Rękawica i panel dotykowy

Najważniejszym podprojektem wdrożenia Microsoft AX 2009 jest rozbudowa modułu B2B. Ma on docelowo połączyć Igloo z dealerami, klientami i kontrahentami dostarczającymi materiały. Każda z tych grup będzie miała inne możliwości i sposoby współpracy z firmą. Największy dostęp do informacji otrzymają dealerzy. Będą mogli - za pomocą przeglądarki - zarządzać własnymi zamówieniami oraz wykonywać pełną wizualizację sklepu dla klienta. Drugą grupą będą kontrahenci, którzy otrzymają dostęp do stanów zapotrzebowania na materiały. Firma rozważa wprowadzenie systemu powiadamiania za pomocą SMS o stanach magazynowych, w tym przekroczeniu tzw. progów minimalnych.

Klienci zaś będą mogli zaprojektować na stronie Igloo nie tylko swoje urządzenie chłodnicze, ale i całe wnętrze sklepu. Każdy z klientów otrzyma narzędzie do projektowania w 3D. To kolejny podprojekt wdrożenia systemu ERP. Docelowo klienci otrzymają także możliwość zarządzania kontaktami z serwisem. Wdrożenie tego modułu jest jednak opóźnione o parę miesięcy w stosunku do projektu B2B z przyczyn logistycznych.

Specyficzna elektronika

Igloo opracowuje własne kontrolery pracy urządzeń chłodniczych. W tym celu dział elektroniki firmy został wydzielony jako osobna spółka - Miloo Elektronics. Powstają tam programy pisane bezpośrednio na procesory o niskim poborze prądu. Co ciekawe, dział IT Igloo także pomaga w pracach badawczo-rozwojowych. Obecnie firma pracuje m.in. nad implementacją technologii Microsoft .NET Microframework w swoich urządzeniach. Dzięki temu znacząco ma się uprościć proces tworzenia nowych rozwiązań tzw. niskiego poziomu. Igloo pracuje też nad takimi projektami, jak zastosowanie paneli LCD w urządzeniach chłodniczych czy wprowadzenie do nich nowoczesnych sprężarek stosowanych obecnie jedynie przez agencję NASA. Nie wykorzystują one do chłodzenia szkodliwych gazów, a jednocześnie mają bardzo niskie zużycie prądu. Jeśli firma podpisze umowę z ich japońskim producentem, będzie pierwszym w Europie producentem urządzeń chłodniczych, który je zastosuje. Zakład Igloo wprowadził też niedawno w urządzeniach moduł do transmisji danych. Jednym z celów tego projektu było sprostanie wymogom normy HACCP i rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wymagały one ciągłej rejestracji i przechowywania informacji o temperaturze w urządzeniu chłodniczym. Pierwsze rozwiązania pozwalały jedynie na rejestrację i odczyt danych tylko za pomocą lokalnie podłączonych komputerów. Obecnie zakład pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na przesył danych bezprzewodowo. Dodanie modułu transmisji to nie tylko wymogi urzędowe. Także klienci chcą mieć ciągłą informację o stanie urządzenia przechowującego produkty, których wartość często kilkukrotnie przekracza jego wartość. Niedługo pojawić się też mają tzw. gadające lodówki. Mają dostarczać nie tylko informacji o temperaturze, ale także ilości i stanie przechowywanych produktów w urządzeniu chłodzącym.


TOP 200