Serwery Linux klasy korporacyjnej

SUSE Studio

SUSE Studio to aplikacja webowa przeznaczona do tworzenia i testowania obrazów systemu SUSE Linux Enterprise Server do uruchamiania własnych aplikacji i serwerów. Kreator obrazu, na podstawie predefiniowanych szablonów systemu SLES pomaga w przygotowaniu środowiska (systemu) uruchomieniowego. Użytkownik może zdefiniować listę pakietów, bibliotek i aplikacji, które zostaną uwzględnione w tworzonej dystrybucji, jak również samodzielnie dostosować konfigurację systemu do własnych potrzeb.

Tak przygotowane obrazy systemu mogą być zapisywane na dysku twardym, pamięci Flash lub płycie DVD (format ISO), eksportowane do postaci maszyny wirtualnej VMware, VirtualBox, Xen, KVM czy OVF, a nawet wdrażane w chmurze Amazon EC2.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Ubuntu

Ubuntu to według serwisu distrowatch.com trzecia najpopularniejsza dystrybucja Linuksa na świecie. System wywodzi się z cenionego w środowisku Debiana, choć hołduje nieco innym założeniom. Tym, co wyróżnia Ubuntu jest szybszy cykl wydawniczy, większa prostota użycia i integracja poszczególnych narzędzi oraz wsparcie komercyjne świadczone przez firmę Canonical. Ta, w ramach pakietu Ubuntu Advantage, oferuje scentralizowane narzędzie zarządzania Landscape.

Serwery Linux klasy korporacyjnej

Na etapie instalacji systemu SUSE Enterprise Server możemy wskazać bazowy scenariusz wdrożenia. SUSE może być wdrażane na fizycznym serwerze, maszynie wirtualnej lub jako host wirtualizacji

Landscape udostępnia funkcje inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania, monitorowania stanu infrastruktury IT w czasie rzeczywistym (z opcją powiadomień), a także scentralizowane mechanizmy zarządzania systemami Linux, w tym narzędzia automatycznego dostarczania aktualizacji i łatek bezpieczeństwa dla farmy serwerów fizycznych, wirtualnych i w chmurze. Narzędzie to pozwala na definiowanie przepływów zadań, aby mieć pewność, że żadne aktualizacje krytycznych aplikacji nie zostaną pominięte. W przypadku problemów, Landscape umożliwia wycofanie uaktualnienia do wcześniej zainstalowanej wersji. Landscape ma wbudowane mechanizmy dostarczania systemu i oprogramowania dla stacji roboczych i serwerów na podstawie predefiniowanych szablonów (wzorców) oraz wdrażania nowych węzłów dla infrastruktury chmury prywatnej.

Panel Landspace pozwala na automatyzację zadań związanych z zarządzaniem środowiskiem informatycznym w organizacji m.in. przez stworzenie centralnego repozytorium oprogramowania, możliwość zarządzania różnymi profilami maszyn oraz delegowania uprawnień do systemów. Ma wbudowane funkcje audytowania dostępu do zasobów przez pracowników. Funkcje monitorowania systemów obejmują m.in. tworzenie list aktywnych procesów oraz zbieranie danych na temat środowiska pracy i obciążenia systemu. Istnieje możliwość śledzenia trendów na podstawie zebranych danych historycznych.

Mandriva Business Server

Mandriva Business Server (MBS) to kolejna, po Mandriva Enterprise Server 5, dystrybucja Linuksa dla serwerów, wydawana przez firmę Mandriva. Ta wersja systemu stanowi ewolucję pomysłów oraz rozwiązań rozwijanych przez 15 lat obecności Mandriva (wcześniej Mandrakelinux) na rynku. Na obecny kształt systemu istotny wpływ miało szereg przejęć spółek o podobnym profilu działania, jakich Mandriva dokonała w ciągu ostatnich kilku lat.


TOP 200