelu hostowanym.

Zobacz również:

  • AWS ogłasza ogólną dostępność Amazon Security Lake
  • Centra danych: zrównoważony rozwój staje się normą
  • Nvidia zaprezentowała nowy układ scalony Grace Hopper napędzający superkomputer DGX GH200 AI

Z kolei Mandriva Business Server (MBS) to kompletne rozwiązanie serwerowe przeznaczone dla rynku MŚP. Oprogramowanie to jest ciekawą alternatywą dla Microsoft Windows Small Business Server, wypełniając lukę między dystrybucjami klasy korporacyjnej (Red Hat, SUSE), a darmowymi systemami Linux rozwijanymi przez wolontariuszy i społeczność open source. MBS pozwala w kilkadziesiąt minut uruchomić w pełni funkcjonalny wstępnie skonfigurowany serwer internetowy lub intranetowy dla grupy roboczej lub oddziału firmy. Całość objęta jest systemem aktualizacji oraz wsparciem technicznym świadczonym przez inżynierów Mandriva.

Linux w wersji komercyjnej

Rynek komercyjnych rozwiązań oferowanych na bazie systemu Linux i oprogramowania open source jest rynkiem trudnym i bardzo specyficznym. Fakt, że sam system, biblioteki i aplikacje są darmowe, wymusił na dostawcach wybór innego modelu komercjalizacji oferowanych przez siebie produktów i usług. Za co więc płacimy wybierając płatną wersję systemu Linux dla serwerów?

Subskrypcja na oprogramowanie obejmuje gwarancje prawne i dostęp do aktualizacji bezpieczeństwa oraz tych, które usuwają błędy w oprogramowaniu, ale już niekoniecznie aktualizacji oprogramowania do nowszych wersji. W ramach pakietu usług świadczona jest pomoc techniczna dla danego produktu lub grupy rozwiązań na ściśle określonych zasadach i poziomie wsparcia.

Dostawca dba, aby jego system był w pełni zgodny z dostępnym na rynku sprzętem różnych producentów (np. IBM, Dell, HP) oraz używanym przez użytkowników oprogramowaniem (SAP). W tym celu stosuje się certyfikację systemu i sterowników pod kątem zgodności z rozwiązaniami oferowanymi przez zewnętrznych dostawców.

W cenie subskrypcji otrzymuje się również dostęp do narzędzi, które umożliwiają scentralizowane zarządzanie systemami w środowisku fizycznym, zwirtualizowanym i w chmurze. Red Hat oferuje narzędzia zarządzania udostępniane w ramach platformy Red Hat Satellite, natomiast Mandriva – Pulse 2 – rozwiązanie przeznaczone do administrowania i monitorowania środowiskiem IT w organizacji z funkcją inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Oferta SUSE obejmuje dwa komplementarne produkty – SUSE Manager oraz SUSE Studio, o których piszemy szerzej w dalszej części tego artykułu. Wszystkie te rozwiązania mogą stanowić alternatywę dla systemów budowanych na podstawie technologii Microsoft i narzędzia System Center.

Komercyjne dystrybucje Linuksa dla serwerów, takie jak SUSE i Red Hat, upraszczają wdrażanie systemów w złożonych konfiguracjach, jak klastry wydajnościowe, klastry wysokiej dostępności oraz w prywatnych i publicznych chmurach obliczeniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200