Porównanie rozwiązań biometrycznych

Na rynku można też spotkać czytniki innego typu, jak ultradźwiękowe czy termiczne. Te są trochę mniej podatne na oszustwa, ale też droższe i mniej poręczne. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się także czytniki multispektralne. Działają one z pozoru podobnie do czytników optycznych, jednak znacznie różnią się od nich. Tutaj palec "bombardowany" jest światłem o różnych długościach fali. W zależności od długości, fale przenikają palec do różnej głębokości. Są też w różny sposób pochłaniane ze względu na zróżnicowany skład chemiczny naszej tkanki. Czytnik wykonuje serię zdjęć, a następnie składa je w całość. W tym czasie badane jest to, czy mamy do czynienia z charakterystyką tkanki żywej. Sensory tego typu są dość odporne na niekorzystne warunki panujące w otoczeniu (np. zbyt jasne oświetlenie czy wilgoć). Są jednak stosunkowo duże (w porównaniu z sensorami pojemnościowymi) i droższe. Mogą być jednak stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest podwyższona odporność na manipulacje. Na technologii analizy linii papilarnych opiera się m.in. system AFIS (Automated Fingerprint Identification System), wykorzystywany przez polską policję. Na marginesie warto dodać, że pojawił się już jego następca, wprowadzony w tym roku przez FBI AFIT (Advanced Fingerprint Information Technology).

Nie tylko kardiologia

Porównanie rozwiązań biometrycznych

Obecnie można spotkać rejestratory podłączane pod USB o bardzo niewielkich rozmiarach, np. IriTerminal MD-300 firmy Iritech

Coraz większym powodzeniem cieszą się również metody analizujące układ naczyń krwionośnych. Najczęściej badaniu poddawany jest nadgarstek lub palec (palce). Te drugie bardzo łatwo pomylić ze skanerami linii papilarnych. Przy tej metodzie do skanowania najczęściej wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone, generowane przez diody umieszczone na sensorze. Potrzebne jest też coś, co zarejestruje obraz powstały w ten sposób. W praktyce wygląda to tak, że po zbliżeniu do czytnika palec zostaje podświetlony, co uwidacznia układ naczyń. Następnie wykonywany jest skan i następuje porównanie ze wzorcem. Technologia ta przypomina koncepcyjnie skanery multispektralne. Jest oparta na tym, że światło podczerwone ulega absorpcji przez hemoglobinę we krwi. W rezultacie żyły ukazują się jako ciemne obrazy. Wykorzystywane są także mechanizmy weryfikujące obecność pulsu i inne elementy świadczące o przeprowadzaniu badania żywego organizmu.

Polecamy: Bezpieczeństwo - silne hasło to jeszcze za mało

Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym zdecydowano się na wprowadzenie systemu tego typu dla odbiorcy "masowego". Stało się tak za sprawą inicjatywy Banku BPS, który od połowy ubiegłego roku zaczął wyposażać swoje bankomaty w czytniki naczyń krwionośnych palca, a na kartach płatniczych umieszczać wzorce biometryczne. Jak można by się domyślić, jednym z pierwszych pytań, jakie zadawano pracownikom banku, było to, czy rozwiązanie będzie działało w przypadku palca odciętego od właściciela?

W Polsce wykorzystano rozwiązanie Hitachi (Finger Vein ID). Prawdopodobnie już niedługo z biometrii będą mogli korzystać nie tylko posiadacze kont w Banku BPS.


TOP 200