Rękawica i panel dotykowy

Pracownicy wydziału blacharni w Igloo mają wgląd zarówno w projekty tworzonych urządzeń, jak i dane z systemu MRP/ERP. To pozwala łatwiej zapanować nad produkcją ponad 800 produktów dostępnych w ok. 1 mln wersji.

Wróć do sekcji Lider informatyki W przypadku Zakładu Elektromechaniki Chłodniczej Igloo informatyzacja jest jednym z kluczowych elementów pozwalających na zwiększenie przewagi nad konkurencją, dlatego firma od początku inwestuje w rozwiązania informatyczne. "Jako jedni z pierwszych w branży zainwestowaliśmy w systemy wspomagające dział konstrukcyjny i technologiczny, i to od razu z dużym rozmachem" - opowiada z uśmiechem Mateusz Kierepka, CIO w Igloo. Aktualnie dział konstrukcyjny to dziewięć osób pracujących w oparciu o oprogramowanie i dwóch technologów pracujących zarówno przy użyciu tego programu, jak i aplikacji firm MasterNEST i Trumpf.

Informatyka w dziale projektowym...

Ujednolicenie systemów stosowanych w dziale konstrukcyjnym pozwoliło Igloo na lepsze zarządzanie całym rozwiązaniem oraz jego współpracą z systemem i innymi, stosowanymi rozwiązaniami. "Piszemy własne aplikacje, które wspomagają nasz system wspomagający zarządzanie, aplikacje CAD/CAM oraz te, sterujące maszynami na liniach produkcyjnych" - dodaje. Jedną z nich jest system Inventor, który - poprzez ProductStream - pozwala na pełne zarządzanie strukturą produktów i listą części. Dane te są importowane do systemu Microsoft AX. Jednocześnie - wspólnie z partnerami zewnętrznymi - wdrażane są rozwiązania, które spowodują, że ProductStream automatycznie - bez udziału człowieka - będzie przenosił dane do systemu finansowo-księgowego. "Należy dodać, że systemy CAD/CAM, które posiadamy, pozwalają na szybką, cyfrową obróbkę materiałów przy minimalnej ingerencji człowieka, zarówno w przypadku obróbki laserowej, jak i gięcia elementów" - wyjaśnia Mateusz Kierepka.

Lista projektów, które są prowadzone wspólnie z innymi działami jest bardzo duża. Często wychodzą one od nas, jako głównego działu promującego nowatorskie rozwiązania.

Mateusz Kierepka, CIO w Zakładzie Elektromechaniki Chłodniczej Igloo

W Zakładzie Elektromechaniki Chłodniczej Igloo prowadzona jest tzw. produkcja jednostkowa. Do tej pory stworzono tam ponad milion różnych wersji sprzedawanych produktów. Konieczna więc była integracja wszystkich rozwiązań. "Nie zawsze indywidualna oferta kończy się zakupem. Mimo to, gdyby nie było tak dużej integracji, to powstawałyby dziesiątki problemów. Jeszcze niedawno każdy z działów - blacharnia, dział projektowy, dział sprzedaży - inaczej opisywał tę samą część. Wcześniej zdarzało się więc, że klient dostawał nie do końca to, co zamówił" - wspomina Mateusz Kierepka. Przejście na jedną platformę i wspólne nazewnictwo około 800 produktów i ich konfiguracji to był jeden z pierwszych - i to dość trudnych - projektów, którego się podjął po objęciu stanowiska CIO w Igloo.


TOP 200