Serwery Linux klasy korporacyjnej

Pięć lat wsparcia

Wieloletni cykl życia systemów IT wymusza na firmach i korporacjach poszukiwania produktów objętych długoterminowym wsparciem producenta. Wsparcie to obejmuje dostęp do aktualizacji oprogramowania i łatek bezpieczeństwa, możliwość uzyskania pomocy technicznej oraz integratorskiej, a także ochronę prawną przed ewentualnymi roszczeniami firm trzecich, związanymi z naruszeniem patentów i innych własności intelektualnych w używanym oprogramowaniu.

Serwery Linux klasy korporacyjnej

Mandriva Server Setup to prosty kreator obsługiwany przez przeglądarkę, który pozwala wstępnie skonfigurować serwer do pracy oraz zainstalować wymagane komponenty i usługi systemu

Cykl życia komercyjnych dystrybucji Linuksa dla serwerów wynosi zwykle od 4 do 5 lat, podczas gdy podstawowe wsparcie dla systemów dla stacji roboczych trwa rok plus 6–18 kolejnych miesięcy, w których wydawane są łatki usuwające krytyczne luki bezpieczeństwa. Mandriva Business Server 1 objęta jest pięcioletnim okresem wsparcia produktowego. Mandriva deklaruje, że będzie dostarczać łatki bezpieczeństwa oraz aktualizacje usuwające błędy w oprogramowaniu do lutego 2018 roku.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Kolejne wersje systemu Ubuntu Desktop oraz Ubuntu Server wydawane są co sześć miesięcy, przy czym łatki bezpieczeństwa publikowane są przez najmniej dziewięć miesięcy. Taki cykl wydawniczy gwarantuje użytkownikom dostęp do najnowszych wersji oprogramowania, ale nie spełnia wymagań przedsiębiorstw w zakresie długoterminowego wsparcia używanych przez nich systemów.

Lukę tę wypełniają, wydawane co dwa lata, edycje LTS (Long Term Support). Począwszy od wersji Ubuntu 12.04, edycje dla stacji roboczych (Desktop) i serwerów (Server) oznaczone jako LTS, objęte są pięcioletnim rozszerzonym wsparciem produktowym świadczonym przez Canonical.

Linux dla SAP

Red Hat Enterprise Linux for SAP Business Applications to kompletna platforma systemowa do wdrażania aplikacji SAP, przeznaczona dla przedsiębiorstw chcących przenosić swoje zasoby IT z przestarzałych systemów UNIX na Linuksa. Częścią tego rozwiązania jest połączone wsparcie techniczne świadczone przez inżynierów Red Hat i SAP, które w założeniu ma przyspieszyć czas reakcji i rozwiązywania problemów, a także uprościć komunikację z klientami.

SUSE to drugi obok Red Hat dostawca oprogramowania, który próbuje przyciągnąć klientów wdrażających i przenoszących swoje aplikacje biznesowe SAP i rozwiązań SAP HANA do platformy serwerowej Linux. Z danych prezentowanych przez SUSE wynika, że przeniesienie systemów SAP z UNIX do Linux pozwala ograniczyć całkowity koszt posiadania systemu (TCO) nawet o 70–80% przy 60-proc. wzroście wydajności. SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications dostarcza zestaw narzędzi i przepływów pracy, które automatyzują proces wdrażania SAP w organizacji. Kreator instalacji umożliwia nienadzorowane instalowanie aplikacji SAP na bazie systemu SLES. System SUSE został certyfikowany przez inżynierów SAP. Wszystkie wydawane łatki i aktualizacje są testowane pod kątem zgodności z rozwiązaniami SAP.


TOP 200