Porównanie rozwiązań biometrycznych

Oko w oko

Porównanie rozwiązań biometrycznych

Czytnik multispektralny (Lumidigim)

Kolejną metodą, która obok skanowania linii papilarnych uważana jest za jedną z najskuteczniejszych i opierających się na unikalnych cechach każdego człowieka, jest biometria tęczówki. Podobnie jak linie papilarne, również tęczówka kształtuje się u człowieka jeszcze w życiu płodowym i nie ulega zmianom przez całe życie. Nawet bliźnięta jednojajowe mają różne tęczówki. Jej zdjęcie wykonywane jest najczęściej za pomocą kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości w promieniowaniu podczerwonym. Często rejestrowany jest obraz całej twarzy, a z niego wyodrębniane oko i tęczówka. Ta ostatnia jest niezwykle łakomym kąskiem dla specjalistów od bezpieczeństwa. Ma bowiem wbudowane mechanizmy zapobiegające fałszerstwom - fizjologiczną reakcję na światło, ruchy źrenic i krótki czas "przydatności" po śmierci człowieka (kilka sekund). Nowoczesne systemy wykorzystują te naturalne cechy do weryfikacji żywotności, co znacznie utrudnia dokonanie fałszerstwa. Poczyniono też znaczący postęp w technice rejestracji - kiedyś wymagano absolutnego bezruchu osoby rejestrowanej, a urządzenie rejestrujące nie należało do małych.

Jako ciekawostkę warto dodać, że badania tęczówki były dość mocno ograniczone jeszcze do 2005 r. ze względu na obowiązywanie patentu na tę technologię, który na szczęście wygasł. Dzięki temu, również na rodzimym rynku możemy spotkać dopracowane systemy biometrii tęczówki. Przykładem może być tutaj NASK IRS (jego schemat działania przedstawiono na rysunku).

Ładna twarz

Porównanie rozwiązań biometrycznych

Bankomat biometryczny

Metody identyfikacji biometrycznej twarzy są oparte głównie na analizie proporcji poszczególnych jej elementów (oczy, uszy, usta, nos) oraz odległości między nimi, ale nie tylko. Brana pod uwagę jest także ciepłota ciała i kolorystyka twarzy. Twarz ludzka ma ponad 80 charakterystycznych wzniesień oraz zagłębień, które dobrze poddają się analizie. Uważa się, że metoda ta jest jedną z najtrudniejszych w opracowaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o obszar zastosowań. Z reguły wykorzystywana jest do wstępnej identyfikacji osób w dużych skupiskach ludzkich. Z tego też względu nierzadko skanowanie prowadzone jest ze znacznej odległości i wobec obiektu znajdującego się w ruchu. Już te dwa czynniki powodują, że o skuteczności systemu decyduje nie tylko jakość urządzeń pobierających obraz (kolorowe, czarno-białe, pracujące w podczerwieni czy rejestrujące obraz trójwymiarowy kamery), ale przede wszystkim oprogramowanie analityczne. Stąd też obecność wielu algorytmów, które stale są poddawane modyfikacjom i strojeniu (np. Eigenface, SVM, LFA, PCA). Do tego dochodzą jeszcze dużo bardziej prozaiczne problemy, jak choćby nakrycie głowy, zarost, okulary itp.

Polecamy: Bezpieczeństwo - beznadziejna sprawa?

Obecnie mechanizmy analizy geometrii są najczęściej wykorzystywane w obiektach publicznych - przede wszystkim na lotniskach, choć nie tylko tam. Na przykład klub piłkarski Cracovia umieszcza dane tego typu już podczas wydawania karty kibica. Każdy, kto przechodzi przez bramki, musi zostać zweryfikowany przez system biometryczny. Proces ten trwa maksymalnie 10 s. Metoda ta jest wykorzystywana również w komputerach przenośnych czy telefonach, ale jak na razie dość łatwo o błąd przy weryfikacji. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do zapoznania się z materiałami z konferencji BlackHat.


TOP 200