Programy branżowe

Program do obsługi aptek to równocześnie złożony program magazynowy, który pozwala na kontrolę i zarządzanie zapasami leków. Na tym polu aptekarze szukają oszczędności liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych. System powinien umożliwiać optymalizację zapasów - sygnalizować farmaceucie o wyczerpywaniu zapasu leków i konieczności zamówienia nowej dostawy.

Niektóre systemy dysponują prostymi funkcjami analitycznymi, przydatnymi w codziennym zarządzaniu apteką. Właściciel musi znać zyskowność grup lub poszczególnych leków. W dużych aptekach niezmiernie ważna jest analiza rotacji personelu i obciążenia stanowisk sprzedaży.

W przypadku aptek, które muszą dysponować najnowszymi bazami danych o lekach, bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze systemu bywa model wsparcia świadczonego przez dostawcę oprogramowania. Preferowany jest taki, który umożliwia szybką dystrybucję poprawek, np. za pośrednictwem Internetu.

Cena: Od 400 zł (wersja jednostanowiskowa) do 3000 zł (wersja sieciowa).

Gabinet lekarski

Większość lekarzy ma już wyrobioną opinię o systemach wspomagających obsługę gabinetu. "Programy mają za dużo niepotrzebnych funkcji i za mało funkcji, które są naprawdę potrzebne" - słyszą często dostawcy specjalizujący się w projektowaniu rozwiązań na rynek medyczny.

Na ogół już po kilkunastominutowej rozmowie okazuje się, że wbrew opinii lekarza-klienta program zawiera niemal wszystkie niezbędne funkcje, tyle że - wg lekarza - ich wywołanie jest "nieco" skomplikowane. To pokazuje kryteria, jakimi kierują się lekarze wybierający aplikacje do obsługi gabinetów - programy muszą być przede wszystkim łatwe w obsłudze.

Podstawowa funkcjonalność to prowadzenie ewidencji pacjentów i terminarza wizyt. Bardzo ważnym elementem są dobrze zaprojektowane funkcje przeszukiwania archiwów.

W następnej kolejności liczą się funkcje związane z wywiadem, badaniami, przepisywanymi lekami. W zależności od specjalności powinny tam się znaleźć różne rodzaje badań - inne dla internisty, inne dla laryngologa. Wskazane byłoby, aby aplikacja umożliwiała zliczanie kosztów i wystawianie rachunków za wizyty.

Podobnie jak systemy dla aptek, program do obsługi gabinetów powinien współpracować z najpopularniejszymi bazami leków, dostępnymi na polskim rynku. Musi być również wyposażony w wykaz rozpoznań zgodnych z kodami ICD-10, umożliwiać dowolne definiowanie pól wydruków, np. do drukowania recept i skierowań. Konieczna jest sprawozdawczość do NFZ.

Od pewnego czasu nowością w programach dla gabinetów są rozwiązania umożliwiające przypominanie pacjentom o wizytach za pośrednictwem bramki SMS.

Cena: Na rynku jest kilka prostych aplikacji bezpłatnych. Koszt programu na jedno stanowisko wynosi 300-500 zł.

Przychodnia

Przychodnie lekarskie mają zróżnicowaną strukturę i w związku z tym mogą wymagać specjalizowanych rozwiązań. Każdy system wspomagający pracę przychodni ma jednak kilka elementów wspólnych. Należą do nich: moduł do rejestracji pacjentów (pozwalający na prześledzenie "ścieżki" pacjenta i informacji o nim); terminarz pracy lekarzy i personelu przychodni; księga główna oraz moduły wspomagające pracę poszczególnych gabinetów i laboratoriów.

Bardzo ważnym elementem są również moduły odpowiedzialne za rozliczanie usług z pacjentami i płatnikami: od modułu z deklaracjami dotyczącymi podstawowej opieki zdrowotnej, po moduł refundacji

(do niedawna był to najmniej dopracowany moduł systemu, jednak obecnie wszyscy dostawcy deklarują, że udało im się rozwiązać podstawowe problemy utrudniające wymianę danych z kasami chorych, a teraz oddziałami NFZ).


TOP 200