Red Hat kontra UnitedLinux

Serwery w akcji

Red Hat kontra UnitedLinux

Wykresy wydajnościowe Linuxów

Testy wykonano na serwerze HP ProLiant DL580 z systemem plików ext3, który jest bardziej stabilny niż ext2 (tradycyjne ustawienie Linuksa), i z konfiguracją RAID 1 (pojedynczy dysk lustrzany). Zarówno dystrybucje UnitedLinux, jak i Red Hat z powodzeniem odtwarzano po symulowanym uszkodzeniu dysku. Symulowane uszkodzenie CPU nastręczyło więcej kłopotów - Red Hat "przeżył", nie powiodło się to natomiast w przypadku UnitedLinux/SuSE. Po wykonaniu testów SuSE udostępniła ustawienia, które według zapewnień firmy powinny usunąć ten problem.

Równoważenie obciążenia połączeń sieciowych na platformie HP ProLiant DL580 było niełatwym zadaniem także dla dystrybucji SuSE. Przywrócenie zerwanego połączenia na jednym z aktywnych interfejsów sieciowych przy włączonym filtrowaniu ipchains zajęło tej dystrybucji ponad 10 s dłużej niż Linuksowi Red Hat (ipchains to linuksowy mechanizm filtrowania pakietów i zarządzania ruchem wprowadzony w jądrach serii 2.2).

Obie dystrybucje mogą emulować serwery NetWare 2.x i AppleTalk. Obie też mają wbudowany system Samba, który emuluje sterowniki główne domeny Windows NT. Sterowanie w UnitedLinux/SuSE daje bardziej zautomatyzowaną kontrolę nad systemem Samba.

Zarówno UnitedLinux, jak i Red Hat obsługują różne warianty VPN, obejmujące: IP Security, SSL (Secure Socket Layer), SOCKS5, a nawet Point-to-Point Tunneling Protocol Microsoftu. Red Hat obsługuje kilka różnych metod kryptograficznych - od RSA RC3 do Enfish.

Oba produkty obsługują rozkładanie ruchu sieciowego na karty sieciowe. Testy wykazały niewielkie różnice pomiędzy dystrybucjami, ponieważ używają one podobnych aplikacji rozkładania obciążeń.

W ramach testów wykonano kilka zapytań pod adresem wsparcia technicznego SuSE i Red Hat. Pocztą elektroniczną wysłano cztery zapytania do obu dostawców - na poziomie początkującym i zaawansowanym. Red Hat odpowiedział na nie w ciągu dwóch godzin, a SuSE - ośmiu. Wszystkie odpowiedzi były zadowalające, ale odpowiedź z Red Hat zawierała dodatkowe informacje o proponowanych rozwiązaniach.

Osiągi

Red Hat kontra UnitedLinux

Ocena serwerowych dystrybucji Linuksa

Do oceny osiągów przygotowano dwa rodzaje pomiarów stosowanych wcześniej przy ocenie Windows 2003 (zob. NetWorld 6/2003).

Pierwszy zestaw testów sprawdzał charakterystykę wydajnościową w zakresie operacji webowych. Obie wersje Linuksa, zainstalowane na platformie HP ProLiant DL 850, testowano, uruchamiając na nich Apache, jako motor webowy. Obie miały porównywalne osiągi i spisywały się lepiej niż Windows 2003 (zob. wykres).

Red Hat wyprzedził swojego konkurenta w teście liczby transakcji na sekundę, w którym wykonywano cykle transakcyjne statycznych stron webowych, sprowadzając 20 czterokilobajtowych plików na połączenie w cyklu transakcji. Podobnie było w teście maksymalnej liczby otwartych połączeń TCP. Ten ostatni oceniał, ile otwartych połączeń TCP i związanych z tym połączeń sieciowych może utrzymywać serwer webowy. Red Hat pobił Windows 2003 i UnitedLinux/SuSE odpowiednio o 10 i 20%.

UnitedLinux SuSE wyprzedził Red Hat i Windows 2003, uzyskując najlepszy wynik w teście maksymalnej liczby połączeń TCP, w którym mierzono zdolność serwera do odpowiedzi na nadchodzące zlecenia sesji TCP.


TOP 200