Rozwiązania Business Intelligence pod lupą specjalistów

Eksperci technologiczni skupieni wokół społeczności internetowej IT Central Station dokonali przeglądu wiodących narzędzi Business Intelligence, podkreślając zalety i wady takich rozwiązań, jak Tableau, QlikView, MicroStrategy i Oracle OBIEE.

Do najważniejszych kryteriów zakupu w przypadku narzędzi Business Intelligence należą: skalowalność i wydajność, funkcjonalność i użyteczność, prostota tworzenia nowych rozwiązań oraz możliwości personalizacji w oparciu o technologie mobilne lub technologie przetwarzania w chmurze. Skuteczność tych narzędzi polega na gwarantowaniu dostępu do różnorodnych źródeł danych i możliwości wykonywania operacji wszystkim użytkownikom – zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – w oparciu o jednolitą platformę. Dodatkowy atutem jest doskonała integracja z innymi systemami (np. CRM, ERP).

Zgodnie z rankingami tworzonymi przez użytkowników biznesowych skupionych wokół społeczności internetowej IT Central Station, najważniejszymi rozwiązaniami Business Intelligence dostępnymi obecnie na rynku są: Tableau, QlikView, MicroStrategy i Oracle OBIEE.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI

Jak użytkownicy faktycznie postrzegają te rozwiązania? Jakie są ich ulubione funkcje? Które funkcje warto doskonalić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Tableau

Zalety

Duże zbiory danych opracowujemy zwykle w narzędziu Tableau ze względu na łatwy dostęp do danych z platformy Oracle i prostsze zarządzanie ogromną ilością informacji niż ma to miejsce w pliku Excel. Wysoką jakość wizualizacji danych w tworzonych przez nas raportach doceniają natomiast nasi dyrektorzy.

— Luiz F., specjalista ds. planowania w spółce telekomunikacyjnej

Największą zaletą narzędzia Tableau jest niewątpliwie elastyczność danych.

— Meghan B., analityk finansowy w spółce działającej w sektorze ochrony zdrowia

Kluczowym powodem, dla którego niezmiennie korzystam z narzędzia Tableau jest możliwość łącznego korzystania z różnych źródeł danych i ich automatycznego wyświetlania w dowolnym formacie graficznym. Rynek oferuje, co prawa, wiele innych rozwiązań, jak chociażby Report Builder lub Crystal Reports, ale Tableau jest pierwszym narzędziem umożliwiającym tak wszechstronną integrację danych i ich prezentację w przystępnej, przyjemnej dla oka formie.

— Jered M., analityk ds. Business Intelligence na uczelni wyższej

Ewentualne usprawnienia

Zwiększenie liczby wizualizacji oraz udostępnienie różnych formatów wyświetlania, np. w prostej formie lub w postaci tablicy, zamiast funkcji indywidualnego projektowania wizualizacji – nie są to jednak priorytetowe poprawki.

— BIExpert221, specjalista ds. Business Intelligence w spółce finansowej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200